Роль Суркова на Донбасі. Екс-лідери бойовиків розповіли про діяльність помічника Путіна

Роль Суркова на Донбасі. Екс-лідери бойовиків розповіли про діяльність помічника Путіна

Владислав Сурков / Фото: Reuters

Розмову з ними опублікувало агентство Reuters.

Високопоставлений помічник Володимира Путіна - Владислав Сурков - визначає внутрішню політику промосковської адміністрації сепаратистів на сході України і вирішує, хто яку посаду в ній посяде.

Про це повідомили три колишніх лідери бойовиків, пише агентство Reuters і зазначає, що це йде врозріз із заявами Кремля, який заперечує, що диктує умови в регіоні.

Колишні ватажки терористів розповіли, що Сурков контролює ситуацію на місцях за допомогою спеціально відібраних довірених осіб, які регулярно доповідають йому про стан справ.

"Будь-який дзвінок з Москви... розцінювався як дзвінок з канцелярії самого Господа Бога і не обговорювався, починав виконуватися негайно", - згадує Олексій Александров, один з лідерів сепаратистів у Донецьку, який згодом виїхав звідти. Двоє інших сепаратистів підтвердили цю інформацію, але відмовилися бути названими.

Колишній впливовий донецький ватажок бойовиків розповів минулого року, як Росія надає фінансову підтримку, допомагаючи ресурсами і виплачуючи жителям окупованого Донбасу пенсії і зарплати. Кремль завжди заперечував ці звинувачення, намагаючись досягти ослаблення західних санкцій, пишуть журналісти.

Александров і двоє інших "чиновників" пояснили бажання висловитися відчуттям того, що Кремль скористався ситуацією і поставив на чолі "республік" своїх людей, які, за їхніми словами, "не піклуються про інтереси регіону". Всі троє повідомили, що Москва поступово змусила піти більшість організаторів окупації, погрожуючи їм смертю і позбавленням волі.

"Спочатку ми були дещо наївними, думали, що дядьки в Москві, може, просто не розуміють, що тут відбувається, коли нас, місцевих, тут гнобили московські товариші, але ось через два-три роки, а я останній раз спілкувався з Сурковим в листопаді (2016 року), я зрозумів, що всі все розуміли, і просто хотіли, щоб ми заткнули пельку", - сказав один з трьох колишніх лідерів бойовиків.

Співрозмовники агентства стверджують, що Сурков зіграв головну роль у призначенні Олександра Захарченка лідером "ДНР". Колишній електромеханік вугільної шахти очолював одну з груп проросійських бойовиків, коли 2014 року його викликали до Москви. Лідери сепаратистів готували його для посади "міністра оборони ДНР". Однак після зустрічі з Сурковим в Кремлі, з офісу помічника президента надійшла пропозиція призначити Захарченка на головну посаду.

Олександр Захарченко / Фото: Reuters

Москва хотіла замінити росіян Олександра Бородая та Ігоря Стрєлкова кимось з місцевих - таким чином в Кремлі хотіли продемонструвати Заходу, що повстання нібито має народний характер. Про це Бородай розповів агентству. Екс-бойовики вважають, що Москва вважала Захарченка легко контрольованим.

Після того, що Александров назвав усною вказівкою з кабінету Суркова, Бородай і Стрєлков тихо "пішли у відставку", щоб Захарченко міг взяти на себе повноваження.

За словами Александрова, для допомоги колишньому електромеханіку у передвиборчій кампанії до Донецька приїжджала команда росіян, які працювали на Суркова. Вони не називали в Донецьку своїх справжніх імен, використовуючи замість них позивні.

Джерела Reuters розповіли, що справжня роль Суркова виходила далеко за межі простого посередника в "мирному процесі". Діяльність помічника Путіна почалася щонайменше за шість місяців до укладення Мінських угод: вона була присвячена вибору керівників терористів, організації роботи місцевих адміністрацій", розробленню інформаційної стратегії для сепаратистів і плануванню місцевих виборів.

Нагадаємо, торік українські хакери з "КіберХунти" повідомили на своєму сайті про злам одного з поштовиків Суркова. Вони оприлюднили деякі документи з нібито робочого листування Суркова, зокрема, "план РФ" щодо дестабілізації України під назвою "Шатун".

Також нардеп і координатор "Інформаційного опору" Дмитро Тимчук наприкінці 2016 року повідомляв, що представники так званої "ДНР" провели нараду "керівників органів влади та місцевого самоврядування ДНР" за участю Владислава Суркова. Він нібито пообіцяв, що за рік-півтора "республіки" мають увійти до складу РФ на правах повноцінних адміністративних одиниць.

Після кожного приїзду Суркова бойовики посилюють обстріли – Айвазовська

Після кожного приїзду Суркова бойовики посилюють обстріли – Айвазовська

Повʼязані теми:

Наступна публікація