Танки, БТРи й важка артилерія. Яким країнам загрожує армія "ДНР/ЛНР"

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Не варто тішитися вдаваною перевагою, застерігають військові експерти.

6 вересня під час щорічного звернення до Верховної Ради президент Петро Порошенко торкнувся багатьох тем, зокрема, звичайно й російської агресії.

Голова держави поінформував, що Росія постійно нарощує військові угруповання на окупованому Донбасі. За даними Порошенка, у складі угруповання російсько-терористичних військ на Донбасі - майже 38,5 тисяч осіб, понад 600 танків і 1250 бойових бронемашин, 750 одиниць артилерійських систем, близько трьохсот реактивних систем залпового вогню.

Водночас президент додав, що українська армія значно зміцнилася за останній час. Принаймні, чисельно - у живій силі та військовій техніці - ЗСУ значно потужніші за терористичні війська.

Порівняння армій, інфографіка_2
ТСН.ua

Порівнюючи українську армію зі збройними силами європейських країн, можна констатувати, що вона є однією з найбільш чисельних. Для порівняння було обрано п'ять країн. Серед них країни-сусіди України - Польща та Білорусь, Литва обрана як країна Балтії, влада якої неодноразово попереджала про військову загрозу з боку РФ, вибір на Іспанії зупинився, тому що там є потужні сепаратистські рухи, а Німеччина - лідер Євросоюзу.

Порівняння армій, інфографіка_1
ТСН.ua

Тим не менш, зазначають експерти, не варто тішитися вдаваною перевагою та розглядати угруповання на Донбасі у відриві від реальної ситуації, яка ускладняється посиленням військових позицій РФ на кордонах з Україною та в Криму.

Росія, збільшуючи військову присутність у своєму Південно-Західному напрямку, взяла Україну у кільце, яке вона може підпалити у будь-який момент. І якщо європейські держави, навіть невеликі й такі, що не мають чисельної армії, почуватимуться захищеними, дякуючи силам оборони НАТО, то Україна може запросто захлинутися у цьому вогні.

Микола Маломуж, генерал, експерт
Сайт президента України
Микола Маломуж, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України:

- Треба брати до уваги не тільки чисельність бойовиків, а й чисельність Збройних сил РФ на території "ДНР/ЛНР". Це дві великі різниці - представники бойовиків і представники регулярної російської армії, які мають краще оснащення, новітню техніку четвертого і п'ятого поколінь, і вони готові брати участь у великих стратегічних операціях.

Також є сили, які стоять на території Донбасу, підконтрольній бойовикам, а також інші - які стоять на українсько-російському кордоні і в Криму. Це великий контингент. У сукупності це понад 90 тисяч осіб. І крім того, вони оснащені ракетними комплексами "Ураган", системою залпового вогню "Град" і, звичайно, авіацією, яка може бути задіяна у масштабних операціях.

На території, контрольованій бойовиками, знаходяться приблизно до 8-9 тисяч бойових структур регулярних військ РФ з ракетними комплексами, танками і БТРами 4-5 покоління. Це на порядок вище, ніж у нас, за якістю і за кількістю.

Водночас у бойовиків старіше озброєння. Це танки Т-72 та інші, які за можливостями такі ж, як наші танки, або поступаються їм.

Тому, порівнюючи контингенти, можна сказати, що армія "ДНР/ЛНР" до наступу не готова. Хіба що для проведення локальних, провокаційних дій або, як вони ще декларують, для стримування наших "наступальних операцій". Такі дії можуть бути зроблені на першому етапі. Надалі розглядається вже інший сценарій. Якщо ми починаємо широкомасштабний наступ зі звільнення територій, вони задіюють свої війська на кордоні з Україною. І не тільки по Донецькій та Луганській областях, а й по Харківській, Сумській і Чернігівській областях.

Тобто це різні тактики й різні контингенти за кількістю і за якістю. Вони виконують різні завдання.

Зараз поки таких масштабних завдань у РФ немає. Вони будуть діяти більш витончено, створюючи осередки напруги в зоні конфлікту, посилюючи контингенти в Криму, розгортаючи великі формати навчань чотирьох округів в плані конфронтації з НАТО на глобальному рівні, а також інспірування на перспективу дестабілізації ситуації по всій Україні. Це комплексний підхід.

Президент під час звернення до депутатів вказав на окремі моменти. Вони важливі, але є лише одним із факторів і у великій геополітичній грі, і в форматі бойового протистояння з Україною, або по інших напрямках.

У країн Прибалтики дійсно невеликі контингенти. Зрозуміло, що вони не готові до системного відбиття атак. Але НАТО є гарантом цієї країни. Альянс проводить постійні навчання в цьому регіоні. Вони розмістили там передові частини, ряд сил швидкого реагування, ППО. І НАТО готове протягом декількох годин направити свої ресурси в Східний регіон Європи, відстоюючи члена Альянсу.

Іван Якубець, військовий експерт, колишній начальник аеромобільних військ ЗСУ
УНІАН
Іван Якубець, військовий експерт: 

- Саме це угруповання на Донбасі не загрожує жодній з країн Заходу й Україні в цілому. Але якщо взяти п'ять військових угрупувань РФ - північне у напрямку на Чернігів, угруповання на Харків, те, що стоїть в тилу в районі Ростова, а також угруповання в Криму і в Придністров'ї з місцевими козаками - то всі разом вони стратегічно можуть становити дуже велику небезпеку для України, якщо рушать. Практично це може бути військовий крах.

А чи буде це крахом або небезпекою для Польщі чи інших країн, залежатиме тільки від політичного рішення - чи підуть ці війська далі, чи не підуть.

Тож одне це угруповання на Донбасі не можна розглядати окремо. Його можна розглядати тільки в контексті з усіма іншими угрупованнями, сформованими Російською Федерацією уздовж кордонів України. В іншому випадку це буде повний авантюризм. Тому що будь-який рух наших військ проти сил на Донбасі призведе до руху угруповань на інших напрямках.

Таким чином, президент, говорячи про сили на окупованому Донбасі, мав рацію. Це угрупування не може загрожувати Україні саме по собі. Воно може загрожувати тільки посиленням кровопролиття, активізацією військових дій, захопленням додаткових територій Луганської і Донецької області. Ось в цій області воно може вплинути, та й то, за умови великих зусиль. Адже наше угруповання - аналогічне і воно навряд чи дозволить їм таке робити.

Але якщо рушать усі решта п'ять угруповань, тоді картина буде зовсім іншою, такою, яка загрожує державності України в цілому.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції