Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
М'ясо по 19 гривень і помідори по 10: чим Україна торгує з окупованим Донбасом

М'ясо по 19 гривень і помідори по 10: чим Україна торгує з окупованим Донбасом

Думки щодо необхідності такої торгівлі різняться.

Торгівля на крові чи спосіб повернути Донбас? На таке питання намагалися дати відповідь журналісти після того, як їм до рук потрапили накладні з логістичного центру в місті Майорськ, де розташований пункт пропуску, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Щодня КПВВ перетинають сотні машин, це остання контрольована Україною точка на шляху до окупованої Горлівки. Кожну машину мають перевірити, прикордонники подивляться, чи немає зброї або наркотиків, а фіскальна служба – чи не забагато товару везуть. Із квітня з контрольованої території можна взяти з собою 75 кілограмів товару, що коштує не дорожче за 10 тисяч гривень – на кожну людину в авто. Але завантажуватися по повній мандрівники не поспішають, бо деякі види продукції, зокрема хліб, на окупованій частині Донбасу можна купити й дешевше.

Відео До ТСН потрапили документи, які свідчать про продовження торгівлі України з окупованими територіями

Більше краму можна було б узяти в логістичному центрі, створеному для торгівлі в сірій зоні. Там товар продають за середньоукраїнськими цінами, але оптових покупців практично не буває – беруть переважно по кілька кілограмів. "20-30 килограмів беруть, якщо дві-три людини приїздять", - каже продавчиня Олена. Самі ж покупці пояснюють, що їм немає сенсу брати багато, бо звичайних людей з великим обсягом товару не пропустять уже бойовики на своїх блокпостах.

Один із прикордонників на лінії розмежування працює ще з 2014 року. Свого обличчя не показує, натомість демонструє знімальній групі накладні на товари, що везуть на окуповані території з логістичного центру. Це – лише невеличка частка того, що придбали за один день: помідори в накладних коштують 10 гривень за кіло і купуються обсягом не менш, як півтора центнера, огірки – 7 гривень. Серед речей першої потреби виявляються румунські шкіряні туфлі. "Взуття – 75 гривень за пару взуття, взуття було шкіряне лаколонель. Гарно впаковане, ціна в інтернеті від 150 євро та вище", - каже прикордонник.

Фотогалерея На окупований Донбас намагалися провезти старовинний "Молитослов" (3 фото)

З його слів, на пунктах пропуску навіть з'явилася професія – "мурахи". Вони їздять у вантажних бусах, аби на їхню особу відвантажували додаткові 150 кілограмів – і так кілька разів за день. "Їм платять копійки. Заїжджають та беруть той товар, декілька разів перетнули, а потім їдуть додому", - каже свідок. Роз'яснити ці схеми журналісти намагалися у фіскальній службі, але після тижня очікувань надійшла відповідь: "Правила ввезення товарів на тимчасово окуповані території визначено порядком переміщення товарів".

Журналісти спробували відшукати на оптових ринках столиці фантастичні помідори по 10 гривень, огірки по 7, сир по 50 та фарш по 19 гривень за кілограм. Таких цін, з'ясувалося, не існує. На всіх накладних вказане одне й те саме прізвище, підприємниця Ольга, щойно чує питання про поставку великих обсягів продуктів на окуповані території з комерційною метою, передає трубку Едгару – він обіцяє поставити фарш у Горлівку по ціні 12 грн за кіло.

В уряді кажуть, що на тимчасово окуповані території необхідно ввозити якомога більше товарів. "Це ідеологія нашого міністерства", - твердить Георгій Тука. І пояснює, що мова йде не про чийсь заробіток, а речі більш важливі. "Треба думати, чи доречні ці обмеження. Ми своїм недолугими діями витіснили обіг гривні – і тепер, окрім вати в мізках, нам доводиться боротися з фінансовою системою Російської Федерації", - пояснив він.

Кореспондент ТСН Наталія Нагорна

Залиште свій коментар

Вибір редакції