Топ-5 книжок минулого року, які ви просто мусите прочитати

Сподіваюся, бодай одна з цих книжок все ж опиниться на вашій полиці - ви не пошкодуєте.

Незважаючи на вже усталену думку про нібито відсталість українського літературного ринку, в нашій країні виходить чимала кількість достойних видань. І якщо для наближених до літературних кіл людей вони стають справжньою подією, то для багатьох українців - лишаються поза увагою. Чи то недовіра до вітчизняного, чи то відданість класиці, але купувати нове, та ще й українське, люди не дуже поспішають. Тому треба усіляко намагатись розвінчувати міф про недостойність, до чого долучаюсь і я.

На щастя, книжкові форуми у Києві та Львові своєю шаленою відвідуваністю демонструють підйом інтересу до літератури, а їхня фестивальна форма залучає до літпроцесу абсолютно різних людей.

Метро та інший громадський транспорт - не статистика (та й мої власні спостереження теж), однак мушу визнати, що смаки пасажирів свідчать про певну недовіру до нових авторів, видань та жанрів. Якщо не зважати на любителів жіночих романів й прихильників детективів про російські силові органи, українці зосереджуються на вже добре перевіреній класиці та ще й виданій за радянських часів.

Думаю, час оновлювати свої бібліотеки й урізноманітнювати їхнє наповнення. Якщо раптом ви не знаєте, з чого почати, то ось - невелика підбірка з п'яти книг, які ви раптом могли оминути увагою минулоріч (вона не претендує на універсальність і, звісно, ж є суб'єктивною):

1. Юрій Винничук. Аптекар

Цей роман популярного й відомого українського автора неодмінно зацікавить широке коло читачів передусім через його детективний елемент. Події розгортаються у загадковому ХVII сторіччі спочатку у Венеційській республіці, а потім - у дивному, таємничому Львові - який постане перед читачем як великий річковий порт. Винничук надзвичайно легко змішує вигадку з тодішніми реаліями, історичних персонажів з уявними жителями міста. Любовні інтриги, загадки й пошуки відповідей приправлені ще одним важливим атрибутом - магією. Коли я читала цю книжку в метро, у момент перераховування різноманітних видів покарань відьом до мене звернулася жінка, що сиділа поруч. Виявилося, вона теж зі мною прочитала не одну сторінку й наважилася спитати, що це за роман. Не без втіхи я їй відповіла. Сподіваюся, вона таки його прочитала й теж занурилася у незвичайний світ старовинного Львова - з усією його містичністю, намішаністю культур й відданістю карнавалу.

Юрій Винничук. Аптекар, обкладинка

2. Володимир Єрмоленко. Далекі близькі

При формуванні цього списку я вирішила, що в ньому мають бути не лише художні книжки. Проте, щоб читач не думав, ніби я йому зараз запропоную щось на кшталт перевидання Канта, одразу попереджу: йтиметься про витончене й захопливе занурення у світ відомих філософів й письменників, серед яких несподівано причаївся Казанова. Автор наблизив нас до таких фігур, як Гофман і Барт, Дерріда і Флобер, влаштувавши на сторінках книжки справжню зустріч з ними, провівши "разговоры по душам", вивів їх із запилених грубих палітурок та надав їм плоті й крові (ну, не дарма ж письменників деміургами називають).

"Я уявляв, наприклад, що Данте, Пруст чи Флобер були моїми друзями чи сусідами. Що я прошу в них сіль, стикаюся з ними зранку в ліфті й пройшу зробити музику тихіше, коли пізно. Що Гофман заходити у гості кілька разів на місяць", - пише автор у передмові.

І справді, Єрмоленко виводить їх з-під ореолу "священних мерців", наближуючи хоч на мить, хоч на дрібку з їхнім побутом, переживаннями й поривами - до нас. Не бійтеся читати цю книжку - вона зроблена з легкого слова, часом про важкі речі. Не закривайтеся від світу інтелектуалів: вони не такі нудні, як здається нам у школі.

Володимир Єрмоленко. Далекі близькі, обкладинка

3. Анджела Нанетті. Мій дідусь був черешнею

Дитяча книжка, яку дорослий прочитає за один вільний вечір й буде зворушений на всю решту життя. Не перебільшую. Ніколи не захоплювалася дитячою літературою і навіть остерігалася її. Тож в цьому випадку мене привабило передусім красиве видання з чудовими ілюстраціями. Виявилося, не дарма.

Часто, беручи до рук дитячу книгу, ми очікуємо спрощеної й дидактичної розмови автора з читачем-дитиною, який вестиме розмову ніби з нижчою істотою, яка ні на чому не розуміється. Водночас образ дитини буде прописаний як наївний, неосвічений і дещо дурний.

Проте не в цьому випадку. Італійська письменниця заглиблюється в унікальний світ дитини й проводить маленького читача через такі важливі поняття, як життя і смерть, на які часто накладаються табу, котрі батьки можуть ігнорувати через складність. Думаю, що дорослого читача вона зачепить набагато більше. По-перше, ви таки згадаєте, як інакше уявляли світ в дитинстві, як бачили таємниці й лабіринти замість звичних міських ландшафтів. Як інакше мислили. Не гірше, не краще. Просто - інакше.

По-друге, вам повіє ностальгією, а це, самі знаєте, чим закінчується. Я ось проридала всю книгу, настільки вона красива, настільки тонко написана. Однозначно купіть її, як маєте дітей-школярів. Вони заслуговують на гарну літературу, яка буде їм за віком, зрозумілою і своєчасною.

Анджела Нанетті. Мій дідусь був черешнею, обкладинка

4. Сергій Жадан. Життя Марії

Цього поета й письменника зайве представляти, реклами своїх книжок він навряд чи потребує. Проте якщо раптом ви ще досі не маєте цієї поетичної збірки - купіть її, навіть якщо не любите віршів. Бо ви їх полюбите.

Мені завжди важко писати про поезію. Вона - як музика. Її треба просто сприймати. Так і тут - сприймаєш і знову плачеш. Не рекомендую тонкосльозим читати в метро чи будь-де на людях.

Поезія про життя і війну в наших життях. Мені здається, Жадану одному з небагатьох вдалося написати про неї. Без кліше і зайвого пафосу.

Сергій Жадан. Життя Марії, обкладинка

5. Тімоті Снайдер. Криваві землі

Це історичне дослідження американського науковця – не вперше видавалося в Україні в минулому році. Однак саме у 2015-му набуло популярності серед української аудиторії через те, що автор виклав російськомовний переклад у вільний доступ в Мережі.

Книжка стала доволі обговорюваною, часто цитованою і предметом дискусій багатьох людей, далеко не істориків. Загалом вона назбирала в світі чимало премій й стала бестселером попри свій нехудожній характер. Одна із особливостей Снайдера - це легкість його мови, тож ви не загубитеся в історичних поняттях, якщо раптом ніколи не цікавилися минулим.

Це справді без перебільшень важлива книга як для українців, так й інших народів, що потрапили на "криваві землі" - території, які опинилися між сталінськими та гітлерівськими амбіціями й зазнали страшних людських втрат - 14 мільйонів. Факти, розкриті дослідником, вражають. Навіть якщо вам здається, що ви все знаєте про Голодомор - ви будете шоковані. Гадаю, тут не обійшлося без певного літературного чуття Снайдера, який скомпонував сухий фактаж з реальними емоційними свідченнями так, що мурахи по шкірі бігають.

Привід для оприлюднення книги в інтернеті був трагічний - війна в Україні. Примітно, що автор захотів опублікувати в широкому доступі саме російськомовне видання, щоб донести цю історію до жителів сходу України та Росії, яка, власне, не припиняє породжувати криваві землі й досі і фактично стала на шлях нового тоталітаризму.

Тімоті Снайдер. Криваві землі, обкладинка

Сподіваюся, цей короткий опис допоможе вам, якщо раптом розгубитеся в книгарні, і бодай одна з цих книжок все ж опиниться на вашій полиці й буде прочитана із захопленням. А потім - рекомендована друзям.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: