Контррозвідка СБУ розповіла, як ФСБ вербує та позбувається агентів в "ДНР" та "ЛНР"

На прикладі одного ФСБівця розвідка розповіла, як це відбувається. 

Контррозвідка СБУ спільно з ТСН.ua розповідає громадськості про російських військових та шпигунів, які беруть участь у бойових діях на боці "Л/ДНР". 

Цього разу йтиметься про співробітника ФСБ РФ, який у складі оперативної групи цієї російської спецслужби здійснював розвідувально-підривну діяльність проти України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей України.

Роман Єриськовський, народився 13 травня 1989 року, у місті Ярославль, громадянин РФ, паспорт РФ №7898718006. Зареєстрований у Москві по вул. Фільовській, 21/19, корпус 4, кв. 2.

контррозвідка сбу вербування 1
СБУ

У липні 2012 року закінчив Військову фінансово-економічну академію Військового університету МО РФ (м. Ярославль). Діяльність у ФСБ продовжив за профільною освітою. На цей час Єриськовський - співробітник відділу економічної безпеки Управління ФСБ Російської Федерації по Воронезькій області, звідки і був відряджений до Луганська.

На території України перебував від жовтня 2019 по січень 2020 року. Місцевій окупаційній владі тоді був відомий як "Антон Антонов" (відповідно до вказівки керівництва ФСБ, усі відряджені в Україну співробітники ретельно зашифровуються перед оточенням за позивними або вигаданими прізвищами). Підпорядковувався безпосередньо старшому групи з позивним "Марат". 

Основні завдання молодого офіцера полягали у виявленні корупційних схем, які використовують чиновники "ЛНР" на шкоду інтересам Російської Федерації, зокрема - оперативний контроль за цільовим використанням коштів російського бюджету, що виділяються для підтримки функціонування "республіки". Також, паралельно здійснювався збирання матеріалів, які компрометують місцеву еліту, щоб створити підґрунтя для їхньої подальшої співпраці з ФСБ.  

Для збирання інформації Єриськовський використовував наявну агентуру з числа місцевих бізнесменів, посадовців та "державних службовців", які вже погодилися на негласне співробітництво з російськими окупантами.  

Вибір у них був невеликий: або згода допомагати російській спецслужбі з певними преференціями, або - непривабливі перспективи власного бізнесу чи кар’єри та стовідсотково гарантовані неприємності у разі незгоди на співпрацю з ФСБ.

Але Єриськовський лише один з рядових виконавців. Для розуміння загальної картини необхідно зазначити, що оперативні групи ФСБ РФ розпочали свою діяльність на окупованих територіях України ще від початку 2015 року, як у Донецьку так і в Луганську. Групи загальною чисельністю до 30-40 співробітників відтоді комплектуються на ротаційній основі, особовий склад змінюється раз на три-чотири місяці. 

Як правило, офіцери спецслужби прибувають з регіональних управлінь ФСБ, здебільшого з Ростовської та Воронезької областей. Основним завданням цих груп є підтримання цілковитого контролю за усіма сферами життєдіяльності самопроголошених "республік", передусім – управлінською, політичною та економічною. Наприклад, будь-яке кадрове призначення у окупаційній владі "ДНР" і "ЛНР" відбувається винятково за погодженням з представниками ФСБ, а так званий "депутатський корпус" та "уряди" обох республік фактично не обираються, а призначаються російською стороною. 

При цьому, ФСБ епізодично дає зрозуміти своє місце "еліті Донбасу", відсторонюючи посадовців за фінансові зловживання, хабарі та щонайменшу критику режиму, час від часу вдаючись до ув’язнень "на підвалі" через підконтрольні силові структури "МГБ" та "МВС".  

Будь-які дії, що не влаштовують російську сторону, нещадно караються, іноді з фатальними результатами.

контррозвідка вербування 7
СБУ
контррозвідка вербування 5
СБУ

Приводами для репресій нерідко стають звинувачення у "державній" зраді та тероризмі.

контррозвідка вербування 2
СБУ
контррозвідка вербування 3
СБУ

Для забезпечення цілковитого контролю за "республіками" усі оперативники ФСБ від початку окупації були націлені на вербування громадських та культурних діячів, підприємців, посадовців, авторитетних у суспільстві осіб, що дає можливість мати інформацію про усі аспекти життя територій. 

За кілька років широкомасштабної вербувальної діяльності на окупованих територіях ФСБ за допомогою своїх "філіалів" - "міністерств державної безпеки", проведення показових силових операцій вдалося створити атмосферу суцільної взаємної недовіри у суспільстві, де звичайною річчю є доноси на сусідів та компрометація колег по роботі. Таким чином, "управлінський апарат" "ДНР" і "ЛНР" і місцева верхівка постійно перебувають під жорстким контролем російської спецслужби і страхом репресій.

Навіть абсолютна відданість ідеям "русского мира" та плідне співробітництво з окупантами зовсім не гарантують недоторканості. Яскравий приклад – доля так званого "спікера парламенту ДНР" Андрія Пургіна, який співпрацював з ФСБ РФ ще до 2014 року та був ідеологом створення "Донецької народної республіки".

контррозвідка вербування 4
СБУ

Але 2015 року в ФСБ вирішили, що "лідер Новоросії" стає занадто самостійним – Пургін дозволяв собі заяви про приєднання "республіки" до РФ і проведення відповідного референдуму, що на тому етапі жодним чином не влаштовувало Кремль. "Спікера" заарештували та миттєво замінили на Дениса Пушиліна. Колишні заслуги агента ФСБ Пургіна нікого не цікавили тому про нього забули.

Загалом, небезпека діяльності ФСБ Росії на окупованих територіях очевидна. Фактично, місцеві "еліти" у нинішньому вигляді являють собою є розгалужено агентурною мережею, яка у разі повернення підконтрольних РФ "республік" до складу України буде готова до виконання завдань як розвідувального-підривного та терористичного характеру, так і до не менш небезпечного здійснення впливу у політичній та громадській сфері нашої держави. 

Водночас значний відсоток таких негласних джерел ФСБ становлять так звані "ідейні" прихильники політики РФ, які відверто не сприймають сучасну Україну та її прагнення до інтеграції з Європою і працюють на російську спецслужбу не за страх, а за сумління. 

контррозвідка вербування 6
СБУ

У попередніх публікаціях йшлося про особистих охоронців ватажка "ДНР" Олександра Захарченка, а також про знищеного у Сирії генерала РФ Валерія Асапова і генерал-майора Валерія Шарагова, які брали участь у військових діях на Донбасі. Про генерала Михайла Теплинського відомо, що його приїзд на окуповані території прирівнювався до Армагедону. А ще один російський генерал Борис Фомичев став відомим після викладеного в Інтернет запису його гнівної промови, адресованої чеченським найманцям, які з переляку втекли з поля бою.

Також була інформація про генерала Геннадія Анашкіна, який захоплював Крим та керує "армією ЛНР". Та про розгульне життя полковника армії РФ на Донбасі "Баркаса". Про Полковника РФ "Юстаса", який наглядає за військами "ЛНР" та ховається від кредиторів у Луганську. Також розвідка викрила п'ять росіян-розвідників, які воюють за терористів "ДНР". Та про "Петлія" і "Змія", які повоювали за "ЛНР". Про офіцера "Урала", який розмістив на сайті знайомств для гомосексуалістів інтимні фото та розкрадав "армію ЛНР". Про полковника РФ, який нищив українські КПП та тоннами крав бензин "ДНР". Та про "Бійська", який возив терористам "ДНР" гуманітарку, а потім переключився на Африку.

Про цілу організацію російських нацистів "Імперський легіон", яка допомогала Гіркіну та "ДНР". Про "Фому", який брав участь у трагедії Одеси. Про "Печеніга", який після Грузії та Чечні, тренує терористів "ДНР". Також було досьє на "Аміда", який розгромив Мetro у Донецьку. Про “Ректора”, який влаштував бійню у Мар’їнці.  Та про "Сєдого", який вбивав ватажків "ЛНР" та позбувся Плотницького.

Також про аферистів з РФ, які обкрадали індійців, організовували "референдум" на Донбасі і втручалися у вибори на Мадагаскарі. СБУ розповідала про "Лавину", який працював з Безлером у "ДНР" та возив російські танки на Донбас. Про ФСБівця Михайлюка, який замовляв вбивства бізнесменів та захоплював Крим. Також розповідали про "Сєдого", який вбивав ватажків "ЛНР" та позбувся Плотницького. Про ФСБівця Садикова, який керує катівнею "ЛНР". Про отамана "Тереця", який був "комендантом" окупованого Краматорська та захоплював українські церкви в Криму. Та про "Графа", який зібрав шпигунів ГРУ на Донбасі та торгував з терористами в Африці.

Також спецслужби розповідали про "Удава", який збивав літаки ЗСУ та захоплював у полон бійців ООС. Про "вартового кордону ЛНР", який стежить за ватажками терористів. Крім того, СБУ розповіла про долю зрадників, яких Україна віддала Росії під час останнього обміну. Про комуніста з РФ, який братався з Захарченком і возив "гуманітарку" до ОРДЛО. Про пропагандиста Книрика, який захоплював Крим і зняв фільм про "Моторолу".

Контррозвідка СБУ плашка

Залиште свій коментар