Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Окупований Донбас: що означає новий статус для підконтрольної бойовикам території

"Офіційно окупований" Донбас тепер має бути на забезпеченні Росії.

Частина Донецької і Луганської областей, де досі правлять бойовики, минулого вівторка отримала новий статус - тимчасово окупованої території. Щоправда, сталося це після гучного демаршу частини провладної коаліції, яка буквально змусила президента піти на компроміс.

Росія і очільники "ДНР" та "ЛНР" одразу заявили про зрив Мінських угод і загострення війни. Західні партнери України порушень не побачили. Залишилось зрозуміти самим українцям, що ми отримали: новий політичний інструмент чи старі граблі? Як жити тепер зі ще одним окупованим шматком країни, ідеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Поки що цю територію Україна вважає окупованою. За лінію розмежування взяли кордон, про який домовились у Мінську ще торік у вересні. Координати територій, де вводиться особливий порядок самоврядування, у додатку до документа визначені з точністю до метра.

Новий статус прописаний дуже коротко. Що він означатиме для жителів окупованих земель і чи допоможе зрештою звільнити Донбас від окупантів, наразі маємо лише окремі трактування.

"Ми не повинні платити окупантам. Тим більше платити двічі. Ми повинні відмовитися від співробітництва з окупантом", - наголосив дипломат, голова фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко.

"Офіційно окупований" Донбас, і це логічно, тепер має бути на забезпеченні Росії. Ми більше не платимо за війну, котру РФ веде на нашій території. Інше питання, чи візьме вона його під крило.

Правила, закони і валюта Росії на Донбасі - під великим сумнівом. Ця територія як частина Федерації Кремлю просто не потрібна.

Україна тим часом уже внесла в постанову поправку в ній дослівно йдеться про окупацією Російською Федерацією. Спочатку в документі це чомусь не прописали. Йшлося тільки про незаконні збройні формування, бойовиків і найманців.

Сам статус окупованої території для Донбасу має означати те саме, що і для півострова Крим:

- оформлювати всі документи і голосувати - тільки на контрольованих Україною територіях;

- судді, аби працювати далі, переводяться в інші регіони України;

- спрощене переведення студентів до вишів;

- звільнення від військової служби.

Із Кримом є одна, але принципова відмінність.

"Не встановлюються механізми повернення Криму. Тут же все ж таки, посилаючись на Мінські домовленості, законодавчий орган України бачить можливість повернення", - говорить дипломат, голова фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко.

Навздогін постанові про окупацію, погоджуються між собою експерти, потрібні інші документи, які мають чітко прописати правила гри. Наприклад, чи буде забезпечення території водою та електрикою; чи робити Донбас, як свого часу Крим, вільною економічною зоною? Зараз про це тільки починають розмовляти.

Впевнені в одному - цим Мінські угоди не порушено. Така позиція не тільки України. Першими про це заявили у Франції - а це країна-учасниця перемов. Підтримують Україну і в США.

"У вересневих Мінських домовленостях був компонент, який вимагав від українців ухвалити такі закони. Вони ухвалили ці закони та виконали свої зобов'язання. Тепер буде дискусія, як вони будуть реалізовані", - зазначила речниця Держдепу США Джен Псакі.

Як завжди геть інша думка у Росії.

"Порушують, оскільки обумовлюють введення закону про особливий статус необхідністю звільнення цих територій, які вони назвали окупованими, необхідністю заміни практично всіх обраних населенням цих територій осіб на когось ще", - сказав міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.

Ватажки сепаратистів, звісно, підтримують цю думку. Вони заявили про готовність продовжити війну, бо живуть за рахунок цього. Під заморожений конфлікт Росія просто не дасть грошей.

Більше подробиць дивіться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Відео Що змінює для України статус тимчасово окупованого Донбасу

Залиште свій коментар

Вибір редакції