"Я пишаюсь тим, що фактично став військовим в Україні": інтерв'ю загиблого під Горлівкою медика "Естонця"

Кореспондент телеканалу "2+2" Дмитро Мороз під час свого відрядження на фронт записав розмову з Іліним.

13 липня бойовики обстріляли військових, які евакуювали тіло українського бійця, котрий загинув, підірвавшись на вибуховому пристрої поблизу населеного пункту Зайцеве. Унаслідок підступного обстрілу загинув військовий медик Мікола Ілін з позивним "Естонець".

Кореспондент телеканалу "2+2" Дмитро Мороз під час свого відрядження на фронт записав розмову з Іліним. Це останнє інтерв’ю загиблого бійця.

"Він був одним із тих, з ким хотілося бути поряд, говорити і говорити нескінченно. Білорус за походженням, громадянин Естонії, військовий медик морської піхоти Мікола Ілін. Я познайомився із ним майже випадково, але практично миттєво зрозумів, що ми поділяємо з цим естонцем спільні цінності. Наша знімальна група провела з Міколою Іліним цілий день у Жованці, поблизу окупованої Горлівки. Щось таке було у ньому, він випромінював відчуття абсолютної безпеки. Якщо Мікола був поряд, ти ніби був впевнений, що з тобою нічого не станеться. Пам’ятаю, що того дня я забув свою журналістську аптечку, з якою не розлучаюся від 2014-го. Мікола тоді лише посміхнувся, показав свій величезний медичний рюкзак і сказав: "Якщо з тобою щось і станеться, то не сьогодні", — і повів нас лабіринтом позицій в полях під Горлівкою.

Відео Як іноземці на Сході пліч-о-пліч з українцями боряться з російським агресором

Міни й снаряди від важкої артилерії. Бойовики півтора десятка разів відкривали вогонь по наших укріпленнях. Біля Горлівки ворог відкривав вогонь зі стрілецької зброї, гранатометів та важких кулеметів. Оборону на цій ділянці тримають морпіхи. Причому боронять Україну пліч-о-пліч українці й іноземці, які прийшли добровольцями в цей підрозділ.  Більше про війну на Сході України

Як іноземці на Сході пліч-о-пліч з українцями боряться з російським агресором

- Чому ви в Україні і чому обрали морську піхоту?

Це насправді дуже довга історія. З Україною у мене пов'язано дуже багато. У мене багато тут друзів. І коли почалася війна в 2014-му, я дуже сильно підтримував Україну. І в Естонії, звідки я приїхав, теж підтримують Україну, тому що у нас дуже схожа історія. Сам за національністю я етнічний білорус і громадянин Естонії. Але для мене українська війна — це не просто українська війна, це війна насамперед за справедливість. Тому що наші країни дуже схожі. І історично схожі, і все наше життя зараз. І в Естонії, там, де є мир, і в Україні, де, на жаль, миру немає, ми відчуваємо, що Україну треба підтримати.

Я не знав, що я потраплю до морської піхоти. Мені пощастило, я став морським піхотинцем. І зараз теж в 137-му батальйоні. Сам я медик. Моя головна задача — рятувати хлопців, щоб всі повернулися живими додому.

- Ви говорите про схожість. У чому вона полягає?

Я думаю, що ні для кого не буде великим сюрпризом, хто є причиною цієї війни. У нас один сусід, який, на жаль, поводиться так, як йому хочеться. І якщо взяти останні роки, ми бачимо, що відроджується імперіалістичне мислення країни, яка справді хоче змінити світовий порядок. Але в Україні ситуація інша, тому що Україна — велика країна, яка бореться зараз не просто за свою незалежність, а є кордоном Європи. І якщо ви програєте, то цей програш буде і нашим.

- Багато людей говорять про таких, як ви, що ви найманці, мовляв, шукайте війну. Що ви думаєте про це?

Я думаю, це хибна думка. Можу тільки говорити за себе, тому що я не вважаю себе найманцем. Я вважаю себе добровольцем. Я не представляю офіційно тут свою країну. Можливо, я представляю погляди і думки деяких людей в моїй країні. Я думаю, більшості людей. Проте найманцем себе не вважаю. Це саме добровільний вибір.

Мікола Ілін_2

- Ви говорите, що вам пощастило потрапити в морську піхоту. Що ви маєте на увазі?

Мені пощастило бути з найкращими хлопцями. Мені пощастило познайомитися з іншими батальйонами морської піхоти. Не хочу сказати, що ми найкращі хлопці, але з тими хлопцями, з якими я познайомився, я хотів би воювати. І мені не страшно стати спиною до них.

- Що ви вкладаєте в ці слова?

