Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
За час бойових дій на Донбасі безслідно зникли півтори тисячі людей, у Криму - ще півтора десятка

Росія та бойовики відмовляються проводити обмін заручниками.

Загублені на війні на Донбасі: близько півтори тисячі тих, яких не можуть знайти ні живими, ні мертвими, ще - тисяча неупізнаних загиблих, які вже поховані або досі у моргах. В окупованому Криму півтора десятка людей стали жертвами викрадень, після яких їхня доля лишається невідомою. Сьогодні Всесвітній день жертв насильницького зникнення - в Україні вирішили створити спеціальну комісію з розшуку зниклих в окупації.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

У березні 2014-го кримець Решат Аметов вийшов на площу в Сімферополі на одиночний пікет проти захоплення Криму Росією. Представники так званої самооборони Криму запхали чоловіка в машину. За два тижні знайшли його понівечене тіло, з виколотими очима та слідами звірячих катувань.

Два роки тому в Бахчисараї люди у формі російської дорожньої поліції викрали кримськотатарського активіста Ервіна Ібрагімова. Викрадення, яке сталось за 50 метрів від його будинку, зафіксувала вулична відеокамера. З того часу про нього жодної звістки.

"Это только силовые органы, кто ж еще? Куда я только ни обращался, везде говорят: поменьше спрашивайте", - каже батько зниклого.

Відтоді кожен місяць, у день викрадення Ервіна, українські активісти приходять до російського посольства з табличками, на яких імена кримчан, що стали жертвами викрадень з політичних мотивів і про долі яких нічого не відомо.

"Дехто з них, як Решат Аметов, були знайдені мертвими, дехто - у місцях позбавлення волі. Сьогодні ми говоримо про 15 людей, які є жертвами насильницьких зникнень".

Ще гірше на Донбасі. За даними Червоного хреста, півтори тисячі українців зникли без вісти від початку війни. Дехто з них може бути серед мертвих. Адже у безіменних могилах та моргах по обидва боки фронту - близько тисячі тіл, які досі не ідентифікували. До кінця осені в Україні має з'явитись спеціальна комісія з розшуку. За новим законом, вона матиме повноваження організовувати пошукові групи. До цього планують залучити волонтерів та Червоний хрест, чиї представники працюють і на окупованій території, у них є офіси в Донецьку та Луганську.

ВідеоЗ початку військових дій на Донбасі невідома доля півтори тисячі людей

Україна ідентифікувала і розшукує майже 300 без вісти зниклих на Донбасі. Загалом з початку війни на сході, людей, яких не можуть знайти ні живими ні мертвими, значно більше - близько півтори тисячі. В Україні з'явиться спеціальна комісія з розшуку, до якої крім державних посадовців, увійдуть представники волонтерських організацій та Червоного Хреста. 

З початку військових дій на Донбасі невідома доля півтори тисячі людей

Водночас, є люди, поховані просто на лінії розмежування, куди важко дістатися через обстріли та міни. У моргах ОРДЛО є чимало тіл людей, родичі яких перебувають на українській території і процес ідентифікації дуже ускладнений.

Застигли в очікуванні - на залізничному вокзалі у Києві Червоний хрест організував інсталяцію. Фігури родичів людей, зниклих на Донбасі - нагадування про болісне очікування у невідомості. Про деяких заручників бойовики повідомляти відмовляються. Про їхню долю іноді стає відомо лише з російських ЗМІ. Як от про журналіста Станіслава Асєєва з Макіївки. З нього вибили зізнання у шпигунстві та показали на російському ТБ.

"Я эти обвинения признаю и говорю, что я работал на Главное управление разведки Украины. Для меня лозунг "Единая страна" - это не абстракция, это то, во что я продолжаю верить. И Донбасс географически является частью Украины и для меня это было, есть и будет дальше", - сказав на камеру Асєєв.

Віце-спікер Верховної Ради України Ірина Геращенко розповіла, що Асєєва у Донецьку тримають у спецв'язниці:

"Він перебуває навіть не в тюрмі, а у створених ними концтаборах на колишньому заводі "Ізоляція". І це і є ізоляція. І для мене очевидно, що всі ці зізнання були вибиті під тиском, під тортурами".

Звільнити політв'язнів вдається або через обмін, або якщо у Кремлі бачать у цьому політичну вигоду. Обмінювати Асєєва бойовики навідріз відмовились. Геращенко припускає: когось із заручників Росія може звільнити під вибори, заради реклами вигідних їй політиків.

Пропозицію Києва про обмін росіян, ув'язнених в Україні за участь у бойових діях, на політв'язнів-українців Москва тривалий час ігнорує. Понад два десятки "іхтамнєтов" та колишніх бойовиків написали Путіну звернення, в якому просять їх обміняти. Однак жодного бажання рятувати своїх у Москві не виявляють.

Марія Васильєва, Дмитро Фурдак

Залиште свій коментар

Вибір редакції