Війна і кохання: 5 книжок, які не залишать вас байдужими

Дата публікації
Перегляди
2486
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Війна і кохання: 5 книжок, які не залишать вас байдужими

Фото: ТСН.ua

У книжках цього огляду кохання тісно сплітається з воєнною темою.

В Україні війна триває вже понад чотири роки, і, мабуть, набагато довше відлунюватиме в творчості майбутніх поколінь. Загалом тема війни все частіше стає провідною в романах нашого часу, що свідчить про те, як швидко вона змогла не лише опанувати великий жанр, але й стати звичною в літературі (і не лише в українській). І буде шкода, якщо в цьому контексті ми не розчуємо ліричного відлуння, забувши про кохання, яке в книжках цього огляду тісно сплітається з воєнною темою.

СЕРГІЙ ДЗЮБА, АРТЕМІЙ КІРСАНОВ. ПОЗИВНИЙ "БАНДЕРАС". — Х.: Фабула, 2018

Фото: ТСН.ua

За цим воєнним детективом вже знято кінодраму, міжнародна прем’єра якої відбувалася в Торонто, а в Україні показ відбувся у жовтні. За сюжетом, збудованим на реальних подіях, головні герої розслідують знищення маршрутки з пасажирами у вересні 2014 року на Донеччині, яке відбулося за наводкою диверсанта-шпигуна. В результаті розслідування з’ясовується, що інформував ворога військовослужбовець української армії. Зокрема в записці, що потрапила до героя роману, говорилося, що інформатор перебуває на одному з блокпостів і на одному теракті не зупиниться. Слід додати, що роман продовжує тему АТО саме на правдивих фактах, і не лише на передовій, але й серед військових, де трапляються не лише геройства, але й побутові конфлікти.

"— Ідіть до дупи з вашим перемир’ям! Костяна вбили, а всім по барабану! — прокричав Колян, коли його спустили до зиндана, і зробив відчайдушну спробу видертися нагору. У мить, коли йому це майже вдалося, рука зірвалася, і Колян скотився до ями. — Відпочинь, аватаре! — владно наказав підлеглому Купол. — От сепари попруть, а де захисники? В ямі! — зі злістю озвався десантник, не бажаючи визнавати свою провину".

НЕНСІ Г’ЮСТОН. ПЕЧАТКА ЯНГОЛА. — Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2018

Фото: ТСН.ua

Історичне тло цього роману — справжньої перлини франко-канадської літератури — післявоєнна Франція, в якій, за свідченням автора, "життя прекрасне — і дуже сучасне". Половина розмов у країни точиться довкола політики, половина — довкола скандального вчинку Бріджит Бардо, яка бойкотує Каннський кінофестиваль. Так само у Парижі 1957 року "безробіття немає, автівки сяють хромом, телеекрани освітлюють домівки, режисери гонять нові хвилі, із дітлахів вибухає бум, а Пікассо розпочинає роботу над "Ікаром у мороці", велетенською фрескою на замовлення ЮНЕСКО".

Тож не дивно, що історія, яка сталася у багатонаціональному кварталі Маре — це "інтернаціональні" пригоди французького єврея Рафаеля і угорського єврея Андраша, які покохали німкеню Заффі. Перший — естет, який марить світом музики, другий бореться за перемогу соціалізму в усьому світі, але проти його радянської моделі. Насправді історія драматична, багатошарова, з трагічним фіналом. Інтрига ж полягає в тому, ким більше захоплена дівчина і кому віддасть перевагу. "Серед цього багатомов’я Заффі почувається затишно: говорить мало, натомість слухає, усміхається, подає чай і миє склянки в маленькій раковині, пишаючись, що її визнають за господиню цієї оселі".

НІКОЛАС СПАРКС. ЛЮБИЙ ДЖОНЕ… — Х.: Віват, 2018

Фото: ТСН.ua

За сюжетом цього роману, головний герой на ім’я Джон завжди скептично ставився до свого життя й ніколи не сподівався, що з ним може статися щось особливе. Не маючи планів на майбутнє, він подається на військову службу. Хлопець не знає, чого ще прагнути, і без ентузіазму повертається у відпустку до рідного містечка, де на нього чекає лише завжди мовчазний і занурений у себе батько. Утім усе блискавично змінюється, коли одного вечора Джон знайомиться на пляжі з неймовірною дівчиною на ім’я Саванна. Кохання, у яке він не вірив, накочується потужною хвилею й перевертає увесь його світ.

Але чи витримає воно випробування часом і відстанню?.. До того ж, спогади про війну в Іраку не відпускають. "Мій загін мав рухатися по периметру, від будинку до будинку, зачищаючи територію від ворога. У цьому русі одні кадри швидко змінювалися іншими: обвуглені залишки вантажівки, бездиханне тіло водія поряд; напівзруйнована оселя; то тут, то там здимілі кістяки автівок. Регулярні обстріли з гвинтівок тримали нас у напруженні. Під час зачисток цивільні періодично нападали на нас зі зброєю, і ми докладали всіх зусиль, щоб урятувати поранених".

КРІСТІН ГЕННА. СОЛОВЕЙ. — К.: Наш Формат, 2017

Фото: ТСН.ua

Цей роман — про реальні події у Франції часів Другої світової війни. Мати помирає від хвороби, батько починає пити, дві дочки залишаються напризволяще і самі вирішують свою долю. Дівчата абсолютно різні, як за характером, так і у своєму ставленні до життя. Хтось бунтарка по-своєю природою, а хтось хоче просто вижити. Тим часом чоловік старшої дочки іде до війська, а вона добре знає, якими звідти повертаються. Натомість її молодша сестра — юна бешкетниця, яка постійно порушує правила, не бажаючи миритися з ситуацією.

Але війна все ближче до їхнього мирного села, і ось вже на постій до старшої сестри приходить німець, і їй треба вирішувати — чи боротися з долею, чи, знов-таки, виживати. Молодша сестра сповнена рішучості боротися з загарбниками — безрозсудна і ризикова, вона готова на все. Але батько змушує її вирушити в село до старшої сестри. Потрапивши з іншими біженцями під німецьке бомбардування, дівчина зустрічає посеред хаосу і смерті хлопця й закохується в нього. Так починається її шлях в партизани. Вона не озирається назад і не шкодує про свої вчинки, знову і знову ризикуючи життям, рятує людей. Таким чином, кожна з двох сестер, різні за характером і долею, ведуть свою власну війну.

ХРИСТИНА ЛУКАЩУК. МИХАЙЛО СОРОКА. — Брустурів: Дискурсус, 2018

Фото: ТСН.ua

В оформленій авторкою книжки історії описані часи, коли для її юного героя та його Батьківщини настали важкі часи — "частина України входила у нову імперію назвою СРСР, а частина належала Польщі". Тож, щоб протистояти спольщенню Галичини, постала Українська військова організація (УВО), до якої входили зокрема Степан Шухевич, Євген Коновалець, Юрій Тютюнник, а також герой книжки. Паралельно описується історія його кохання до майбутньої дружини, також членкині ОУН, засудженої у справі замаху на польського міністра.

Далі були радянські табори, де Катерина стала символом незламності, а Михайло — заснував у Владивостоці підпільну "ОУН-Північ", брав участь у повстанні каторжан 1954-го року, придушене танками, і загалом провів півжиття у тюрмах і концтаборах. Обоє зустрілися ще один-єдиний раз у Львові — у спільній могилі, як нагадує авторка, на Личаківському цвинтарі. Війна з окупантами у них була одна на двох, і це, крім кохання, так само єднало їхні життя — аж до самої смерті.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2486
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація