Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Розмовний день на ярмарку дещо розчарував програмою, зате випала нагода спокійно поспілкуватись із видавцями.

На третій день цьогорічного “Книжкового Арсеналу” розмірковували про книжки, підлітків і фемінізм. Розслаблену програму, мабуть, можна пояснити затишшям перед вихідними. Багато подій були орієнтовані на фахівців видавничої галузі. А читачі насолоджувалися і розчаровувалися зустрічами з письменниками.

ЯК ЧИТАТИ КНИЖКИ

Єдиною подією, на яку я справді чекала третього дня “Книжкового Арсеналу”, була презентація видання “Як читати класиків” Ростислава Семківа. Мені сподобалася його попередня книжка і сам автор. Він літературознавець, критик, викладач, директор видавництва. І за всіх своїх серйозних регалій — дуже цікавий і емоційний розповідач.

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_1
Фото: Андрій Проць

Була можливість поспілкуватися особисто. Говорили про те, як привчити до читання підлітків. Бо маю двох племінників, яких хочу підсадити на хороші книжки — поки без успіху.

Якщо вам таке теж цікаво, то хочу поділіся порадами — підсувати їм адреналінну літературу: фентезі, кібер-панк, горор, дещо з наукової фантастики. І в жодному разі не примушувати до читання. Бо якщо підліток почне читати сам, то його вже буде не зупинити.

ВідеоНа "Книжковому Арсеналі" українців вчать любити книги

За опитуваннями, торік більше половина українців не прочитала жодної книги. А серед тих, що вважають себе читачами - кожен четвертий подолав лише одну книжку. На "Книжковому Арсеналі", який до кінця тижня проходить у Києві, журналісти знаходили відповіді на питання - чому українці мало читають і як це виправити. 

На "Книжковому Арсеналі" українців вчать любити книги

Не примушувати себе до читання Семків радить усім. Якщо книжка не йде, то краще її відкласти на якийсь час або й зовсім відмовитися від неї. Для мене, приміром, дуже слушна порада, бо через страх “недочитаної книжки” звикла катувати себе до останнього рядка за будь-яких умов. Тепер обов'язково спробую цього страху позбутися. 

ЯК ВИДАВАТИ КНИЖКИ ПРО МИСТЕЦТВО

Наступний спікер, про якого я багато чула ще до “Книжкового Арсеналу” — Юліус Відельман. Він головний редактор Taschen — це одне з найавторитетніших видавництв у галузі книжок про мистецтво.

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_14
Фото: Андрій Проць

На лекцію Відельмана прийшло дуже багато людей. І одразу було видно, що між ними є щось спільне. Вони занотовували все за спікером і синхронно піднімали телефони вгору, фотографуючи кожен слайд. Це були дизайнери.

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_12
Фото: Андрій Проць

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_16
Фото: Андрій Проць

Мені ж сподобалося слухати, як імениті видавці морочаться, аби читачеві було комфортно з їхньою книгою — правильний шрифт, помірковані кольори, яскрава обкладинка. Це все велика робота, а я навіть не замислювалася над таким.

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_9
Фото: Андрій Проць

Зараз видавництво працює над книжкою про історію Північної Кореї. Назнімали 9 тисяч фотографій. І тепер розмірковують, яку світлину Кім Чен Ина вибрати на обкладинку.

ПРОФЕМІНІСТИ І ФЕМІНІСТКИ

Більше жодна з дискусій величезного графіку третього дня мені не видалася цікавою. Думаю, п’ятницю завчасно вважали провальним щодо відвідуваності днем, тому більшість презентацій перенесли на вихідні. Мені здалося це несправедливим, але зрештою я мала час спокійно поспілкуватися з видавцями.

Говорили про фемінізм. Я ще в день відкриття помітила: це чи не головна тема цьогорічного ярмарку. Десятки дискусій, презентації видань про відомих жінок — і вони одні з найпопулярніших серед читачів. Таку тенденцію мені цікаво пояснила партнер видавництва “Книголав” Світлана Павелецька: жінки вже не повинні бути принцесами, і це всім подобається.

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_19
Фото: Андрій Проць

Я ж в захваті, що про права жінок перестали говорити з пафосом. Я прийшла на “Книжковий Арсенал” в класичній сорочці до спортивних кросівок, бо мені треба багато ходити, і не соромилася цього. Оце мій фемінізм.

На цій хвилі я пішла послухати першу в своєму житті дискусію профеміністів — так називають себе чоловіки, які підтримують феміністичний рух. Виявилося, що вони просто поважають жінок і вважають їх повноцінними партнерами чи суперниками. Профеміністи мені сподобалися.

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_22
Фото: Андрій Проць

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_23
Фото: Андрій Проць

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_20
Фото: Андрій Проць

ПРО ФІЛЬМИ НА КНИЖКИ ШКЛЯРА

А от далі на мене чекало розчарування. Я відвідала зустріч з Василем Шклярем, у якого був поганий настрій. Він сердився, що його не попередили завчасно про захід.

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_30
Фото: Андрій Проць

Звісно, письменник не зобов’язаний бути милим із читачами. І від цього я не перестану любити “Трощу” і “Чорного ворона” Шкляра. Але із зустрічі хотілося піти раніше.

Проте я встигла почути гарні новини: наступного року мають завершити зйомки двох фільмів за мотивами книжок “Чорний ворон” і “Елементал” (“Самотній вовк” — назва перевидання). Думаю, це буде хороше кіно.

ПРО ОСОБЛИВІ КНИЖКИ

Більше на жодні дискусії чи зустрічі третього дня я не ходила, але зустріла дуже цікавих видавців на їхньому стенді. Єдиний в Україні сучасний географічний атлас в Україні — без Радянського Союзу. І він розмальований для людей із слабким зором.

Поки є 10 таких атласів. Їх безкоштовно передадуть до спеціалізованих шкіл. 10 примірників, звісно, замало для всіх, кому вони потрібні. Але більше надрукувати поки не можуть. Це дуже дорого і складно без якісного обладнання.

Та і на своєму застарілому обладнанні вдається творити дива, як от книжка про історію Луцька з ілюстраціями. Тут важливо передати багато дрібних рельєфів, щоб незрячі люди на дотик могли гарно сприйняти картинку. Такий примірник поки один. Але його творці — великі оптимісти. І це надихає.

"Книжковий Арсенал 2018", день 3_27
Фото: Андрій Проць

Таким був третій день "Книжкового Арсеналу", попереду — ще два, тож слідкуйте за щоденником.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook та стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції