Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
П’ять років порятунку Луганського прикордонного загону: командир розповів, як відбувся вихід

П’ять років порятунку Луганського прикордонного загону: командир розповів, як відбувся вихід

Прикордонники були налаштовані оборонятися, але підкорилися наказу з Києва.

П’ять років тому під час АТО відбулася операція порятунку з оточення Луганського прикордонного загону. 2 червня 2014 року о 4:00 ранку проросійські бойовики за кількаразової чисельної переваги почали масований штурм будівель, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Кілька сотень нападників зусібіч розстрілювали прикордонний загін із великокаліберних кулеметів, автоматів, з гранатометами стрілки засіли на дахах житлових багатоповерхівок. Після паузи прикордонникам запропонували здатися. Тодішній командир загону Сергій Дейнека пригадує, що на нараді була озвучена пропозиція вільно вийти тим, хто хоче цього, але всі прикордонники залишилися на своїх бойових позиціях: "Ми ні в якому разі не будемо здаватися, і щоб не було ніяких сумнівів у моїх підлеглих, я почну вести вогонь першим, так воно й сталося".

Відео Минає 5 річниця оборони Луганського прикордонного загону

2 червня о 4 ранку проросійські бойовики почали масований штурм будівель. Прикордонникам було непереливки, адже нападників у кілька разів більше, до того ж вони використали свою підступну тактику - стріляли з житлових будинків. Як оборонялися і куди в одну мить зникли усі прикордонники, уникнувши розстрілу чи полону, - таємниці прикордонного загону вивчала ТСН.    

Минає 5 річниця оборони Луганського прикордонного загону

За кілька годин бойовики спалили всі автомобілі навколо частини, потім підірвали цистерну з пальним, а прикордонники тим часом підбадьорювали один одного анекдотами і тримали бойовий настрій. Далі почали відверто знущатися над бойовиками – час від часу з гучномовців лунав Гімн України. Однак перша доба принесла і перші втрати: 8 прикордонників отримали поранення, 4 з них важкі – ці люди на все життя залишаться інвалідами. Водночас бойовики лише вбитими втратили більше 20 бійців.

Прикордонники готувалися до багатоденної  облоги, але наказ з Києва все змінив – треба було відступати. "Я довго відмовлявся виконувати його наказ, пояснював, що в нас нормально обладнані позиції, на високому рівні морально-психологічний стан, що ми готові і в подальшому вести бій, але коли я почув слова, що нам ніхто не допоможе, про те, що допомога не підійде і що ранок, який настане, буде останнім ранком, я, звісно, підкорився", - розповів командир. У ніч проти 4 червня 32 прикордонники, кожен з кількома автоматами за спиною та з ящиком набоїв, здійснили марш-кидок у 20 кілометрів до луганського аеропорту. Інші в цивільному просто розійшлися. Жоден сепаратист не зумів їх засікти, втрат при відході не було.

П’ять років тому прикордонники одні з перших використали ворожу тактику гібридної війни – поки бойовий загін проривався до летовища, більшість прикордонників у цивільному одязі вийшли у місто. Вранці бойовики ще стріляли по заставі, а потім, приголомшені, зайшли у порожні  будівлі. Вони ще довго не розумітимуть, де поділися 150 прикордонників, а від злості лише постріляли службових собак – вівчарок, які служили у Державній прикордонній службі України. Сергій Дейнека вважає ту операцію чи не найкращою у своєму житті, а шкодує лише про одне – нагород за неї досі ніхто не отримав.

Кореспондент ТСН Олександр Загородний

Залиште свій коментар

Вибір редакції