Пастка для росіян-добровольців АТО: захисники України не можуть отримати громадянство через один папірець

Дата публікації
Перегляди
3284
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Пастка для росіян-добровольців АТО: захисники України не можуть отримати громадянство через один папірець

Фото: УНІАН

Вимога українського закону – довідка, котру треба брати в посольстві країни-агресора.

Від початку війни на передовій АТО за Україну воює чимало громадян Російської Федерації, однак лише двоє з них отримали українське громадянство. Більшість не може назбирати необхідного пакета документів, бо для цього їм треба навідатись у власне посольство, а по суті – здатися владі країни-агресорки, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Із орденом за мужність, але досі без посвідчення учасника бойових дій. Ще у 2014-му громадянин Росії Артем прийшов добровольцем у "Правий сектор", одразу потрапив у Піски – захищати підступи до Донецького летовища. "За бій 18 грудня в районі Світлодарської дуги", - коментує нагороду росіянин. Йому довелося буквально прориватися через блокпости на фронт, бо чоловіка з паспортом РФ могли затримати українські військові. Артем дістав поранення в АТО, але повернувся на передову. "Я разів сорок із життям прощався, втратив здоров'я, нічого не чую практично – зі слухом проблеми. Уявляєте, що таке на передовій цілодобово – по тобі кулі свистять, а тобі кажуть, що тебе можуть депортувати. Куди? Зрозуміло, мені там не жити. І SMS звідти шлють, що тобі хана. А тут байдужість", - каже доброволець із Росії.

Росіяни, які воюють на Донбасі за Україну, не можуть отримати українське громадянство

Росіяни, які воюють на Донбасі за Україну, не можуть отримати українське громадянство

Від початку війни громадянство України отримали четверо добровольців, ще 19 людей зібрали документи, аби отримати правовий статус, але їх завернули. "У цих 19 пакетах документів були відсутні довідки з посольства про несудимість", - розповідають чиновники.

Довідка про несудимість – вимога, що наводить жах на іноземців, які боронили Україну з мрією про наше громадянство. "Самурай" – один з таких, 15 місяців він провів на передовій. Нині вимушений говорити через інтернет-зв'язок, бо переховується в Чехії. Отримати український паспорт чоловік не зміг, б піти добровільно до російського посольства по довідку не ризикнув. "Щоби по новому закону підписати контракт зі Збройними силами, мені потрібно йти до посольства РФ і взяти довідку про те, що я не судимий на території РФ. Ну, ми з ротним командиром посміялися, я залишився на передовій добровольцем", - розповів чоловік.

Уродженець Архангельська В'ячеслав свій бойовий шлях також розпочинав з Пісків у 2014 році. Вже в першому бою в командира зникли сумніви щодо мотивації бійця. "Прийшов хлопчина з "мухою" так званою – РПГ-22. І попросився в наші лави воювати разом. Певні задачі показали в дійсності, що він боєць. Довів учинками, що він українець", - переконаний армієць. Однак бажання отримати українське громадянство вперлось у ту саму перешкоду – відвідини посольства країни-агресорки. "У Пісках у 2014 році в мене згорів паспорт. А зараз, щоби отримати український, мені треба їхати в посольство. Ну, я не можу туди заїхати – слідчий комітет Російської Федерації завів карну справу на мене. Зайду я в посольство – зразу, як громадянина Росії, заарештують", - розповів чоловік.

В міграційній службі України зізнаються, що така проблема існує, але вимога – не їхня примха. Мовляв, довідка про несудимість вимагається відповідно до указу глави держави, і скільки самі чиновники не писали рекомендацій щодо її скасування – не в їх компетенції ухвалювати відповідне рішення. А без документів В'ячеслав не може ні підписати контракт із ЗСУ, ні офіційно влаштуватись на цивільну роботу. "Із 2014 року я безхатько. З допомогою хлопців тільки живу", - пояснив російський доброволець.

Таких, як він, каже В'ячеслав, хто покинув усе в Росії або Білорусі, але так і не зміг облаштуватися на новій Батьківщині, за яку воював – чимало. І вихід у них один – сидіти на лінії фронту та не виїздити в тил.

Кореспондент ТСН Євгенія Цвєтанська

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3284
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація