Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Суди над "хрещеним батьком ДНР" Лягіним перевели у закритий режим, а зі справи зникли деякі потерпілі

Суди над "хрещеним батьком ДНР" Лягіним перевели у закритий режим, а зі справи зникли деякі потерпілі

Захоплення артпростору "Ізоляція", який Лягін перетворив на катівню, раніше фігурувало в обвинувальному акті.

В річницю псевдореферендуму у псевдо-республіках ТСН.Тиждень розповідає історію Романа Лягіна – одного з засновників так званої "ДНР". Що ж такого знає один із хрещених батьків псевдореспубліки, що суд по його злочинах роблять закритим для журналістів.

Десятки людей пройшли через катівню "МГБ ДНР". А ще сотні – зникли. Лягін - один з тих, хто вигадав та створив це чудовисько, і дуже багато знає. Роками пограбовані ним митці збирали свідчення жертв. Але справу легко поховати.

4 травня - він сидить в прозорій камері та демонструє невдоволення, поки його адвокат робить все, аби прибрати журналістів із зали суду. Роман Лягін очолював так званий "центрвиборчком" так званої "ДНР" і проводив так званий "референдум".

Він планує вислизнути з цієї клітки. Тому ТСН.Тиждень розповідає про іншу історію. Про те, як центр сучасного мистецтва за його наказом перетворили на секретну в’язницю, де вже 6 років ламають кості, підвішують на дибу та вбивають.

Донецьк, 2010 рік. Територію збанкрутілого заводу ізоляційних матеріалів митці почали перетворювати на експериментальний простір.

"Я хочу зробити лабіринт з кліток, які я знайшов, бо це дуже символічно. Це обмеження людини. У житті ці решітки куди більші", -тоді ділився планами митець.

Квітень 2013. До" руської весни" в Донецьку був ще рік. 9 квітня в артцентрі мав відбутися мистецький захід, гостем якого був посол США Джон Теффт. Утім цьому повинні були завадити люди, що збиралися під прохідною колишнього заводу.

"Ми розуміємо, що захід цей схожий на підготовку арабської весни. Проводиться інструктаж "п’ятої колони" Америки. Тут буде навчання 60 блогерів, які будуть займатися через інтернет-простір роботою з розхитування соціального ладу України", - запевняли ці саботажники на прохідній.

Всі ці люди менше ніж через рік візьмуть в руки зброю та зайдуть у свій соціальний ліфт: Андрій Пургін - лідер "руської весни, "віцепрем’єр уряду ДНР", Анатолій Гопкало - перший секретар донецького горкому КПУ, Олександр Симоненко – депутат так званої "народної ради ДНР", очолює комітет з безпеки та оборони.

Але поки що вони лиш тренуються. Перше захоплення "Ізоляції" сталося ще тоді, коли про Андрія Пургіна, "Донецьку Республіку" і їхній прапор знали лише місцеві журналісти та агенти спецслужб. Міліція ніяк не заважала пікетувальникам увірватися в культурний центр. За неофіційною інформацією, одним із організаторів цієї акції був Роман Лягін.

"Лягін був тією людиною, яка за гроші могла зібрати мітинг, організувати пікет. Міг зірвати акцію якусь. У тому числі силовим шляхом", - розповідає журналіст Сергій Гармаш.

За словами журналіста, чорний піарник Лягін після Помаранчевої революції почав багато їздити в Росію. У 2010 році він очолив місцеву громадську організацію "курське земляцтво". Саме через подібні осередки земляцтв Росія  фінансувала донецьких екстремістів.

"Я думаю, що тоді стався контакт, можливо, з їхніми спецслужбами. І різко активізується його антиукраїнська діяльність - він закликає зруйнувати Хрещатик, відокремити Партію регіонів від партії Південно-східних регіонів, відокремити Донбас від України. За кілька років до війни він вивіз родину в Німеччину, зробивши фіктивне розлучення. Він, в принципі, міг знати, які події настають на Донецькій землі", - каже журналіст.

Відео Річниця псевдореферендуму: хто і як створив у "ДНР" клітки для тортур

Клітки для тортур у "ДНР". Правоохоронці посадили за ґрати засновника цієї "фабрики людських страждань" і відтепер люди бояться, що злочинця дістануть з тюрми якісь впливові люди. Історія українського колабораціоніста Романа Лягіна – у сюжеті ТСН.  

Річниця псевдореферендуму: хто і як створив у "ДНР" клітки для тортур

Весною 2014 року, захопивши контроль над двома обласними центрами, російські емісари і колаборанти почали готувати референдум за прикладом кримського. Політтехнолог Роман Лягін очолив "Центрвиборчком" і, за його власними словами, контролював мережу з десятків тисяч членів комісій, які повинні були даті потрібний результат. Тоді Лягін не приховував, що "референдум в ДНР" - це лише початок "руської весни".

"Я ,після того, як закінчу референдум в Донецьку, переїду до Харкова, щоб робити референдум на території "Харківської народної республіки", - заявляв про наміри Лягін.

З харківським референдумом не склалося. І тоді вже самозваний міністр праці та соціальної політики Роман Лягін почав грабувати власне місто.

"Він з’явився на чолі збройного формування 9 червня 14 року. Разом із ним був інший "керівник ДНР" – особа з позивним "Монгол". Вони разом керували незаконним збройним формуванням, яке блокувало працівників і погрожувало застосуванням автоматичної зброї. Взяв цю територію під контроль і примусив всіх сторонніх осіб покинути цю територію і, під загрозою застосування зброї, більше туди не повертатись", - розповідає адвокат Володимир Єфименко.

9 червня 2014 року Лягін поклав початок  ним же придуманій  моторошній ідеї - створити на місці повної свободи творчості місце болю і тотальної несвободи. У підвалах "Ізоляції" розташовані камери без води і туалетів, а також місця, де працюють професійні кати. Дмитро Потєхін літом 2014 року був  одним з перших, хто перевірив на собі нову секретну в’язницю.

"Вони перетворили завод на концтабір. І це все було знущання, безумовно. Там адмінбудівля заводу. В адмінбудівлі була колись каса – і от в касі зробили одну з камер, і було чути з каси, як били людей, яких привозили. Потім мене в приміщення колишнього цеху перевели", - згадує колишній бранець.

За іронією долі Роман Лягін став жертвою одного з заколотів і за два роки сам потрапив до підвалів МДБ. Йому, якимсь чином, вдалося звільнитися і перебратись до Криму, де він, за чутками, купив квартиру, Щоправда був змушений працювати на будівництві. Але, як він опинився в Україні, досі достеменно невідомо.

Тим часом Культурний фонд "Ізоляція" перебрався до Києва і поруч з мистецькими акціями збирає свідчення колишніх в’язнів тюрми, в яку перетворили їхній перший дім. Ці свідчення вже здатні перетворити цю тиху кримінальну справу у  щось подібне до Нюрнберзького процесу. Утім,  здається, хтось активно цьому заважає.

"Перші роки ми були впевнені, що, коли настане той вирішальний момент, коли повинно настати правосуддя – ми маємо такий от пакет документів-доказів – ось, власне, давайте, в нас є докази, ми дуже хочемо бути допоміжними. Хочемо, щоб правосуддя відбулося. А його нема. І це дуже прикро і боляче", - каже директорка фонду "Ізоляція" Оксана Саржевська-Кравченко.

Судді вже кілька років не визнають фонд потерпілою стороною у справі Романа Лягіна. Ми маємо свідчення про те, що епізод із захопленням "Ізоляції" був в обвинувальному акті проти Лягіна нарівні з проведенням референдуму та державною зрадою. Але, або цей епізод звідти свідомо прибрали, або судді так само свідомо не беруть до уваги існування у цій справі пограбованої особи. Пояснення для цього дуже просте.

"Ймовірне укладення угоди з ним про винуватість. В обмін на якісь показання або надання доказів, які нададуть правоохоронним органам можливість викрити інші епізоди, до яких мав стосунок Роман Лягін", - каже адвокат Володимир Єфименко.

"Ізоляція" ж на таку домовленість не піде. Угода з судом, як правило, передбачає подальше звільнення підсудного. Роман Лягін може поповнити достатньо довгий список сепаратистів, до яких так і не дісталася справедливість. Сергій Гармаш підозрює - співпраця зі слідством тут зовсім ні до чого.

"Коли він працював на місцеві еліти, то він дуже багато знає. І я думаю, що багато місцевих - колишні олігархи - не зацікавлені в тому, щоб він заговорив. Вони можуть пожертвувати якимись ресурсами для того, щоб Лягін був на свободі. Можуть уявити, що він подвійний агент, що він працював і на тих, і на тих - я в це не вірю", - запевняє журналіст Сергій Гармаш.

4 травня, після того, як суд відмовив фонду "Ізоляція" в отриманні статусу потерпілої особи, засідання взагалі  перевели в закритий режим. Відтоді ані журналісти, ані юристи не можуть потрапити на суд. Пояснення  - ніби-то інформація, якою має ділитися Лягін, створює небезпеку для його життя. Але як бути тим, кому поламав життя  сам Лягін. Як реагувати  суспільству, на яке цей організатор "руської весни" вчинив смертельний замах. І що  насправді суд ховатиме  від нашої уваги.

Кореспондент ТСН.Тиждень Станіслав Ясинський

Залиште свій коментар

Вибір редакції