Спалене опудало Путіна та сльози матерів. Як в Україні вшанували роковини Іловайської трагедії

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Спалене опудало Путіна та сльози матерів. Як в Україні вшанували роковини Іловайської трагедії

УНІАН

Під час Іловайського котла було вбито 400 українських бійців.

Рівно чотири роки тому на Донеччині російська регулярна армія розстріляла колону українських добровольців і військових, які виходили з оточення. 400 загиблих, 500 поранених, 300 полонених і кілька десятків зниклих бійців.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Київ. Година пік. На вулиці, де розташоване російське посольство, - жодного транспорту. За лічені хвилини, перед вікнами дипбудівлі з'являються білі хрести із фотографіями загиблих у Іловайську.

"Це стоять хрести тих, кого ми знаємо, встановлені особи їхні, поховані - це 368 хрестів. Крім того, залишаються невпізнані тіла і залишаються люди, які в Іловайському коридорі зникли безвісти", - каже військовий медик Всеволод Стеблюк.

Криваву бійню в Іловайську влаштував особисто президент Росії Володимир Путін, переконані бійці та родичі загиблих. Для наочної візуалізації "крові на його руках" поливають хрести червоною фарбою.

І хоч минуло вже 4 роки від дня трагедії матері загиблих ледь стримують сльози. За полеглих героїв молитву зачитує військовий капелан.

Роковини Іловайської трагедії. В Україні вшанували пам'ять загиблих чотири роки тому

Роковини Іловайської трагедії. В Україні вшанували пам'ять загиблих чотири роки тому

Тодішній керівник штабу батальйону "Донбас" В'ячеслав Власенко, легендарний командир із позивним Філін, каже, кривавий коридор вийшов би із іще більшими жертвами, якби українські війська повністю повірили словам російських офіцерів, які й обіцяли зелений коридор.

"Вони вимагали здати зброю і виходити з Іловайська, ми їм не повірили і виходили так як виходили, ми нанесли страшні втрати їм, вони приховують цифри, а, повірте, там втрати в рази більші, ніж наші втрати. 4 роки я на війні і 4 роки з дня в день моя помста за кожного загиблого і пораненого в Іловайську", - говорить начальник штабу батальйону "Донбас" у 2014 році В'ячеслав Власенко.

Перед тим, як передати російським дипломатам ухвалену мітингувальниками резолюцію про негайне звільнення політв'язнів, вони показово спалюють опудало Путіна.

Але за увесь час ніхто із дипломатів так і не наважився вийти надвір. Тому резолюцію вирішили занести дипломатам особисто. Виходити також ніхто не захотів – порадили відправити поштою.

Тим часом на Михайлівській площі до "стіни пам'яті" сходяться ті, хто вижив в Іловайському котлі.

"З одного боку радість, що живий залишився. Ну, спогади про те, що було в той день, коли розстрілювали колону, вони зі мною завжди не тільки в цей день... Час лікує. Навіть від війни", - розповідає Максим Фіногин, позивний "Лекс".

За мить Патріарх Філарет починає панахиду. Матері загиблих кажуть, саме 29 серпня держава має визнати днем пам'яті загиблих у цій війні.

"Ми з мамами об'єднувалися, ми розмовляли з кіборгами, з "Айдар" - чому 29-те? Тому що це явне вторгнення російських військ і в цей день було найбільше втрат", - каже мати загиблого Наталія Харченко.

У Чернівцях містяни вшанували пам’ять бійців саморобною інсталяцією "Соняшники Іловайська". Рідні загиблих слово в слово цитують останні телефонні дзвінки.

"Сказав, що вони будуть виходити, що надали зелений коридор. І все, більше зв’язку уже не було. Таке враження, що він є, просто не поруч з нами", - зазначає дружина загиблого Валентина Радчук.

У Кривому Розі сьогодні офіційно оголошено Днем скорботи. Адже місцева влада вже прописала у статуті міста 29 серпня як день пам’яті за загиблими в АТО. За ініціативи батальйону "Кривбас" у місцевому сквері планують встановити окремий меморіал.

"Пам’ятник буде встановлено абсолютно без будь-яких бюджетних коштів. Це люди збирають по копійчині: продаємо атрибутику батальйону, чашки, магніти, наліпки, приймаємо благодійні внески. І цей пам’ятник буде досить скромний. Не в пафосі зараз справа. Там буде Іловайський хрест та будуть іловайські соняшники", - говорить куратор батальйону "Кривбас" Микола Колесник.

Панахиду провели й у Дніпрі. Саме сюди чотири роки тому із фронту сотнями доправляли поранених, а згодом – тіла загиблих. Більшість з них були невпізнані. Аби віддати шану полеглим захисникам, від самого ранку десятки людей прийшли на Алею героїв у Дніпрі з квітами та свічками.

Нині Іловайський котел вважається найбільш кривавою спецоперацією Кремля на території України. Сотні загиблих, сотні поранених і стільки ж зниклих без вісті. Усі, хто вижив, вірять, за такі жертви у недалекому майбутньому головного винуватця Іловайської трагедії в кращому випадку судитимуть у Гаазі.

Віталій Афанасієнко, Мар'яна Бухан

Наступна публікація