В Україні для фур та вантажівок почали застосовувати новий незаконний штраф

В Україні для фур та вантажівок почали застосовувати новий незаконний штраф

УНІАН

Водіям великогабаритного транспорту потрібно бути уважнішими.

Працівники "Укртрансбезпеки" почали застосовувати "новий" штраф за перевантаження, який є не зовсім законним.

Про це повідомляє Дорожній адвокат.

Так, під час застосування цього штрафу "Укртрансбезпека" посилається на абз.3 ч.1 ст.60 Закону №2344-III, який передбачає штраф 1 700 грн за перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ч.4 ст.48 Закону. Кваліфікують такі факти як перевезення вантажів з перевищенням вагових норм від 2% до 5% без відповідного дозволу.

Однак, існує правовий принцип "non bis in idem" – "двічі за одне й те саме правопорушення". Зміст цього принципу – заборона залучати фізичну або юридичну особу двічі до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

В цей же час, особа може бути притягнута за одне і теж правопорушення до різних видів відповідальності, зокрема, нести цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність, яка не суперечить принципу "non bis in idem". Відповідно до статті 61 Конституції України «ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення».

З урахуванням зазначених принципів, в Законі і передбачили спеціальну категорію адміністративно-господарських штрафів за перевезення вантажів з перевищенням вагових норм від 5% і вище без відповідного дозволу. За помилковою логікою "Укртрансбезпеки", за умови перевищення вагових параметрів більше 5% є право за одне порушення (перевищення вагових норм) постановити ухвалу на підставі абз.3 ч.1 ст.60 і одночасно на підставі абз.14-16 ч.1 ст. 60 Закону.

Однак, за одне і теж порушення по перевищенню вагових норм подвійне залучення до одного виду адміністративної відповідальності є грубим порушенням принципу "non bis in idem" та статті 61 Конституції України.

Таким чином, застосування адміністративно-господарського штрафу за перевищення вагових норм від 2% до 5% є незаконним. У таких випадках може бути нарахована тільки плата за проїзд.

Наступна публікація