Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Розмитнити чи ні. Як чиновники і депутати пропонують вирішити надскладне завдання з єврономерами

В Україну зараз завезено вже понад 2,7 мільйона автомобілів на іноземній реєстрації і це ще не межа. А за даними ДФС на кінець квітня в транзитному стані присутньо близько 469 218 авто. Більш того, із загальної кількості 317 894 машини перебувають в країні незаконно.

І не дивно, що це питання залишається актуальним. Адже тільки за минулий рік з 80,5 тисячі нових і розмитнених за всіма правилами автомобілів держава отримала 15,8 млрд гривень митних платежів, відповідно до показників Державної фіскальної служби України. Плюс з офіційно зареєстрованих вживаних автомобілів в скарбничку впало 5,5 мільярда гривень. А з ввезених в Україну машин на єврономерах казна не отримала нічого. 

Обговорення питання ведеться вже третій рік, а рішення все не знайдено. З кожним роком з'являється все більше схем для махінацій з нелегальними автомобілями. Починаючи з викрадень і закінчуючи смертельними аваріями. Рейтинги показують, що найчастіше автомобілі потрапляють до нас з ближнього зарубіжжя, де мережа «продажників» розростається до неймовірних розмірів.

Звідки їдуть

Так лідером з постачання «євроблях» стала Польща (198 872 авто), яка, як ми знаємо, межує з Україною. Це призводить до хитрощів і підроблених документів. Так поляки, які живуть на кордоні, реєструють на себе сотні і тисячі автомобілів за символічну плату від українців у розмірі від 100 злотих.

Плюс до всього громадяни Польщі почали їздити в Україну отримувати права. І такі послуги для них коштують певну суму грошей – від тисячі євро. Зате ті, кому заборонено за будь-яких причин керувати автомобілем, спокійно отримують водійське посвідчення і їдуть до себе, і через кілька років перереєструвують його на польське.

єврономера
ukrnews24.net

Другою за кількістю поставок в Україну вживаних автомобілів стала Литва (86 034 автомобілі). І з нею теж не все просто. Незважаючи на те, що там придбати машину може тільки працевлаштований громадянин, майстри підробляють документи або оформляють за певні гроші розміром приблизно в тисячу євро.

Після підключення Литовських представників влади був введений суворий облік. І від 17 травня 2018 року під час проїзду кордону митники будуть просити у власників автомобілів на литовських номерах не тільки довіреність, документи на машину і права, а і дозвіл на роботу в Литві разом з трудовим договором з тією компанією, на яку оформлено автомобіль. У разі виявлення «липових» фірм та документів, представники влади мають право повернути автомобіль в країну, залишивши нового власника-нелегала із забороною в'їзду в ЄС.

І це вже не кажучи про те, що в Україну постійно ввозять автомобілі російського виробництва.

Недовідомі шляхи закону

На травень 2018 року ми маємо кілька ініціатив у портфелі Верховної Ради так і не дочекалися розгляду владою або забракованих активістами "Авто Євро Сили", як неприйнятні для українського народу.

єврономери
autonews.ua

1. Так запропонований ще в кінці 2016 року законопроект під номером 5567 було відхилено профільним комітетом Верховної Ради. На думку нардепів, документ не брав в розрахунок ввезені автомобілі, а також тих, хто вже офіційно зареєстрував чотириколісне майно, сплативши всі податки. Але найголовніше - в ньому не були враховані інтереси держави.

2. Наступні законопроекти відхилялися ще на стадії обговорення. У жовтні 2017 року Ніна Южаніна як голова комітету Верховної Ради з питань митної політики повідомила, що шкала акцизного податку на ввезення старих автомобілів буде залежати від віку машини і від об'єму двигуна. І перехід на українські номери для легкових автомобілів, які були ввезені в Україну з іноземною реєстрацією, коштуватиме власникам 1-1,4 тисячі євро. Але, на жаль, активісти обурилися на це і влаштували чергову акцію протесту, вимагаючи європейські норми сплати податків, а це сума в районі 100-300 євро.

3. У січні 2018 року Ніна Южаніна запропонувала новий варіант законопроекту – розмитнення "за прикладом Молдови". Система передбачала застосування понижувального коефіцієнту до чинних ставок акцизного податку. Наприклад, власники заплатять 25-30% від встановленої ставки акцизного збору. Але з урахуванням тих ступенів, які у нас зараз є за ставкою акцизу залежно від віку автомобіля.

У Молдові влада дозволила громадянам розмитнити машини на іноземних номерах зі знижкою 70%, за умовою, що вони були завезені до 1 листопада 2016-го. Знижка на реєстрацію діяла півроку, потім автомобілі просто виселяли із країни, а витрати на евакуацію покладали на власника, а це 0,15 євро за кілометр. Потім поліція отримувала повне право зупиняти автомобілі на іноземній реєстрації і перевіряти документи, до того ж жорстко карали, якщо за кермом був громадянин Молдови.

Цей варіант був винесений на розгляд активістами. Але ті вважали подібні ставки завищеними, оскільки велика частина автомобілів, які ввезли, мають вік більше п'яти років і, природно, будуть обкладатися більш високими податками.

4. Нова ініціатива надійшла на реєстрацію у Верховну Раду від групи нефракційних депутатів. Законопроект № 8208 пропонував скасувати в Україні акциз і ПДВ на всі ввезені в країну автомобілі. Згідно з пояснювальною запискою до документа, платити потрібно буде лише 500 євро мита на авто, що ввозиться. Це не буде стосуватися машин з Росії і ТЗ старше 10 років. Пільговий тариф буде діяти до 31 грудня 2019 року на нові і вживані автомобілі незалежно від об'єму двигуна, але тільки для особистого користування. Присутнім вже в Україні авто на європейській реєстрації дадуть три місяці на розмитнення за зниженими ставками. Але проект так і застряг в комітеті.

5. На початку квітня відбулася сесія, яка зібрала представників "Евромайдану", "УкрАвто" і влади в одному кабінеті з метою знайти компроміс у ситуації з легалізацією автомобілів на європейській реєстрації. Обговорення закінчилося палко. Представники "Укравто" звинуватили "євробляхи" в загибелі українського автовиробництва, а активісти намагалися довести, що українські жителі повинні мати право їздити на якісних автомобілях. Ніна Южаніна вимагала доказів законного перебування машин активістів в Україні і сумнівалася в наявності страховки на їхні авто.

Тим паче що раніше, страхове бюро провело підрахунок і виявило, що у кожного п'ятого автомобіля на єврономерах відсутній страховий поліс. Самі активісти кинулися до страхових компаній в пошуках тих, хто захоче виписувати поліси для машин на єврономерах, але скрізь отримали відмову. Погодилася лише одна страхова, яка мала далеко не найкращу репутацію.

Єврономера, Авто Євро Сила
news247

Що сьогодні?

Наприкінці травня Прем'єр міністр Володимир Гройсман заявив, що питання можна вирішити за місяць.

"Зараз весь парламент думає, як вирішити цю проблему, адже "єврономери" використовують, зокрема, люди безвідповідальні, і – не всі, але в тому числі – порушують правила дорожнього руху. Уряд не може врегулювати це питання своїм рішенням, це повинен вирішити парламент. Але якщо парламент делегує це право уряду, то я обіцяю, що за один місяць ми його вирішимо справедливим цивілізованим методом", - сказав міністр.

До червня Комітет з митної політики в особі Ніни Южаниної знову оголосив про нові ставки. І за ним за легалізацію нового автомобіля з двигуном 1.6 літрів потрібно буде заплатити 150 євро, якщо машині до п'яти років (Євро-5) - 300 євро, якщо вона 2005-2009 років випуску (Євро-4) - 750 євро, і 2000-2004 року (Євро-3) - 1 500 євро. За словами нардепа, нові ставки спрямовані на захист країни від екологічної шкоди старих автомобілів і будуть виконувати регулювальну функцію.

Однак і цього разу законопроект не влаштував активістів, які висловили свою думку на відео, опублікувавши його в Facebook. Вони відзначили, що власники не зможуть платити 1,5 тисячі євро за машину 15-річної давності, яку і так ледве купили в Європі. Представники "Авто Євро Сила" зажадали знизити ставки до 100-300 євро, як це прийнято в Європі.

Під Радою мітингують близько 850 власників авто на єврономерах
УНІАН

Зараз у Раді розглядають останній законопроект. Своєю чергою один з авторів закону про пільгове розмитненя вживаних автомобілів під номером 3551 Роберт Горват відзначає, що буде всіляко лобіювати в уряді свій варіант, який дуже схожий з запропонованим Южаниною, але має менші ставки. Крім того, він пообіцяв, що якщо законопроект не ухвалять, то він буде наполягати на продовженні закону про пільгове розмитнення автомобілів стандарту Євро-5 ще на два з половиною роки, чи прийняття цих ставок на постійній основі.

Інший депутат України Сергій Міщенко, днями подав на розгляд саму лаконічну версію законопроекту під номером 8428, яка передавала повноваження у вирішенні питання з еврономерами під контроль Кабінету Міністрів, як і хотів Володимир Гройсман.

Платити чи не платити?

На початку року директор протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Василь Поїзд сказав, що перевищення строків тимчасового ввезення товарів на територію України не більше ніж на три доби тягне за собою попередження або штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А за підрахунками за 2017 рік фіскальна служба стягнула майже 40 млн грн штрафів за порушення термінів транзиту і строків тимчасового ввезення автомобілів.

Вже в цьому році виписано два рекордних штрафи: на півмільйона гривень за зламану машину, що стоїть в гаражі, і на 1,75 мільйона гривень за володіння нелегальним автомобілем. Однак, статистика показує, що виплати за штрафами відбуваються далеко не завжди.

Часто поліції не дають можливості конфіскувати автомобілі. Адже коаліція активістів розростається і поповнюється з кожним днем, а їхня юридична підкованість міцніє. Посилюється протистояння і все далі відкладається рішення.

В результаті цієї тривалої боротьби страждають усі. І власники автомобілів, не розуміючи, що буде далі, і влада, втрачаючи гроші. А в цей час інші українські автомобілісти, встряють у затори, які стають дедалі більшими і побоюються значно збільшеної кількісті аварій і безкарності водіїв "євроблях".

Приєднуйтесь до групи ТСН.Авто у Facebook

Залиште свій коментар

Вибір редакції