Ліквідація "Гіві". Експерти озвучили версії, кому вигідне вбивство друга "Мотороли"

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

У багатьох було чимало мотивів для вбивства "Гіві", проте здійснити успішний замах на бойовика могли лише зсередини, тобто "свої".

8 лютого у Донецьку загинув ватажок бойовиків Михайло Толстих на прізвисько "Гіві".

Михайло Толстих - уродженець Іловайська. У 1998-2000 роках служив у Збройних силах України. У 2014 зрадив присязі. Воював на боці окупантів у Слов'янську, Іловайську, у Донецькому аеропорті. Командував терористичним батальйоном "Сомалі". До того, як податися у бандити, Толстих працював охоронцем у супермаркеті.

Разом із "Моторолою" він був символом кривавої боротьби проти України. Він запам'ятався своїми веселими вечірками із танцями, позуванням на військових парадах і знущаннями над полоненими.

"Гіві" було вбито на території бази "Сомалі", просто у власному кабінеті.

За попередньою інформацією, Толстих вбили пострілом з вогнемета "Джміль". Унаслідок влучання снаряда у будівлі розпочалася пожежа. Пізніше бойовики виявили обгоріле тіло командира.

ВідеоСтали відомі причини загибелі бойовика "Гіві"

У Мережі одразу почали обговорювати версії та причини вбивства. Зокрема, ватажок "ДНР" Олександр Захарченко звинуватив у нападі "українських диверсантів". Проте ця версія не витримує критики.

Фахівці зазначають, що для прицільного пострілу з "Джемля" необхідно перебувати на близькій відстані від цілі. Але малоймовірно, що комусь із "не своїх" вдалося б непоміченими пронести на базу бойовиків вогнемет.

Полковник Олег Кузьміних, над яким "Гіві" знущався в Донецькому аеропорту, зазначив, що командир "Сомалі" був не надто розумним, але амбітним і багато знав. Україні він був потрібен живим.

Водночас прибрати командира цілком могли його ж підлеглі. І причини, каже Кузьміних, у них були: "Його батальйон зазнав великих втрат під Авдіївкою, плюс до того що він заробив собі поранення, він повністю втратив довіру свого батальйону, своїх людей".

Військові експерти кажуть, що причини ліквідувати "Гіві" мав і сам Захарченко, якому було не до вподоби занадто велике прагнення бойовика до самостійності.

Крім того, висловлюють версію, що смерть "Гіві" стала просто черговою серією чисток, які проводяться у лавах терористів за наказом Кремля та під наглядом спецслужб РФ.

Микола Сунгуровський
фото: Центр Разумкова
Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру ім. Разумкова:

- Є кілька припущень щодо того, хто стоїть за вбивством терориста "Гіві". По-перше, це може бути акцією Кремля. Паралельно з насиченням цих бандформувань під назвою "армійські корпуси" представниками російського командування продовжують існувати такі напівкеровані елементи як "Гіві". І навряд чи полковнику Російської Федерації дуже зручно, коли поруч з ним є така шушваль, яка ще й намагається їм командувати.

По-друге, це цілком можуть бути внутрішні розбірки, оскільки триває поділ влади і власності між представниками цих бандформувань, в тому числі Плотницьким, Захарченком, "Гіві" й іншими.

Ще одним мотивом може бути спроба спалювання протестного потенціалу, який завдяки Росії опинився на території Донецька. Якщо рядових "жгуть" на передовій, то командирів усувають таким чином. Адже якщо вони повернуться в Росію, то Росії мало не буде.

Версія про те, що "Гіві" було знищено представниками українських спецслужб, малоймовірна. Я не думаю, що це така персона, якою українські спецслужби могли б перейматися.

Однак в будь-якому випадку умиротворення на окупованій території чекати не варто. Я не бачу, щоб Росія відмовилася від своїх цілей.

Валерій Рябих, ЦДАКР
Еспресо.TV
Валерій Рябих, директор з розвитку Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express:

- Варто відсторонитися від самого вбивства цього представника криміналітету та ширше поглянути на питання. Скоріш за все, це є відлунням тих процесів, що відбуваються наразі не тільки в Україні і Росії, але й у всьому світі, і стосуються питання налагодження нової геополітичної конфігурації.

