Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
На Сході 430 тисяч дітей зазнали психологічної шкоди від війни. Як батькам вберегти психіку малечі

На Сході 430 тисяч дітей зазнали психологічної шкоди від війни. Як батькам вберегти психіку малечі

Наслідки війни у дітей можуть проявлятися по-різному.

На Донбасі шостий рік поспіль діти живуть в умовах щоденної стрілянини і небезпеки. Через постійний негатив у них виникають депресії та стреси, що без психотерапії виливаються в невиліковні розлади, такі, наприклад, як епілепсія. Дитячі травми можуть роками не бачити найрідніші. І лише на консультації неврологи виносять вердикт - травмований війною. За даними ЮНІСЕФ, 430 тисяч дітей мають психологічні та емоційні травми від війни на сході України, про це у сюжеті ТСН.19:30.

Семикласник Ігор, який мешкає з батьками у будинку поблизу окупованого Донецьку, нині грається скалками й гільзами. До їхнього помешкання до сьогодні долітають кулі й гради. Проте батьки запевняють, що вже звикли і просто не реагують на обстріли. Але щодо дитини, матір визнає, що недооцінила психологічної небезпеки війни для сина.

"Коли почалася війна, він був маленький, йому було цікаво. Він дивився на ці танки, фотографувався з ними, поки не злякався настільки, що били дрижаки", - каже жінка.

Неподалік від їхнього подвір'я б'ють із градів й мінометів, ворота і паркани їхнього дому простріляні, вони місяцями жили в підвалі. Але батьки зізнаються, що й запідозрити не могли, що це аж настільки налякає їхню дитину.

Відео Панічні атаки, енурези та депресії – від чого потерпають діти війни на сході України

В умовах щоденної стрілянини і небезпеки не дійти до школи – діти просто втрачають сенс жити, планувати майбутнє, і роками живуть у постійній депресії та стресі, що без психотерапії виливається в невиліковні розлади, такі, наприклад, як епілепсія. 430 тисяч дітей мають психологічні та емоційні травми від війни на сході України, за даними ЮНІСЕФ.  

Панічні атаки, енурези та депресії – від чого потерпають діти війни на сході України

"Він чимало що бачив, але найбільше злякався танка, який зупинив нас і різко почав розвертатися дулом до автівки. Ми навіть уявити не могли, що він настільки злякався. Оскільки неодноразово бачив танки. Можливо, тому що дуло було націлене впритул до лобового скла", - зазначає мама хлопчика.

Кожен стрес тепер для хлопчика небезпечний. Адже є небезпека, що це може залишитися на все життя й посилитися аж до епілепсії. Його матір зауважує, що спочатку симптоми були не настільки видимі й думали, що з часом мине.

Їхнє вікно у вітальні вже п’ять років обкладене мішками. Родина облаштувала підвал, де ховалися під час обстрілів. І це для дитини досі найбезпечніше місце. Вони проходять курси лікування заспокійливими пігулками, проте головна вимога лікарів - прибрати постійний чинник стресу.

Але батьки кажуть, що поїхати не можуть переїхати, бо не мають відповідних фінансів. Та й не хочуть залишати напризволяще дім, літніх батьків. Тому вони поки лише мріють про мир, хоч захисні мішки з вікна не прибирають.

Із дитячими травмами через бойові дії неврологи лише вчаться розбиратись. Фахівці розповідають, що наслідки цього у дітей можуть проявлятися по різному: когось б'ють дрижаки, хтось має енурез.

"Батьки і самі діти не готові про це говорити, бо соромно. Навіть якщо розповідають - переймаються, що не знайдуть адекватної допомоги", - каже лікар.

Світлана Березівська

Залиште свій коментар

Вибір редакції