Meridian Czernowitz: коли Європа повертається до Чернівців

Дата публікації
Перегляди
960
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Meridian Czernowitz: коли Європа повертається до Чернівців

Фото: ТСН.ua

Перший вікенд вересня — ідеальний час для поетичного фестивалю, особливо у серці Буковини.

Не надто приємна справа — визнавати перед друзями та товаришами з міст-мільйонників, що твоє рідне місто, яке претендує на європейськість на рівні інших обласних центрів Західної України, майже не може запропонувати потенційним відвідувачам визначних подій всеукраїнського рівня — культурних, спортивних, абияких. Муніципальний футбольний клуб ледве чіпляється за останні місця другої ліги, на день міста після проведення доводиться червоніти перед усієї країною, розкручений "Маланка-фест" після кількох років взяв паузу через неспроможність місцевої влади домовитись з організаторами. На цьому фоні тотальної буденності літературний фестиваль Meridian Czernowitz видається подією року — у багатьох сенсах.

Започаткований 10 років тому прогорілим бізнесменом Святославом Померанцевим фестиваль задумувався як культурний міст між українським та німецькомовним поетичними середовищами. Концепція будувалася навколо постаті Пауля Целана — німецькомовного поета єврейського походження, який народився в Чернівцях, але покинув їх — спочатку потрапив до гетто, дивом вижив та оселився у Австрії. Літературні критики вважають його найвизначнішим австрійським поетом ХХ століття.

Метою фестивалю Meridian Czernowitz його організатори називають "повернення Чернівців на культурну мапу Європи й розвиток діалогу між сучасними українськими поетами та їхніми закордонними колегами". Мабуть, ще рано говорити про повернення провінційного обласного центру на культурну мапу Європи — проте можна стверджувати, що тричі на рік Європа повертається до Чернівців.

Церемонія відкриття фестивалю / Фото: фото: Олег Тудан

Перший вікенд вересня — ідеальний час для поетичного фестивалю, особливо у Чернівцях. Спека потрохи спадає, осінні зливи почнуться нескоро. Саме тому особливістю фестивалю завжди були поетичні читання просто неба, на вулицях, у двориках, де жили видатні чернівчани.

Сім років тому, наприклад, організатори влаштували доволі провокативний захід — Оксана Забужко та Катерина Бабкіна читали поезію на Калинівському ринку — другому за величиною базарі в Україні — перед торгівцями та їх клієнтами. Утім, 10-й, ювілейний фестиваль презентує доволі стриману, хоч і насичену програму — жодних провокацій чи експериментів.

Рано говорити про повернення провінційного обласного центру на культурну мапу Європи — проте можна стверджувати, що три рази на рік Європа повертається до Чернівців

Відкриття фестивалю відбулось традиційно у Мармуровій залі Чернівецького національного університету. Поважні гості, серед яких — місцеві політики, дипломати інших країн, учасники фестивалю, вже традиційні резиденти — відомі дисиденти та діячі Ігор Померанцев та Йосиф Зісельс. Так само було в минулому році, і кілька років поспіль було — так само.

Сам директор літературної корпорації Meridian Czernowitz не приховує — нічого нового придумувати не стали — навіть на ювілей. "Ми знайшли свою формулу, і працюємо за нею. Триденна культурологічна прогулянка містом, з зупинкою в місцях, які репрезентують місто, для поетичних читань і перформенсів" — каже Святослав Померанцев. 

Гості фестивалю / Фото: фото: Олег Тудан

Поетичних читань дійсно буде багато. Стала концепція фестивалю з часом визначила і сталу аудиторію заходу — на німецькомовних поетів з Німеччини та Австрії, чи на митців з Ізраїлю тут доволі високий попит, утім, велика частина відвідувачів приходить на Меридіан за героями сучукрліту.

Ювілейний фестиваль цей запит задовольняє з надлишком — Сергій Жадан читатиме вірші з книги, яка вийде лише наступного року, Ірена Карпа (нечаста гостя на фестивалі) презентуватиме свій цьогорічний роман "Добрі новини з Аральського моря", Тарас Прохасько — ілюстровану збірку есеїв "Так, але...", а "патріарх української літератури", рок-зірка студенток Юрій Андрухович покаже вже не нову, але перевірену часом та публікою виставу "Альберт, або найвища форма страти".

Юрій Іздрик, поетичні читання / Фото: фото: Олег Тудан

Минулого року центральною подією фестивалю стала презентація книги поезій Сергія Жадана "Антена" з малюнками художника Гамлета Зинківського (який став широко відомим після історії з замальовуванням його графіті в центрі Харкова). Цього разу Сергій знов у центрі уваги — музичний гурт "Жадан і собаки" презентували новий альбом під назвою "Мадонна".

Сам письменник вважає цей альбом найкращим за весь час співпраці з харківским гуртом — за його словами, вони нарешті зрозуміли, що хочуть грати — "рок-н-ролл, під який танцюють, але чують слова". Попри іронію в текстах, попри сарказм, в піснях альбому є і серйозний посил — як і в попередніх роботах колективу, зрештою.

Презентація нового альбому "Жадан і собаки" / Фото: фото: Олег Тудан

Концерт-презентація відбувся у одному з типових ресторанів Чернівців — на очах у кількох груп шокованих відвідувачів, які святкували тут весілля та дні народження. І мабуть, це єдина провокація в рамках фестивалю, яка вдалася — хоча і навряд була запланована організаторами.

Презентація нового альбому "Жадан і собаки" / Фото: фото: Олег Тудан

10-й ювілейний "Меридіан" показує, що організатори остаточно сформували жорсткий каркас фестивалю і навряд чи будуть в майбутньому відходити від нього — зрештою, це не є добре чи погано, це концепція чи не єдиною значимої культурної події, яка проходить у Чернівцях — місті Пауля Целана, розбитих доріг та Калинівського ринку.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
960
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація