Через зрив замовлення ЗСУ майже рік не отримували важливих снарядів.
Польська фірма "Alfa" вивела з України мільярди гривень, проте обіцяного екіпірування та зброї для ЗСУ так і не поставила. Тепер щодо деяких контрактів тривають розгляди в міжнародних судах.
Про це йдеться у матеріалі "Української правди".
Постачання на 3,3 мільярда гривень
"Alfa" у квітні 2022 року отримала контракт на постачання кількох самохідних гаубиць "Гвоздика", 122-мм боєприпасів до гаубиці Д-30 та 122-мм ракет до "Града". Вартість контракту становила 3,3 мільярда гривень.
За це фірма отримала 50% передоплати. Проте, за даними журналістів, до України привезли лише невелику частину зброї із заявленої: до Д-30 з великим запізненням приїхала лише десята частина боєприпасів, ракет до "Града" – третина, а "Гвоздики", хоч і приїхали всі, але в такому стані, який точно не відповідає заявленому в угоді технічному класу.
Станом на початок 2023 року польська компанія мала майже 1,7 мільярда гривень дебіторської заборгованості перед МОУ.
Постачання екіпірування для ЗСУ
У квітні 2022 року Міноборони уклало ще один контракт на постачання екіпірування для ЗСУ. Йшлося про 20 тисяч балістичних шоломів, 20 тисяч бронежилетів і 40 тисяч бронеплит до них. Сума угоди – 24,5 мільйона євро зі 100-відсотковою передоплатою.
"Alfa", хоч і зі зриванням термінів, спромоглася поставити всі бронежилети і плити.
- Із 16 тисяч шоломів 11 тисяч повернули одразу як непридатні, а ще 5 тисяч так і лежали на складі, не прийняті на баланс ЗСУ.
"І попри факти зривання постачань, 25 жовтня 2022 року Міноборони знову замовляє в "Alfa" ще 20 тисяч шоломів і 50 тисяч бронежилетів на суму майже 50 мільйонів євро. Цього разу обійшлося без передоплати. І це добре, адже шоломи так і не приїхали до України, а половина поставлених бронежилетів не пройшла балістичних випробувань", – йдеться у розслідуванні.
Закупівлі на 17 мільярдів гривень
Та на цьому не все: 27 квітня 2022 року Міноборони уклало контракти з державним спецімпортером зброї – компанією "Прогрес" на суму 17 мільярдів гривень. Розслідувачі пишуть, що за їхніми джерелами, болгарські постріли до Д-30, Д-20 і реактивні снаряди для "Градів" українська компанія планувала закупити через польську "Alfa".
"Наскільки відомо "Українській правді", угоди з поляками у "Прогресі" курував заступник директора та колишній заступник міністра оборони Олександр Миронюк. Він відомий за скандальним обшуком у кримінальній справі про закупівлю неякісних бронежилетів, під час якого у Миронюка виявили мільйони різної валюти в дивані. Тобто за 5 днів польська компанія отримала різних контрактів від України на майже 21 мільярд гривень", – йдеться в матеріалі.
Розслідувачі зауважують, що через посередника вартість таких самих снарядів уже зросла на 57%.
В червні 2022 року Міноборони знову укладає контракти з польською компанією на 2,6 млрд грн.
- 120-мм мін (понад 11 мільйонів євро авансу);
- 152-мм постріли для гаубиці "Гіацинт" (18 мільйонів євро авансу);
- 152-мм постріли до САУ "Дана" (13 мільйонів євро передоплати).
Водночас:
- пострілів для "Гіацинта" приїхало близько 40%;
- 120-мм мін поставили менше, ніж 1% від контракту;
- пострілів до "Дани" – 0.
Журналісти зауважують, що через це українська армія майже рік не отримувала необхідні снаряди, а нові контракти неможливо було укласти, оскільки внесена передоплата.
Що відомо про компанію "Alfa"
Про польську компанію відомо мало. Вона була заснована 2005 року. Її директор – Пьотр Сапєжинський. Він раніше розповідав, що його фірма займається утилізацією польського озброєння.
"2020 року компанія показала 1,23 мільйона злотих (трохи більше, ніж 300 тисяч євро) прибутку, 2021-го "Alfa" заробила 7,4 мільйона злотих (близько 1,8 мільйона євро). Що цікаво, фінансової звітності за 2022 рік, коли компанія Сапєжинського підписала контрактів на сотні мільйонів в Україні, "Alfa" досі не надала. Навпаки, за перше півріччя 2023 року фірма вже 4 рази змінювала дані про себе в реєстрах, що може бути способом відтягнути подання звітності", – пише УП.
Наразі невідомо, хто міг лобіювати непримітну польську компанію для постачання зброї ЗСУ.
Нагадаємо, журналісти заявили про можливу причетність нардепа від "Слуги народу" Геннадія Касая до закупівлі Міноборони України курток для військових за завищеною в декілька разів ціною. Йдеться про отримання відомством літних курток замість зимових.
Читайте також:
- "Чому в якихось турецьких документах ціна зимової куртки — $29, я не знаю": Резніков — про закупівлю одягу для ЗСУ
- Це дискредитація України: Подоляк прокоментував гучний скандал із закупівлею курток для військових
- Резнікову жорстко відповіли на парі щодо скандалу з куртками для військових