Що таке касетні боєприпаси: характеристики, чому заборонені і які переваги для ЗСУ

Що таке касетні боєприпаси: характеристики, чому заборонені і які переваги для ЗСУ

Що таке касетна бомба / Фото: commons.wikimedia.org

ТСН.ua розповідає, що таке касетні боєприпаси, з чого вони складаються, де використовуються, чому заборонені в низці країн світу.

Президент США Джо Байден ухвалив рішення про надання Україні касетних боєприпасів. Про це що має бути оголошено вже 7 липня, повідомили американські ЗМІ.

Що таке касетний боєприпас

Касетні боєприпаси – це снаряди, ракети або бомби, які складаються з контейнерів, що відкриваються в повітрі і розкидають багато малокаліберних бомб на великій території. Одна касетна бомба може містити щонайменше 10 мін та дрібних деталей до них на спеціальних стінках-перегородках. Вони вирізняються широким спектром дії та призначені для ураження живої сили або ліквідації колони військової техніки.

Першовідкривачами в області створення касетних бомб були німці. Саме льотчики Люфтваффе 1939 року застосовували своєрідні касетні боєприпаси проти польської піхоти і кавалерії. Наприклад, АВ 250-3 зовні нагадував звичайну бомбу, але був начинений 108 маленькими мінами осколкового типу SD-2.

Який вигляд мають касетні боєприпаси – касетний боєприпас DPICM / Фото: DoD US

Типи і характеристики касетних бомб

Є кілька різних типів касетних боєприпасів:

  • запалювальні – використовуються для підпалу об'єктів, містять напалм або білий фосфор, протитанкові і протипіхотні елементи;
  • протитанкові – авіабомби, розміщені всередині, мають кумулятивні боєголовки, які пробивають броню бронемашини чи танка;
  • протипіхотні – у них використовуються осколкові невеликі бомби, розраховані на знищення м'яких об'єктів;
  • мінувальні – мінні боєприпаси вибухають не одразу, а поводяться як звичайні наземні міни;
  • протиаеродромні – розраховані на проникнення через бетон перед вибухом, щоб знищити чи значно пошкодити поверхню злітно-посадкової смуги;
  • хімічні – такі касетні бомби розробляли в СРСР протягом 1950-1960-х років для поширення хімічної зброї.
Приклад застосування касетних боєприпасів / Скриншот

Касетні боєприпаси США

Наразі не відомо, які саме види касетних бомб будуть передані Україні від США. Однак аналітики Defence Express припускають, що може йтися або про касетні боєприпаси певних, або й усіх можливих видів.

Так, фахівці допускають, що для ЗСУ можуть бути передані американські:

  • артилерійські 155-мм М864 боєприпаси,
  • касетні високоточні ракети M30 до HIMARS,
  • M261 MPSM – 70-мм касетний боєприпас Hydra,
  • у перспективі – ракети M39A1 ATACMS у касетному спорядженні.

Однак не виключено, що Україні будуть передані касетні боєприпаси з рівнем відмови менше 1% – це такі, щодо яких не застосовується жодних заборон. Так, це можуть бути касетні авіабомби CBU-97 та оновлена їхня версія CBU-105.

Не виключено, що США передадуть касетні боєприпаси для Himars

Де використовувалися касетні бомби

Досить активно касетні бомби застосовували в Косово, Іраку, Лівані, Афганістані. США застосовували їх у Югославії під час військового конфлікту 1999 року, а також у війні в Афганістані (2001 рік). Згідно з оцінками ООН, Ізраїль скидав касетні бомби на Ліван під час збройного конфлікту 2006 року. 2011 року касетні бомби застосовували урядові війська Муаммара Каддафі під час внутрішнього лівійського конфлікту в місті Місурата. 2022-2023 років Росія неодноразово скидала і продовжує скидати касетні бомби на міста України, зокрема на житлові квартали.

Застосований проти України російський касетний боєприпас / Фото: Telegram / Олександр Старух

Чому касетні боєприпаси заборонені у світі

Касетні боєприпаси у світі були заборонені 2008 року, коли була підписана конвенція про касетні боєприпаси, а саме заборону їхнього використання. Цю конвенцію підписали і ратифікували, зокрема, країни Євросоюзу, Канада, Велика Британія і Японія. Водночас не підписали і не ратифікували конвенцію про касетні боєприпаси США, Росія та Україна.

Касетні боєприпаси заборонено використовувати міжнародним гуманітарним правом, адже вони належать до категорії зброї, яка завдає надмірних ушкоджень або має невибіркову дію.

Так, касетні боєприпаси загрожують цивільному населенню, бо вражають широку площу, не відрізняючи військових від мирних жителів. Окрім того, не всі мініснаряди вибухають одразу під час удару: близько 25% суббоєприпасів можуть залишатися на землі та становити небезпеку для цивільних протягом місяців, років або навіть десятиліть після конфлікту. Деякі мініснаряди приваблюють дітей, бо мають яскравий колір чи мають вигляд сережок або ж циліндрів. Снаряди через невеликі розміри можуть не помітити фермери, які обробляють поле.

Касетний ракетний боєприпас, застосований у Сирії, де були поранені 6 дітей / Фото: Getty Images

Яка користь від касетних снарядів для ЗСУ

Касетні боєприпаси дозволять ЗСУ завдати серйозної шкоди російським військам. Зокрема, це стосується сил ворога, які перебувають у щільній обороні, і на тих ділянках фронту, де ворог намагаються наступати. Касетні боєприпаси можуть бути особливо корисні проти противника, який перебуває в окопах.

Касетні боєприпаси допоможуть мінімізувати снарядний голод в українському війську. Адже західні партнери заявляють про свій дефіцит звичайних 155-мм боєприпасів, резерви було витрачено на постачання до Україну. Виробництво цих снарядів не встигає за витратами на фронті.

На думку американських військових, якщо США передадуть для ЗСУ вдосконалені звичайні боєприпаси подвійного призначення (DPICM) – їх є близько 3 млн – то вони вже стануть суттєвим підсиленням проти ворога. Ці боєприпаси накривають зону діаметром 300 м, тож один такий снаряд виконує роботу десятків звичайних осколково-фугасних.

Україна також відправляла до США запит на отримання суббоєприпасів від касетних авіабомб Mk-20 Rockeye II, які планує використати для оснащення дронів.

Якби Україна отримала винищувачі F-16, то на цей випадок у США є касетні боєприпаси для цих літаків під назвою CBU-105. Бомба містить 10 суббоєприпасів BLU-108/B, що мають інфрачервону головку самонаведення. Такі боєприпаси призначені для ураження бронетехніки.

Читайте також:

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Озброєння та армія
Наступна публікація