Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Приклад від близьких, робота та іноземні методики. Чого потребують ветерани АТО для адаптації у мирному житті

В Україні почастішали інциденти за участі колишніх бійців АТО.

В Україні за останні кілька днів сталося два кривавих інциденти за участю колишніх бійців Антитерористичної операції на Сході України.

За оцінками експертів, приблизно кожний шостий ветеран потребує психологічної підтримки, йдеться у сюжеті "Сніданку з 1+1".

Українців не на жарт налякав випадок, що стався у селі Залісся Київської області. 53-річний колишній учасник АТО обрав живими мішенями своїх сусідів, після чого двоє потрапили до лікарні.

Ще однією невинною жертвою учасника АТО став одеський кухар. Інцидент стався на одній із київських зупинок. Хлопці не розібралися, кому першим заходити до маршрутки. Коли конфлікт зайшов в глухий кут, боєць АТО купив ніж і вдарив чоловіка у саме серце.

Вирішення конфліктів силовим методом та загострене почуття справедливості виникає через те, що багато військових після участі у військовому конфлікті на Донбасі продовжують проживати війну.

ВідеоДепресія, конфлікти, агресія: чому бійцям так важлива психологічна допомога

На Київщині учасник АТО влаштував стрілянину по сусідах. На щастя, цього разу обійшлося без жертв. Але це вже не єдиний випадок агресії військових. Адаптація бійців АТО до мирного життя - процес непростий і тривалий. Як можна допомогти бійцям АТО скоріше повернутися до нормального життя - вже просто зараз.

Депресія, конфлікти, агресія: чому бійцям так важлива психологічна допомога

"У питанні незавершеності війни, особливо у чоловіків, проявляється відчуття провини. Провина через то, що ти зробив або що не зробив. Це непросто, з цим треба працювати, виливати в якусь діяльність", - вважає Андрій Козінчук, військовий психолог.

Саме нова робота допомогла замкомандира роти Мартіну Бресту адаптуватися після війни.

 "Я пройшов усі ті етапи, які написані в розумних психологічних книгах - підвищене почуття справедливості, агресія, проблеми вдома, проблеми з роботою", - пояснив чоловік.

ДО 2015 року Брест був успішним айтівцем. Потім він провів дев’ять місяців на лінії вогню. Після повернення чоловік зрозумів, що його реальність стала іншою.

"Тут я зіштовхуюсь з тим, що якийсь йолоп в офісі мені говорить, що я щось не зробив. Коли я зрозумів, що я хочу вдарити його, я усвідомив, що час йти на роботу, де можна реалізовуватися", - зазначив він.

Наразі Брест працює у національній поліції. Він не приховує, що реадаптуватись йому також допомогли розмови з психологом і неймовірна підтримка родини.

 "Ветерану не стає краще, коли він бачить мамині сльози або тугу дружини. Тому займіться собою - станьте щасливими, станьте успішними. Він буде тягнутися за вами, він буде вас копіювати", - додав Андрій Козінчук.

Психологи готові працювати з ветеранами АТО. Для цього треба звернутися до центрів психосоціальної реабілітації. Деякі з них працюють і за іноземними методиками, які вже діють у США.

"Це когнітивно-поведінковий напрям і він передбачає записування важких спогадів: ми пишемо ті історії, які люди розповідають, щоб потім їх перечитувати. Так працює метод", - пояснила психолог Віра Чернобровкіна.

Та головне, наголошують психологи, щоб будь-яка адаптація відбувалась за бажанням бійця, а не його друзів чи родичів. Тоді і буде результат.

Нагадаємо, що бійці, для яких цивільні будні виявилися страшнішими і незрозумілішими за фронтові, змогли знайти вихід і започаткувати власний бізнес. Для психологічної та бізнес-підтримки в столиці з'явилися спеціальні центри. Тепер люди, які ще півроку тому не розуміли, що робити далі, дають роботу іншим.

Залиште свій коментар

Вибір редакції