Військово-політичні завдання, які першопочатково ставила перед собою Російська Федерація, не були виконані у запланованих обсягах, а саме: взяття під контроль України, зокрема, важливих підприємств та інфраструктурних об'єктів. Цього зробити не вдалося, тож зараз триває адаптація під нові умови.

Я віддаю перевагу тій версії, що вбивство "Гіві" - процес керований і є продовженням серії ліквідацій ватажків терористів невизнаних "ЛНР" і "ДНР", яка відбувається під контролем спецслужб РФ. Це може свідчити про зміну конфігурації дій РФ.

Багато хто висловлює думку, що нібито "Гіві" ліквідували українці. Але насправді такої потреби наразі немає. Для України такі дії не є вигідними, тому що проведення операцій подібного штибу є достатньо ризикованим з точки зору наслідків. Тобто, якщо операція буде реалізована неякісно і лишаться сліди, це потягне великий комплекс зовнішньополітичних проблем. Тому Україна у першу чергу зацікавлена, щоб її ніхто не звинуватив у тероризмі. Адже позиція української дипломатії стоїть саме на тому, що весь тероризм виходить саме з окупованого Донбасу і заохочується саме державою-спонсором тероризму - Російською Федерацією.

Я не виключаю, що наразі триває утворення умов для того, щоб повернути ці невизнані території під контроль України в рамках Мінського процесу, але на умовах Російської Федерації, щоб потім ця "зараза" (скупчення проросійськи налаштованих бойовиків на Донбасі, - ред.) з'їла всю Україну.

мирослав гай
mil.by/ru
Мирослав Гай, волонтер, військовий, керівник благодійного фонду "Мир и Ко":

- Нам мало відомо про те, за яких обставин помер бойовик "Гіві". Нам взагалі мало відомо про те, що відбувається на окупованих територіях. Єдине, що ми достеменно знаємо, – один за одним протягом дуже короткого часу гинуть так звані очільники "Л/ДНР".

Це переважно політичні та військові керманичі або медійні, розпіарені персони, як "Гіві". Їхнім завданням було створити одіозний, романтичний образ терориста-ополченця, щоб заманювати людей з Російської Федерації брати участь у війні проти України.

Тепер вони зникають з поля зору або їх один за одним нищать. Навряд чи це зроблено якимись містичними українськими партизанами. Ймовірніше, що ФСБ робить зачистку.

У Раді Безпеки ООН Росію звинувачують в агресії щодо України й у військових злочинах проти людства. Над Російською Федерацією йтимуть міжнародні судові процеси – і ми спостерігатимемо такий процес, коли Росія буде змушена виплачувати Україні репарації. Усі бойовики-командири, які займалися військовими злочинами, катуваннями українських (і не лише) громадян, грабуванням бізнесменів, розкраданням заводів, замовними вбивствами, контрабандою, наркотрафіком, – вони є виконавцями або свідками злочинів, які чинилися на окупованих територіях.

Україні було б більш вигідно заарештувати цих злочинців, ніж вбити їх. Адже від них ми могли б отримати важливі докази і свідчення, які використали б у міжнародних судах. Тому вбивство "Гіві" – це продовження прибирання Росією свідків

Нардеп Дмитро Тимчук_3
УНІАН
Дмитро Тимчук, нардеп і координатор групи "Інформаційний спротив":

- Сталося те, що група ІС прогнозувала ще в жовтні минулого року: "Гіві" усе. Не виніс думки, що "Моторолі" на новому місці сумно - склав компанію.

Після ліквідації "Мотороли" черга "Гіві" була неминучою. Особистий конфлікт будувався на тому, що у Толстих, пана Гіві, було невгамовне бажання демонструвати самостійність від Захарченка, але чи не найголовнішою метою була лояльність зі сторони кремлівських кураторів, щоб отримувати безпосередньо допомогу на своє бандформування "Сомалі" і розподіляти її.

Але досі не було зручного моменту прибрати його з потрохами. Авдіївка такий шанс Захарченкові надала: "Гіві" ще більше зненавиділи у "Сомалі" за загострення дурості і самогубні накази, плюс дивне поранення.

Щоправда, сам Захарченко не думає, що з кожна організована ним ліквідація наближає його чергу.

Оригінал

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції