Українці можуть позиватися до Європейського суду через дії Росії: покрокова інструкція, як стягнути компенсації

Дата публікації
Перегляди
4184
Час на прочитання
4 хв
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Українці можуть позиватися до Європейського суду через дії Росії: покрокова інструкція, як стягнути компенсації

Фото: Facebook/ ДСНС України

60 тисяч українців почали оформлювати заяви до Європейського суду з прав людини через шкоду, яку завдали цивільним російські війська.

Які складнощі виникають у процесі звернення до ЄСПЛ - дослідила кореспондентка ТСН Ірина Маркеви , яка втратила житло під час окупації Київщини, пройшла весь шлях і готова поділитися інструкцією.

«Будинок, усе майно, авто - усе знищено під час окупації російськими військами на Київщині. Моя родина - серед 200 тисяч сімей в Україні, у яких окупанти або пошкодили, або зруйнували майно. Принаймні, стільки українців заявили про це в застосунку «Дія», - каже Ірина.

Усі українці, які постраждали від російських окупантів, а саме: втратили  житло, мають загиблого родича, були поранені, або потрапили в полон, пройшли через катування, або близькі зникли безвісти - можуть звернутися до Європейського суду.

Почати заповнювати заяву можна на електронній платформі - espl.com.ua. Тут є підказки, однак, щоб пройти усі кроки, треба добре підготуватися.  

Перше, з чим виникають проблеми - оцінювання матеріальних збитків. Вони мають бути підтверджені документально.

Це можуть бути суми, зафіксовані в договорах купівлі-продажу квартири або будинку. Документи рід час купівлі авто. Послуга оцінювання майна через "Дію". Але найбільшу вагу матиме оцінювання експертів. 

Наступний крок, який викликає складнощі - це пункт про опис слідчих дій та докази, які зазначені у кримінальній справі. Однак слідчі поки можуть не надавати доступу до матеріалів справи, адже вона, найімовірніше, складається з великої кількості епізодів, які стосуються не тільки однієї родини. Однак у цій ситуації юристи радять звертатися з письмовим клопотанням до слідчих. «Відмовити вони не мають права. Якщо зараз існують проблеми з доступом до матеріалів справ, ви можете подати без матеріалів, а потім суду дослати матеріали, яких не вистачає», - радить юрист.

Наступний важливий крок - потерпілі українці мають звернутися не лише до української правоохоронної системи, але й до російської. Зокрема, написати заяву до Слідчого комітету Росії. Єдиний спосіб зробити це для українців - це електронний варіант. Навіть, щоб відкрити сайт слідчого комітету Росії, треба скористатися VPN-сервісом. Тут важливий сам факт подавання заяви - на відповідь чекати не потрібно. «Ми розуміємо, що російській слідчий комітет може затягувати розгляд процесу або не реагувати. Нам достатньо скріншоту заяви», - переконують юристи.

Отже, щоб оформити звернення до Європейського суду, треба ретельно підготуватися. До того ж у українців є 4 місяці від моменту скоєння злочину росіянами.

«Українці мають зібрати усі можливі докази порушення своїх прав - це може бути фото-відео, показання свідків. Ми закликаємо збирати всі можливі документи, які можуть підтвердити правопорушення», - кажуть фахівці.

На електронній платформі є підказки, але, найвірогідніше, вам знадобиться допомога юристів. Якщо немає змоги сплатити за ці консультації, допомогти оформити заяву можуть в українській Гельсінській спілці з прав людини. «Оформлення заявки не означає, що вона пройде і надалі буде зареєстрована судом. Заявник має докласти зусиль, обґрунтувати, підготувати докази, проконсультуватися з юристами, щоб був позитивний результат», - переконують там.

У фіналі заяву треба видрукувати і відправити поштою. Якщо заява буде прийнята, взята в роботу Європейським судом, навіть якщо вирок суду буде на вашу користь, відшкодування покладаються на країну-агресорку. Йдеться про суми від 5 до 30 тисяч євро.

Однак держава Росія нині відмовилася виконувати рішення Європейського суду з прав людини. Компенсації українці можуть отримати, лише якщо зміниться політична ситуація в Росії.

«За умови зміни політичного режиму в Росії, за умови політичного курсу Росія може повернутися до ПАРЕ, і тоді вони мають взяти на себе зобов’язання, які вона прийме», - кажуть фахівці.

Нині на платформі 60 тисяч українців почали оформлювати заяви до Європейського суду. 3 тисячі змогли закінчити цей процес. Для Європейського суду розгляд цих справ буде викликом з огляду на кількість постраждалих від російської агресії в Україні. Тим часом юристи закликають усіх постраждалих проходити процедуру до кінця - формувати заяви до Європейського суду. Це створює додатковий економічний і політичний тиск на державу-агресорку. Росії рано чи пізно доведеться відповісти за злочини проти цивільних українців.

Читайте також:

Пара на Вінниччині стала рекордсменом за найтриваліший шлюб: скільки прожили разом і в чому їхня таємниця

В поруйнованому Ірпені відновив роботу реабілітаційний центр, де безкоштовно лікують воїнів

+40 і уже майже два місяці без опадів: Закарпаття потерпає від аномальної погоди

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Війна Росії проти України
Наступна публікація