Військова "Венеція". Хто винен у скандалі із затопленим Гончарівським полігоном

Коментатори розділилися на два табори. Одні винуватять військове керівництво, інші – військових, які не впоралися із проблемою самостійно.

31 січня у соцмережі Facebook з'явився допис про затоплений Гончарівський полігон на Чернігівщині, який викликав надзвичайний ажіотаж в Мережі.

Фото і відео затоплених армійських наметів опублікувала на своїй сторінці Марина Аношкіна.

"Ось так з хлібом і сіллю зустріли 53-тю механізовану бригаду на Гончарівському полігоні. [...] Як можна так не поважати людей? Що це за безлад? Хто дав вам право так безсовісно ставитися до наших чоловіків?" – написала Аношкіна.

ВідеоВійськовий полігон на Чернігівщині потонув у болоті

Користувачів Мережі обурив стан полігону, на який мають відправити 53-тю бригаду. Діряві намети стоять по коліно у воді, а керівництво прибулих військових відмовило їм у допомозі, порадивши справлятися своїми силами.

Військовий полігон на Чернігівщині потонув у болоті

Користувачі соцмереж по-різному відреагували на цю публікацію. Одні почали сварити військове керівництво, а інші навпаки – закидали Аношкіній розповсюдження фейків.

"У топікстартера (Марини Аношкіної, – ред.) пости – раз на місяць, крайній датований ще 17-м роком. В середньому 2-3 лайка на пост. Якась реклама якихось стовбурових клітин, якісь гороскопи, тощо... А тут, бац, пост про армію, півтисячі репостів. І жодного коменту. І підводки до репостів про тилових-паркетних, які зажерлися, класика жанру. І репости від тих, кого вже ловили на вкиданні фейкових новин від голодних-босих-кинутих", – написав радник президента і помічник міністра оборони Юрій Бірюков на своїй сторінці у Facebook.

Він також наголосив, що 53-тя бригада ще не прибула на полігон.

"До табору приїхала рекогносцирувальна табірна група, яка має протягом тижня готувати табір до прибуття бригади. Це мало хто чомусь пам'ятає, що табір для бригади готує собі сама бригада. Люди з бригади приїхали, живуть в казармах, почали осушку і відновлення наметового містечка (який стояв так з осені і звичайно закинутий)", – додав Бірюков.

Це підтвердив й офіцер Генерального штабу ЗСУ Анатолій Штефан.

"Сьогодні пані Марина впевнено зможе отримати нагороду Дирляндії з дискредитації 53ОМБр в Мережі. Вітання. От тільки вона забула додати, що наразі о/с 53ОМБр не на Чернігівщині, а Дніпропетровщині. А в Гончарівське убула група з прийому та підготовки табору", – написав Штефан у Facebook.

Фотогалерея Діряві намети і вода до колін. Військових відправили на затоплений Гончарівський полігон (9 фото)

Як з'ясувалося, ситуація на полігоні далеко не фейк. Марина Аношкіна виклала у Мережі відео, зняте її чоловіком, який служить у 53-й бригаді вже 1,5 року. Саме він опинився у тій рекогносцирувальній групі, яка мала підготувати табір на Гончарівському полігоні до прибуття бригади.

"Рекогносцирувальна група виїжджає для того, щоб прийняти табір і за можливості протопити всі намети до приїзду основного складу бригади. У кожному наметі мали бути пічки, труби, іскрогасники. Буржуйки були, а решти – ні. На той момент, коли я їхав у справах (увечері 31 січня, – ред.), їх досі не було. Тобто ми мали приїхати, десь підтягнути намет тощо, але аж ніяк не робити ту роботу, яку мали зробити інші люди", – сказав у коментарі ТСН.ua військовий, який попросив не оприлюднювати своє ім'я.

Він зауважив, що наказів про осушення території табору їм командування не надавало, тому затоплений полігон став для них повною несподіванкою.

"Були різні ситуації, ми своїми силами завжди все виправляли. Але цього разу це вже наднахабство. Коли ми приїхали вночі (проти 30 січня), то був мороз і йшов сніг. Поки ми знайшли дрова і розтопили буржуйку, пішов вже дощ. А на ранок була вже плюсова температура, снігу як і не було, все розтануло, і побачили, що стоїть вода. Вночі ми особливо не роздивлялися, який намет дістався. А вранці я прокинувся від того, що в мене мокра подушка, мокрий спальник. Намет виявився дірявим, порепаним", – розповів військовий.

ВідеоКанада надасть українській армії зброю, якщо Київ продемонструє успіхи у боротьбі із корупцією

За його словами, табір розташований на рівнині, а самі намети розміщені у виїмках, тому там збирається вода. Він також додав, що доповів про ситуацію своєму керівництву і попросив пригнати машини з помпами, щоб відкачати воду, рівень якої місцями сягав 20 см, проте отримав відмову.

"Сама собою вода не піде, оскільки земля мерзла. На мою пропозицію мені сказали, що машин немає і потрібно справлятися своїми силами. Нам сказали рити траншеї. Але цього робити ніхто не буде, бо в цьому випадку це лише знущання над руками. Не знаю, якої глибини потрібні там траншеї, щоб якось вирівняти рівень землі, ці виїмки, і зробити так, щоб вода пішла", – зауважив військовий.

Багато з коментаторів у Facebook, а також військові експерти, наголошують, що військові мають вміти справлятися з подібними труднощами. 

"Так, це жахливі умови. Але як для військового там немає нічого надзвичайного. Хлопці, які пройшли реальні бойові дії, кажуть, що до такого треба бути завжди готовим командирам найменших ланок. Чому так відбувається? Або неправильний розподіл повноважень і нечітке визначення відповідальних за це, або збої у проходженні сигналів і команд. Загалом погана організація управління. Полігонні умови, які є, іншими не будуть, тому що війська не воюють на паркеті. Вони завжди стикаються з труднощами, в першу чергу, труднощами природного характеру – і рельєфу, і географічних, і кліматичних умов. Тому військові до всього мають бути готовими", – зауважив директор з розвитку Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих.

Натомість дружина військового Марина нарікає, що в тилу військове керівництво мало би стежити за тим, у якому стані перебувають полігони.

"Керівництво полігону просто не виконало своїх обов’язків. На хлопців зараз нарікають, мовляв, ви безрукі, могли все це самі зробити. Але одна справа, коли бійці в секторі, то вони самі все роблять – і розкопують, і дрова збирають. Але коли вони виходять на ротацію, їм мають надати певні умови. Зрозуміло, що не ідеальні, але хоча б такі, щоб вони не займалися тим, щоб обкопувати все. Це елементарні речі, які мають бути в порядку", – каже Марина.

До речі, після публікації Марини про ситуацію на полігоні почали розповідати і з інших джерел. Так, волонтер Юрій Мисягін повідомив, що командування полігону повністю відсторонилося від рішення проблеми.

Своєю чергою військовий експерт Леонід Поляков (заступник міністра оборони у 2005-08 роках, у 2014 році) наголосив, що затоплені намети – чергове відображення загального негативного контексту у плані відсутності турботи про людей, яка зараз присутня в армії.

"Ця ситуація абсолютно неприйнятна і неприпустима. У нас достатньо грошей, які Міністерство оборони кожного разу наприкінці бюджетного року панічно намагається використати – чи КамАЗи закупити, чи ще щось, що лежить на поверхні. А до тих проблем, які лишаються хронічно невирішеними, руки не доходять. Коли йдеться про те, щоб потурбуватися про людей, у нас завжди по залишковому принципу. Чому? Тому що тут не можна нічого вкрасти", – заявив Поляков.

За словами військових експертів, відповідальність за стан полігонів несуть керівники сектору бойової підготовки Сухопутних військ ЗСУ. Редакція відправила відповідний запит командуванню сухопутних військ з проханням роз'яснити, чи запланований на 2018 рік бюджет на облаштування військових полігонів, зокрема, які перспективи чекають на Гончарівський полігон.

Зазначимо, що 53-тя бригада вже не вперше втрапляє у подібну халепу. Так, 2016 року обурені військові влаштували протест через неналежні умови перебування на полігоні Широкий Лан у Миколаївській області. Тоді, за підсумками службового розслідування було покарано керівництво Генштабу та ЗСУ. А на самому полігоні пізніше побудували бригадний табір з десятком казарм, їдальнею та медичним центром. 

Можливо, що в результаті розголошення ситуації у публічному полі і Гончарівський полігон скоро отримає стаціонарний табір.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції