Обмін утримуваними опинився під загрозою зриву: українці відмовляються повертатися на окупований Донбас - Ъ

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Представники ТКГ мають перевірити, чи є відмови добровільними.

Десятки людей, яких Україна планувала передати під час обміну, попросили виключити їх із списків.

Про це повідомляє "Комерсант" із посиланням на власні джерела в Тристоронньої контактній групі.

За словами одного з них, приблизно 40 осіб серед тих, кого готувалася передати українська сторона, відмовилися брати участь в обміні і повертатися до "ЛДНР".

Також співрозмовник зазначив, що одні відмовники просто не хочуть повертатися на непідконтрольні Україні території, інші бажають відбути призначене покарання і закрити питання кримінального переслідування в Україні.

Своєю чергою інформатор, близький до однієї з так званих "республік" Донбасу, підтвердив, що багато людей відмовляються від обміну, але не назвав кількість осіб. Натомість він заявив, що бойовики вимагають юридичного очищення обмінюваних осіб (закриття порушених проти них кримінальних справ - прим.ред.).

"Це їхнє право не мінятися. Їх ніхто не змушує переїжджати. Для нас важливо, щоб було очищення. Щоб всі норми були дотримані, і людина була звільнена і користувалася рівними правами, як всі інші громадяни. Чи залишиться він на території, підконтрольній Києву, або приїде до нас - він може розпоряджатися своєю долею самостійно. Важливо, щоб його не примушували відмовитися від обміну. Це повинно бути підтверджено", - сказав він.

Також "Комерсант" зазначає, що спочатку під час переговорів про обмін йшлося про те, щоб перевірку добровільності відмови, яку запросили "республіки", здійснили представники Міжнародного червоного хреста. Проте "ЛДНР" виступили проти цього і наполягли на тому, щоб перевірку здійснив координатор підгрупи ТКГ з гуманітарних питань Тоні Фріш.

"У нас є довіра до Тоні Фріша. Він як арбітр, який підтвердить, що відмовник ухвалював рішення про вихід із обміну сам, нас влаштовує", - додав співрозмовник від однієї з "республік".

За даними видання, Фріш зможе почати перевірку та зустрічі з відмовниками тільки після католицького Різдва 25 грудня.

Нагадаємо, 18 грудня у Мінську відбулися переговори Тристоронньої контактної групи щодо ситуації на Донбасі. Результати невтішні – домовитися про обмін утримуваними особами не змогли.

Відео Переговори ТКГ щодо Донбасу та обміну полонених продовжаться в форматі відеоконференцій

Тристороння контактна група так і не вирішила питання обміну утримуваними. Втім, учасники зустрічі твердять - він все ж таки може відбутися до кінця року. Всі додаткові деталі можуть узгодити у режимі відеоконференцій. Окрім того, у підгрупах з безпеки розпочали визначати нові ділянки розмежування сил. І вкотре домовилися про припинення вогню.

Переговори ТКГ щодо Донбасу та обміну полонених продовжаться в форматі відеоконференцій

Раніше, 9 грудня, в Парижі відбулася зустріч лідерів Німеччини, Франції, України та Росії. Це - перший "нормандський саміт" з осені 2016 року. У ніч проти 10 грудня лідери "нормандської четвірки" дали разом пресконференцію та оприлюднили спільну заяву

Володимир Зеленський під час спілкування з пресою назвав головною перемогою саміту в Парижі обмін полоненими до кінця року у форматі всіх на всіх, але визнав, що цього "замало". Сторони під час зустрічей також обговорили "газове питання", контроль кордону на Донбасі, а також домовились про наступний саміт протягом чотирьох місяців.  

Повну хронологію перемовин "нормандської четвірки" читайте за цим посиланням

Залиште свій коментар

Вибір редакції