Сексуальне насильство та обстріли медустанов: в ООН розглянуть порушення прав людини на Донбасі

Дата публікації
Перегляди
1167
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Сексуальне насильство та обстріли медустанов: в ООН розглянуть порушення прав людини на Донбасі

Фото: Reuters

15 листопада 2017 року робоча група УПО розглядатиме ситуацію з правами людини в Україні.

Цього року Універсальний періодичний огляд Ради ООН з прав людини розгляне проблеми незаконного затримання та утримання, залучення дітей до збройних формувань, сексуальне насильство та інші проблеми, які виникли під час конфлікту на Донбасі.

У результаті ретельного аналізу ситуації із правами людини на Донбасі, громадські організації "Східноукраїнський центр громадських ініціатив", "Восток-SOS", Луганський обласний правозахисний центр "Альтернатива" та "Мирний берег", що співпрацюють у рамках Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі", підготували подання, що складається із восьми аспектів порушень прав людини, пише Радіо Свобода.

Незаконні місця несвободи

Правозахисникам вдалося ідентифікувати понад 150 незаконних місць несвободи по обидва боки лінії розмежування. Доступ у такі місця закритий і українським, і міжнародним організаціям.  "При цьому місця несвободи на території так званих "ЛНР"/"ДНР" все ще продовжують функціонувати, хоча їхня кількість зменшувалася у зв'язку з так званою централізацією "влади" на тій території", – зазначає Ганна Янова, аналітик ГО "Східноукраїнський центр громадських ініціатив".

Серед першочергових дій, які рекомендують правозахисники для поліпшення ситуації – ратифікувати Європейську конвенцію щодо відшкодування збитку жертвам насильницьких злочинів.

Сексуальне насильство

Станом на січень 2017 року під час аналізу зібраних свідчень з понад 280 інтерв'ю із постраждалими від порушень прав людини та експертами – правозахисники виявили, що в кожному третьому випадку йшлося про різні типи сексуального насильства в контексті конфлікту.

Коаліції відомо про понад 90 жінок стали жертвами сексуального насильства безпосередньо в місцях несвободи, створених незаконними збройними угрупованнями, однак такі випадки зафіксовано і в українських добровольчих формуваннях.

Діти і війна

Під час дослідження цього питання від самого початку збройного протистояння правозахисниками зафіксовано щонайменше 30 випадків втягування неповнолітніх у конфлікт на Донбасі. Серед них є особи, що не досягли 15-річного віку. 

Порошенко зустрівся з українською делегацією, яка підтримує позов проти Росії в Гаазі

Порошенко зустрівся з українською делегацією, яка підтримує позов проти Росії в Гаазі

Зниклі безвісти

Під час збройного конфлікту кількість зниклих безвісти закономірно зростає. "За даними громадської організації "Мирний берег", сьогодні налічується 1023 особи, що зникли безвісти. Із них – 598 цивільних, у тому числі – 19 дітей", – стверджує Катерина Віжевська, ГО "Мирний берег".

Ця проблема неабияк ускладнює ситуацію із підтримкою родичів і близьких осіб, що зникли безвісти: наразі більшість із них держава матеріально не підтримує. Крім того, ефективність розслідувань випадків зникнень украй низька, переконані правозахисники.

Обстріли медичних установ у зоні збройного конфлікту

Під час дослідження ситуації з обстрілами цивільних об'єктів представники Луганського правозахисного центру "Альтернатива" відвідали 24 медичні заклади, пошкоджені внаслідок обстрілів. Правозахисники наголошують, що міжнародне гуманітарне право забороняє атакувати чи бомбардувати незахищені міста, селища, житлові будинки чи споруди, в тому числі, лікарні, госпіталі тощо, за умови, що ці будівлі і міста не служать одночасно військовим цілям.

Світ перебуває на межі наймасштабнішої за 72 роки гуманітарної кризи

Світ перебуває на межі наймасштабнішої за 72 роки гуманітарної кризи

Право на свободу пересування

Дозвільна система, за якою нині відбувається перетин лінії розмежування, за своєю суттю порушує право на свободу пересування. Офіційно пасажирські перевезення на і з тимчасово окупованих територій заборонені з червня 2015 року, а тому ініціативу в свої руки взяли приватні перевізники, і від їхньої цінової політики найбільше страждають соціально незахищені верстви населення. "Чому в нас можливо їздити стабільно в Росію, а на неконтрольовані території люди, які є громадянами України, не можуть цим скористатися?" – зауважує Левон Азізян, БФ "Восток-SOS".

У поданні для УПО правозахисники рекомендують скасувати дозвільну систему для перетину лінії зіткнення, замінивши її на процедуру, яка застосовується при перетині державного кордону. Ще одне першочергове завдання для держави – відновити регулярне залізничне та автобусне сполучення через лінію зіткнення.

Соціальний захист на тимчасово окупованій території

Нині державну соціальну допомогу можуть отримати лише особи, які мають статус внутрішньо переміщеної особи. На практиці це означає, що мешканці тимчасово неконтрольованих територій повинні покинути свої домівки для того, аби отримати соціальні виплати. Це порушує право майже 4 мільйонів осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, на соціальний захист.

Міжнародний суд ООН може винести рішення у квітні

Міжнародний суд ООН може винести рішення у квітні

Соціальні та трудові права шахтарів

До конфлікту понад 140 тисяч мешканців Донбасу були зайняті у вугільній сфері. Нині точна кількість шахтарів в Україні невідома, оскільки 76% шахт опинилося на тимчасово окупованій території. Однак достеменно відомо, що гірникам здебільшого затримують виплати заробітної плати. Крім того, на гірничих підприємствах порушуються умови безпеки праці.

Універсальний періодичний огляд Ради ООН з прав людини, для якого правозахисники підготували подання, охоплює аналіз дотримання прав людини у всіх країнах-членах ООН. 15 листопада 2017 року робоча група УПО розглядатиме ситуацію з правами людини в Україні.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1167
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація