Кількість хворих на окупованому Донбасі занижують щонайменше в п’ять разів – військова розвідка

Дата публікації
Перегляди
4207
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Кількість хворих на окупованому Донбасі занижують щонайменше в п’ять разів – військова розвідка

Ілюстрація / Фото: Associated Press

Про ситуацію з розповсюдженням коронавірусу в ОРДЛО ТСН.Тиждень поговорив з представником ГУР Вадимом Скібіцьким.

На окупованій частині Луганської та Донецької областей приховують реальну кількість хворих на коронавірусну інфекцію, про це напередодні ТСН.Тиждень говорив з міністром оборони України Андрієм Тараном, а сьогодні – докладно розпитав про стан справ в ОРДЛО представника Головного управління розвідки МО України Вадима Скібіцького. Дані окупаційна влада занижує щонайменше у кілька разів і водночас Росія не надто і переймається здоров’ям своїх найманців, зменшуючи допомогу у складний час.

- Пане Вадиме, на окупованих територіях інформація про хворих на COVID-19 так чи інакше приховується. Яка там ситуація, наскільки багато хворих, які дані є у головного управління розвідки?

- Військова розвідка України постійно відстежує ситуацію на окупованих територіях, і ми підтверджуємо, що окупаційна влада приховує реальні результати і захворювання людей, і захворювання особового складу окупаційних військ. Згідно з офіційними даними, оприлюдненими 10 квітня, всього 26 зафіксовано заражень, але за неофіційними даними, ми підрахували, це близько 150 осіб, які на сьогодні інфіковані. Крім того, є певна кількість людей, які перебувають під підозрою – це близько 350 осіб, причому з них близько 75 - "військовослужбовці", які перебувають у самоізоляції, над якими здійснюється повний контроль їхнього самопочуття. Крім того, нам достеменно відомо про близько 5 випадків зараження "військових". Але реальна картина приховується, і ми не виключаємо, що оприлюднення результатів цього тижня було здійснено через реальну вказівку з Москви щодо того, що вже необхідно подавати дані щодо реального стану епідемії на території окупованих районів.

- Якщо "вказівка з Москви", то, ймовірно, на окупованих територіях спостерігається якесь невдоволення тим, що дані про поширення COVID-19 серед "військовослужбовців" приховуються?

- По-перше, військова розвідка зазначає, що заходи, які вживаються окупаційною владою, і Луганська, і Донецька для того, щоб запобігти поширенню коронавірусу, це калька заходів, які проводяться в РФ. Крім того, якщо проаналізувати соцмережі і настрої населення окупованих територій, то вони занепокоєні. Занепокоєні тим, що, по-перше, Російська Федерація у зв’язку з тим, що зараз розповсюдження коронавірусу в Росії, вона зменшує допомогу окупованим територіям. По-друге, недостатньо ліків, недостатньо тестів, щоб виявити захворювання, на території окупованих районів. І саме через те ми відзначаємо факти великої кількості захворювань на ГРВІ, на пневмонію, які подаються офіційно окупованою владою, але кожен з населення окупованих районів розуміє, що це може бути приховування захворювання на коронавірус.

- І це справді може бути ознакою приховування даних?

- Це найперші ознаки того, що людина під загрозою зараження коронавірусом, і відповідно, населення цим занепокоєне, і не тільки з медичної точки зору. Карантинні заходи, які вводяться на окупованих територіях, впливають на життя людей. На економічну ситуацію, а це, відповідно, суспільно-політична обстановка, яка складається на сьогодні на окупованих територіях.

- Тестів у окупантів немає?

- Перша партія тестів була завезена з РФ в середині березня, близько 300 штук, але це недостатньо для тої кількості населення, яке проживає на окупованих територіях.

- Ви не розглядаєте таку, дещо фантастичну, теорію, що окупанти спробують використати хворих на коронавірус, як носіїв, і перекинути їх, в той чи інший спосіб, на підконтрольну українській владі територію? Тобто застосувати їх, як так звану біологічну зброю.

- Варіантів може бути дуже багато, але ми вживаємо заходів для того, щоб цього не допустити. Наші КПВВ закриті. Жорсткий контроль провадиться в зоні ООС, і всі ці факти і загрози, вони вчасно виявлятимуться і передаватимуться керівництву.

- На тому боці так само обмежили контакти "військовослужбовців" з цивільним населенням?

- Ми помічаємо, що в тих містах, де є загроза активного поширення коронавірусу, вживаються заходи щодо карантину, самоізоляції. Обмежено рух як "військовослужбовців", так і цивільного населення. Збільшено тривалість комендантської години, запроваджено патрулі, щоб контролювати всі процеси, пов’язані з карантином. Крім того, ми відзначаємо дещо зниження активності бойової підготовки, перенесення або скасування штабних навчань, інших заходів, які можуть сприяти поширенню коронавірусу. Але водночас активність бойовиків, обстріли, повсякденна активність на лінії фронту залишається на високому рівні.

- Ми подивились кілька відео, знятих на окупованій території, і зауважили, що попри всі ці заходи, люди ходять без масок, обмеження на зібрання людей групами не діє, працюють якісь дрібні кафе, або, як то кажуть, "наливайки". Тобто там може статись небезпечний спалах COVID-19. Наскільки серйозно ви оцінюєте ймовірність такого спалаху?

- Авжеж, так може бути, оскільки окупаційна влада дуже пізно оголосила про ту загрозу, яка може статись. Якщо почались активні заходи у Москві, одразу почала реагувати і окупаційна влада. Ми чітко знаємо, що розроблені плани щодо карантину, щодо інших заходів, які передбачають обмеження пересування, закриття громадських місць. Ми вважаємо, що ці заходи будуть посилюватись, оскільки загроза існує. І загроза не тільки здоров’ю людей і окупаційним військам, а й загроза для самих лідерів цих квазідержавних утворень, чого вони також бояться.

- Фізично бояться…

- Так, фізично бояться, оскільки система охорони здоров’я буде під великим навантаженням, якщо піде розповсюдження коронавірусу.

- Як ви думаєте, чи може Росія скористатися цією ситуацією, в контексті збройного конфлікту з Україною, на свою користь?

- Справді, така загроза існує. Ми реально це відзначаємо. По-перше, зараз не така активність діяльності місії ОБСЄ, що теж пов’язано з коронавірусом. По-друге, бойовики не допускають місію на свою територію, і саме завдяки цьому приховують порушення Мінських домовленостей. Ми відзначали і оприлюднювали інформацію стосовно збільшення кількості артилерійських установок, зокрема систем "Град" у заборонених районах. Крім того, це дуже гарний привід для РФ провести будь-які передислокації або інші зміни, які не підлягатимуть моніторингу місії ОБСЄ.

- Як переконати місію ОБСЄ, щоб вона все ж таки активніше виконувала свої обов’язки, попри карантин?

- По-перше, це інформування. По-друге, вони виконують свої обов’язки, навіть попри карантин і загрозу, але місія працює.

- Як відбувається ротація окупаційних військ, і як Росія діє стосовно своїх військових, яких відправляє на окуповані території? Чи немає в цьому певної медичної дискримінації – з одного боку, обсервація "для своїх солдатів", а з іншого, місцевих найманців просто кидають напризволяще? Чи відстежуєте ви цю ситуацію?

- За даними ГУР, ми відмічаємо проведення ротації на сьогодні, наприклад в артилерійських підрозділах. Але є одна особливість, і вона полягає в тому, що російська влада більше піклується про своїх військовослужбовців, аніж про тих, хто перебуває на окупованих територіях. Наведу приклад: зараз відбувається ротація, офіцери РФ прибувають до Російської федерації і одразу йдуть на карантин 14 діб, щоб не допустити поширення коронавірусу. Така ж ситуація відбувається і під час повернення російського контингенту з кризових регіонів, наприклад Сирії. І зовсім не спостерігається така ситуація на окупованих територіях. В тому і є піклування більше про своїх військових, а не про тих найманців, які несуть так звану "бойову службу" на передовій.

- Чи можна сказати, що зараз, під час карантину, окуповані райони стали коронавірусним островом, ізольованим клаптиком території – з одного боку закриті КПВВ з контрольованої території України, а з іншого – закриті виходи на територію Росії. Чи можна сказати, що вони відрізані від світу?

- Номінально можна так сказати. Підтвердженням тому є дії РФ щодо закриття кордонів, як тільки пішло якесь загострення епідеміологічної ситуації в самій Російській Федерації, вони одразу закривають кордони. Є попередня інформація, що від понеділка, 13 квітня, закриваються кордони навіть для отримання паспортів. Таким чином окуповані території опинилися в ізоляції. З огляду на те, що дуже важка ситуація в самій Росії, то все, що вона робитиме, вона робитиме для себе, а вже в останню чергу для окупованих територій і громадян, які там проживають.

- Дякую.

Наступна публікація