Станом на 18 травня по території України було випущено 2645 крилатих, балістичних і ракет повітряного базування дальністю від 300 км.
Від 24 лютого 2022 року ракетний арсенал Росії скоротився приблизно на 70%. До підрахунків включено запаси ракет у РФ перед початком війни та ті ракети, які було виготовлено під час ведення бойових дій.
Такі дані наводить дослідник Школи права та дипломатії Флетчера при Університеті Тафтса, експерт із російської зовнішньої та оборонної політики Павло Лузін у своїй доповіді для The Jamestown Foundation.
Як відомо, в Україні ведеться скрупульозний підрахунок ракет, якими ворог обстрілює нашу державу. Від початку війни до 18 травня 2023 року було випущено 2645 крилатих, балістичних і ракет повітряного базування дальністю від 300 км.
За підрахунками Лузіна, довоєнний арсенал Росії становив близько 3 500 ракет, а до січня 2023 року було виготовлено ще 225 ракет (18-20 ракет щомісяця). Таким чином, до кінця квітня у Росії повинно було залишитися всього 1156 ракет, тобто від початку війни арсенал наявних і додатково вироблених ракет скоротився майже на 70%.
Водночас ракет “Іскандер-М” (дальність польоту до 500 км) у Росії вже майже не залишилося: випущено по Україні - 744, перед війною було 750-800, виробляється всього близько 4 штук на місяць.
Схожа ситуація з “Калібрами” морського базування. За даними Лузіна, їх залишилося лише близько пів сотні.
Росія активно запускала "Калібри" з кораблів Чорноморського флоту. Спочатку західні експерти вважали їх застосування проти українських енергетичних об'єктів можливим свідченням того, що Росія не вистачає інших ракет для ударів по наземних цілях. Але експерти лондонського Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) Джастін Бронк та Джек Уотлінг пояснили: застосування протикорабельних ракет виявилися ефективними проти енергетичної інфраструктури, яку намагалася знищити Росія, оскільки призначені для ураження великих металевих об’єктів.
“Калібрів” повітряного базування та ракет Х-101 і Х-555, що також запускаються з літаків, у державі-агресорці ще багато. Гіперзвукових “Кинджалів” використано близько третини з приблизно 60 наявних та вироблених. Але останніми тижнями українська ППО навчилася збивати їх за допомогою американських систем Patriot.
Не випадково, вважає дослідник, інтенсивність весняних ракетних обстрілів українських міст порівняно з осінніми знизилася в кілька разів. Скажімо, 10-11 жовтня минулого року Росія випустила понад 100 ракет, 15 листопада - ще майже 100, менш масштабний обстріл із застосуванням 67 ракет стався 23 листопада.
Від 28 квітня, коли відновилися інтенсивні обстріли, наймасовішим став запуск 30 ракет у ніч проти 18 травня. Україна повідомила про знищення 29 із них. Під час інших запусків застосовувалося близько 20-25 ракет.
Нагадаємо, керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майор Кирило Буданов нещодавно заявив, що Росія намагається накопичити певний запас ракет для того, аби зірвати український контрнаступ.
Читайте також: