Російське лобі і турецька загроза: Кіпр "торгується" зі США щодо постачання Україні зброї радянського зразка

Автор
Дмитро ГулійчукДмитро Гулійчук
Дата публікації
Перегляди
11к
Час на прочитання
4 хв
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Російське лобі і турецька загроза: Кіпр "торгується" зі США щодо постачання Україні зброї радянського зразка

Фото: Associated Press

Своїми ракетними установками російського виробництва, ракетами "земля-повітря", гелікоптерами, танками та бронетехнікою Кіпр може дуже допомогти ЗСУ.

Сполучені Штати "прочісують" світ у пошуках зброї російського та радянського виробництва для України.

Про це йдеться у статті New York Times.

За інформацією видання, на цьому напрямку є певні успіхи. Фінляндія, яка зберігала нейтралітет, надсилає Україні деяку зброю радянського зразка, включаючи боєприпаси та зброю, сумісну з автоматом АК-47. Південна Корея постачає балістичні жилети, шоломи, медичне обладнання та іншу оборонну допомогу.

Держсекретар США Ентоні Блінкен нещодавно відвідав такі країни, як Камбоджа, ДР Конго, Руанда, Мексика, Колумбія і Перу. На думку журналістів, це "свідчить про клопітку закулісну дипломатичну роботу з метою залучити країни, які продемонстрували підтримку Україні, але досі не надали летальної зброї".

Кіпр - під особливою увагою

Особливу увагу у США звернули на Кіпр. Країна перебувала під ембарго США на постачання зброї, яке тривало 35 років. Свого часу його запровадили з метою знизити рівень напруження з Туреччиною.

У той час Кіпр звернувся до Радянського Союзу, а потім до Росії по зброю та військову техніку. Сьогодні її запас становить щонайменше 10 ракетних систем "Тор" і "Бук", які можуть збивати російські літаки, безпілотники та крилаті ракети і можуть стати справжнім скарбом для української армії.

Але уряд Кіпру чітко дав зрозуміти, що йому потрібні нові та кращі заміни. Це може викликати спротив Туреччини та відновити гонку озброєнь у все ще невирішеному конфлікті. Незважаючи на це, 1 жовтня адміністрація Байдена офіційно скасувала ембарго, дозволивши Кіпру купувати американську зброю.

Американські офіційні особи заявили, що цей крок готувався кілька років і мав на меті відвести Кіпр від російського впливу. Але один американський чиновник на умовах анонімності сказав, що Кіпр зараз є "потенційним варіантом" як постачальник зброї для України.

Зі своїми ракетними установками російського виробництва, ракетами "земля-повітря", гелікоптерами, танками та бронетехнікою Кіпр має "саме ті системи, які потрібні Україні для підтримки її контрнаступу та для утримання території, яку вони відвойовують, і, ширше, щоб перемогти вторгнення Путіна до України", – сказав Бредлі Боумен, колишній офіцер армії США.

Офіційна позиція Кіпру

"Кіпр готовий розглянути передавання зброї і боєприпасів Україні, якщо буде заміна на іншу військову техніку з такою ж потужністю і можливостями", — сказав речник кіпріотського уряду Маріос Пелеканос.

За його словами, в останні місяці відбувалися численні зустрічі з американськими офіційними особами, під час яких обговорювали цю можливість.

На Кіпрі привітали рішення США скасувати ембарго. Однак вони наголосили, що це не означає готовність Кіпру відправляти зброю Україні.

"Зважаючи на серйозні загрози для безпеки, які щодня надходять від турецьких окупаційних сил, нинішня архітектура безпеки Кіпру лишиться непорушною", — зазначив Пелеканос.

Позиція Туреччини

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган уже пообіцяв посилити свої війська на півночі Кіпру додатковою зброєю після зняття ембарго США.

Зазначимо, що на півночі острова існує самопроголошена Турецька Республіка Північного Кіпру, яка виникла 1975 року внаслідок турецького військового вторгнення на Кіпр.

Російське лобі на Кіпрі

Заступник директора Центру армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь заявив, що на Кіпрі є дуже потужні російські лобісти. Про це він сказав в інтерв’ю ТСН.ua.

"Якщо уявити, що кіпріоти – це литовці, то, я думаю, ці системи вже давно були б в Україні. Але якщо люди не хочуть (надавати озброєння. – Ред.), але і не хочуть визнавати це прямо, то просто шукають причини, чому це не зробити. Я думаю, що нам потрібно переходити до конкретних проєктів зі США", – зазначив експерт.

Радянська зброя для України

Країни Східної Європи, багато з яких колись були сателітами Радянського Союзу, а тепер є членами НАТО, від лютого охоче відправили до України обладнання російського стандарту: танки та артилерійські боєприпаси з Чехії, гаубиці з Естонії, гелікоптери з Латвії та Словаччини, а з Польщі — бойові машини-амфібії та тисячі реактивних снарядів "Град" калібру 122 мм.

Згідно з останніми даними, Польща була четвертим за величиною постачальником військової допомоги Україні після Сполучених Штатів, Британії та Європейського Союзу.

Можливий план допомоги Україні придбати більше зброї був наданий у липні Вашингтонським аналітичним центром Foundation of Defense of Democracies, який назвав 23 країни, що не входять до НАТО і мають загальний запас із понад 6300 одиниць систем озброєння та боєприпасів радянського і російського виробництва. Ці країни засудили вторгнення РФ і теоретично могли б надати Україні цю зброю.

Раніше CNN опублікувало перелік озброєнь, наданий Україною на "Рамштайн-6".

Читайте також:

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
11к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація