Новий імідж "ДНР". Чому Кремль вирішив змінити ватажка терористичної "республіки"

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Вбивство Захарченка хоча і не було сплановано з метою формування підстав для проведення виборів, утім Кремль радо скористався цією можливістю, вважають експерти.

У п'ятницю, 7 вересня, у "ДНР" призначили нового ватажка - Дениса Пушиліна. Це вже друга зміна керівництва за тиждень.

Після вбивства Олександра Захарченка 31 серпня у кафе "Сепар" в центрі Донецька ватажком "ДНР" ніби автоматично став Дмитро Трапезников, який працював в "адміністрації" Захарченка.

Утім, зараз терористи назвали його "призначення" незаконним. Генпрокурор "ДНР" Андрій Співак послався на "конституцію "ДНР", яка передбачає, що у разі смерті або відставки голови "ДНР" (який суміщав це звання з посадою голови "Ради міністрів "ДНР") його місце посідає перший заступник голови "Ради міністрів "ДНР". Проте у "ДНР" такої посади немає, тож Трапезников не має права бути у "ДНР" головним навіть тимчасово.

Подання з вимогою обрати нового ватажка "ДНР" так званий генпрокурор відправив до "Народної ради "ДНР", яку очолює Денис Пушилін, давній соратник Захарченка. Буквально за декілька годин сепаратистькі ЗМІ повідомили про те, що тимчасовим ватажком обрали Пушиліна, а на додачу призначили проведення виборів 11 листопада. Причому в обох терористичних "республіках".

Експерти зазначають, що вбивство Захарченка хоча і не було сплановано з метою формування підстав для проведення виборів, утім Кремль радо скористався цією можливістю.

дмитро тимчук
УНІАН

Дмитро Тимчук, координатор групи "Інформаційний спротив":

- Призначення Пушиліна також не відповідає їхньому законодавству. Він не може бути автоматом призначений. Тому під цим приводом Росія і дала вказівку проводити вибори на всій окупованій території.

Ми знаємо, що про вибори на окупованих територіях йдеться вже кілька років поспіль. Але їх не проводили, бо боялися реакції Заходу, який негативно сприйме це як спробу легітимізувати владу в "ДНР" і "ЛНР". Тому зараз Росія використала факт ліквідації Захарченка для оголошення виборів, прикривши це аргументом, "щоб не було анархії".

Зрозуміло, що це викличе негативну реакцію України, оскільки це територія України, і всі вибори можуть проводитися тільки за українським законодавством, українськими органами, ЦВК тощо і під наглядом українських правоохоронних органів.

Проведення таких виборів - це спроба Росії легітимізувати "Л/ДНР". Але я не думаю, що ліквідація Захарченка була спланована для того, щоб надати базу для виборів. Ліквідація була наслідком протидії ФСБ і ГРУ у зв'язці з Адміністрацією президента РФ в особі Владислава Суркова.

Захарченко був тією фігурою, яка намагалася всидіти на двох стільцях. Він одночасно підтримував тісні контакти і з ФСБ, і з ГРУ. Зв'язки із ГРУ і Сурковим були принципово важливими, оскільки саме від них йшла левова частка фінансування. Росія каже, що загалом на окуповані території пішло 700 млн доларів на рік. А за нашими розрахунками, це було 5-6 млрд доларів на рік. Тобто це величезні кошти.

ВідеоСмерть Захарченка у ресторані "Сепар": бойовики знайшли "американський слід"

В Донецьку вже призначили винних у вбивстві Захарченка і вибили зізнання з чотирьох місцевих - що вони українські диверсанти. Справжнім власником ресторану "Сєпар" вважали Захарченка. Але офіційно він належав його охоронцю – Олександру Костенку на прізвисько "Скромний". Відтепер він - головний підозрюваний у вбивстві свого боса. Бойовики вважають: "Скромний" був в курсі, що десь у закладі вибухівка тихо чекала на свою здобич. Але є цікавий поворот - за іншою версією, мішенню був зовсім не Захарченко. 

Смерть Захарченка у ресторані "Сепар": бойовики знайшли "американський слід"

Водночас для ФСБ залишається актуальним об'єднання усіх ресурсів, які є на території "Л/ДНР" під своєю "кришею" для повного контролю. Для цього проводилася так звана націоналізація підприємств. Коли Курченко почав працювати на території "ДНР", він став у клінч із Захарченком. Але насправді це був клінч не між Захарченком і Курченком, а між ФСБ (яке кришувало Курченка) і Захарченком, який на той час вирішив, що зв'язки із Сурковим-ГРУ для нього є більш важливими, тому що через них іде основний фінансовий ресурс на "ДНР". І кому вигідна була ліквідація Захарченка - це звичайно ФСБ. У нас немає сумнівів, що це організували вони.

І саме зараз ми бачимо, що Пушилін і "Ташкент" з Трапезниковим опинилися у клінчі. Трапезников і "Ташкент" фактично працюють на ФСБ, а Пушилін як представник команди Захарченка - на ГРУ і Суркова.

Зараз складається цікава ситуація. На цьому етапі перемагає ФСБ, яка намагається повністю взяти під контроль цю територію. Але Сурков не здається. Перший хід, тобто ліквідація Захарченка, відкрив рахунок 1:0 на користь ФСБ. Зараз виникає питання, що відбуватиметься далі. Чи ГРУ-Сурков відвоюють свої позиції, чи ні. Не думаю, що призначення Пушиліна, яке триватиме протягом двох місяців, суттєво вплине на ситуацію. Це скоріше номінальне призначення, щоб показати, що там нібито є легітимна фігура, яка представляє органи влади "ДНР" й очолює "ДНР". Це скоріше матиме психологічний вплив, який допоможе утримати ситуацію під контролем і не допустити повної дестабілізації й анархії.

Микола Маломуж
УНІАН

Микола Маломуж, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України:

- РФ намагається змінювати кадри. До Захарченка, який намагався вести свою гру, виникало чимало запитань. Він не вписувався у нову стратегію Росії. У переговорному процесі мала би бути більш лояльна людина, яка мала бути менш забрудненою кривавими діями. Провівши такі зміни, вони намагаються демонструвати, що є воля до переговорного процесу.

Інше, що ця ситуація використовуватиметься для тиску на Україну у політичній частині, тобто для проведення виборів. За їхньою логікою, Пушилін, який був переговірником у контактній групі, зараз може бути прийнятним і може висуватися на виборах. Але вибори ці відбуватимуться все одно під контролем Росії. І стратегічно мета РФ все одно незмінна, тому що вона сподівається надалі так само контролювати цей регіон.

На окупованому Донбасі діють ФСБ, ГРУ і Сурков - три сили, які там конкурували і доповідали керівництву держави щодо того, хто повинен мати пріоритет - Захарченко чи інші претенденти. У нинішній ситуації більш потужний вплив має ФСБ, і вони зараз виграли.

Вибори проведуть, як і свого часу провели "референдум" у Криму. Вони будуть контрольовані Росією. Усі виборчі комісії, кандидати, яких вони рекомендуватимуть, будуть підконтрольні політичному керівництву РФ та спецслужбам.

Залиште свій коментар

Вибір редакції