Як обрати бронежилет: у чому відмінності сталевих та керамічних бронеплит і скільки доведеться заплатити

Дата публікації
Перегляди
7912
Час на прочитання
3 хв
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Як обрати бронежилет: у чому відмінності сталевих та керамічних бронеплит і скільки доведеться заплатити

Фото: Метінвест

Багатьом українцям доведеться бути готовими до війни навіть після перемоги, тож вже зараз опановують потрібні навички і знання.

Парамедицина, вогнева підготовка, індивідуальна самооборона - у тилових містах чимало курсів. Не менше уваги і засобам захисту, зокрема, бронежилетам, йдеться в ТСН.

Олександр Довгий від 14-го року брав участь у війні на сході, тепер – виготовляє бронежилети. Що означає броня на тілі, він перевірив на собі. «Був повітряний підрив снаряду об гілки, з 13 людей 12 одразу були поранені. Я був найлегше поранений… В мене була невеличка контузія, і гематома поясниці, бо в бронепояс саме один з уламків прилетів», – розповідає чоловік.

Нині у російсько-українській війні основні поранення – осколкові, кульових травм – значно менший відсоток, – каже відомий український лікар Борис Тодуров, який сьогодні рятує поранених бійців. «І в цьому випадку і бронежилет, який має досить серйозну захисну функцію, безсумнівно від цих уламків рятує життєво важливі органи», – каже лікар.

Найрозповсюдженіший тип бронежилета – з плитами – розміром приблизно 25 на 35 сантиметрів – на грудях та на спині. Саме у цій зоні плита прикриває серце, аорту, корінь легень. Тут скупчення великих судин, пошкодження яких майже одразу призводять до смерті. «Найчастіше уламки вражають якісь периферичні ділянки тіла, але якщо людина захищена бронежилетом, то немає прямих попадань в область серця, в область кореня легені, в область великих судин, там де це може бути смертельним», – пояснює лікар.

Олександр займається бронежилетами саме зі сталевою плитою. Вони – надійні та витривалі. Захищають від більшості уламків та звичайних автоматних куль калібру 5,45 та 7,62, найрозповсюдженіший клас - четвертий плюс. "Основний недолік - їхня вага. Одна плита - біля чотирьох кілограм. Виходить, дві плюс плитоноска будуть важити десять і більше кілограмів. Інший тип пластин - керамічні - складаються з багатокомпозитних матеріалів. Легші за вагою - по два з половиною кіло, більш міцні, але не багаторазові.

«Якщо два потрапляння йдуть близько одне біля одного, друге потрапляння - буде пробоїна, бо керамічний зовнішній шар вже зруйнований», - пояснює розробник бронежилетів.

Дизайнер Олександр Радченко все своє життя до 24 лютого розробляв моделі ВІП-одягу та взуття. З початком повномасштабної війни Росії проти України Олександр зайнявся моделями плитоносок та броні. Та каже, бронеплити зі сталі мають ще один недолік, окрім ваги. У разі влучання у броню куля розбиваються на осколки, які можуть бути фатальними. «Перше - це зупинити кулю, друге - це зібрати уламки для того, щоб не посікло передпліччя, кисті рук, я чув моторошні історії там, коли і в горло потрапляло, тому мене це дуже непокоїло.

В плитах компанії Олександра Довгого, наприклад, для зупинки осколків використовують щільний войлок. «Це стріляли з "Вінторєза", це одна із нових гвинтівок росіян, був бронебійний їхній набій, тобто велика, важка куля, калібр там 9 на 39,  вона зруйнувалась об плиту,  і  таким чином застрягла, прийшлось її вирізати для того, щоб дістати і побачити.

А дизайнер Радченко використав смолу - для віброізоляції автівок. І творчу кмітливість. «вона наноситься першим шаром на плиту, а потім наноситься в два шари армований каучук, спінений. виявилося - це працює. Саме в такій комплектації, саме тришарова гума, вона поглинає уламки», - пояснює Олександр Радченко.

Та бійці переконують, що хитрощі все ж рятують не завжди, клас захисту бронежилета і куля мають значення.

І останній, але важливий нюанс - ціна. Найдорожча серед усіх типів пластин - кераміка. Одна плита коштує від 10 до 20 тисяч гривень та навіть вище, коли ціна сталевої броні - від 2-3 тисяч гривень.

Читайте також:

Цирк у Дніпрі прихистив колег із окупованих регіонів і тепер на манеж виходять тварини-біженці і поранені клоуни

Залишились найстійкіші: тисячі іноземців, які приїхали воювати за Україну, наводять жах на окупанта

Військове напруження у світі: загроза для Тайваню через навчання Китаю і хитке перемир’я на Близькому Сході

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Війна Росії проти України
Наступна публікація