Я вкладаю насамперед дружбу і поняття самої служби, тому що в Україні армія трохи інакша, ніж в Естонії. Україна тільки зараз почала відроджувати свою армію. Вона вчилася будувати фактично з нуля. На початку війни все починалося з повного хаосу, та зараз ми бачимо армію, яка набагато сильніша, яка вже може протистояти. Вже є багато людей, які пройшли через перші роки війни і навчилися багато чому, і Україна навчилася. На жаль, війна зараз завмерла, але, менше з тим, Україні вдалося зупинити саме ту фазу війни, яка була в 2014-2015 роках.

- Ви вважаєте, що це добре?

Це набагато краще, ніж те, що було в 2014-2015 роках. Так, авжеж, на жаль, ще гинуть хлопці, ще стріляють. Але я вам скажу, чи є у нас інший вибір? Давайте поставимо питання так: якби у нас був вибір, то, звісно, ми могли б бути кращими, ми можемо бути сильнішими і швидшими, але в цій ситуації нам потрібно просто бути готовими, що будь-якої миті все може змінитися.

- До війни в Україні у вас був якийсь бойовий досвід?

Ні, на жаль, не було. Я вам скажу чесно: я взяв у руки зброю і, фактично, став військовим саме в Україні. Для мене це теж буде частина моєї життєвої історії, яку я колись буду розповідати дітям. І я думаю, що я пишаюся цим.

- Ви плануєте потім в армії НАТО далі розвиватися?

Так, війна в Україні — війна з досить великим агресором. Ніхто з європейських країн не воював з Росією, відкрито або ні. Авжеж, є холодна війна, про це теж не треба забувати, але саме у гарячій фазі війни ніхто не стикався з таким агресором. Естонія стикалася з війною в країнах, де фактично не було регулярних військ. На кшталт Афганістану, Іраку. У мене знайомі там теж служили. І ті війни були геть іншими. Тут ми маємо справу з досить розвиненою країною в бойовому плані, підготовленою. Але поки Україні досі вдається стримати це.

Мікола Ілін_1

- Як ви вважаєте, чи Україна обрала правильний шлях? Багато хто говорить, що нам треба дружити з Росією.

Якщо ми подивимося на історію, то чим закінчувались всі спроби дружити з Росіє? Україні потрібно відстоювати свій голос. Україні потрібно більше говорити про це, розвивати армію. Більше інтегрувати стандарти НАТО. Готувати людей, які вже прийдуть на зміну тим, які були до цього, тому що армія ніколи не стоїть на місці. Вона завжди повинна розвиватися. Якщо вона не розвивається, вона відступає. Щодо Естонії я можу з гордістю сказати, що до конфлікту з Україною у нас ніколи не урізався військовий бюджет, на відміну від наших сусідів, які урізали його в мирний час і вважали, що вони зробили правильно. Але щойно почалася війна Росії з Україною, всі зрозуміли, що вони зробили велику помилку та почали відроджувати свої армії і нарощувати знову бюджети, проте разом із цим зрозуміли, що втратили багато часу. Знову ж таки, Україна показала, що можна воювати з Росією, ефективно воювати, і Росія так само зрозуміла, що Україну не так легко загарбати.

- Що ви можете дати підрозділу, які знання?

Я можу сказати тільки про себе як медик, тому що я є ротним медиком. Моє завдання — щоб всі хлопці повернулися додому живими і здоровими. Я можу їх більшому навчити, зробити так, щоб хлопці відчули себе більш безпечно. Якщо вони відчувають, що є медик на позиції, то вони знають, що прикриті.

- До війни ви чим займалися?

Я займався дуже багатьма речами. Це були цивільні професії. Займався туристичним бізнесом, де дуже довго пропрацював. Таллінн, Естонія — дуже популярний туристичний напрям, куди приїжджає дуже багато туристів. Познайомився з багатьма людьми і це була відмінна робота, але я якоїсь миті зрозумів, що хотів би приїхати сюди, зробити свій внесок.

Відео На Донбасі терористи вбили українського військового медика

Воєнним злочином називають вбивство українського військового медика на Донбасі українські дипломати. В МЗС заявляють, що інформація про це буде розголошена максимально. Лікар був у складі групи, яка мала забрати тіло загиблого українського бійця з лінії фронту. Бойовики пообіцяли режим тиші: українська евакуаційна група була у білих шоломах та з чіткими розпізнавальними знаками. Але, попри це, терористи відкрили вогонь. Медик загинув. Його тіло залишається на полі бою. Там же - поранений розвідник, якого той намагався врятувати. Деталі – у сюжеті.

На Донбасі терористи вбили українського військового медика

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів