Івана Купала: "сурогатне" свято чи древнє вшанування сил природи

Те, що нам пропонують у якості свята "Івана Купала" – лише "сурогат".

Інтернет рясніє запрошеннями молоді на святкування Івана Купала. Організовують усе: починаючи від гулянь біля вогнищ та водойм, закінчуючи дискотеками. І ця пропозиція має попит. Зростання потягу до усього національного, що відбувається останні два роки, юнаки і дівчата радо погоджуються відсвяткувати Івана Купала, наче славні предки.

Боротьба із Купалом Церкви і влади

В святі Івана Купала насправді схована християнська і радянська підступність: передовсім такого свята як "Івана Купала" не існує, бо у цій назві поєднується християнське Різдво Івана Хрестителя, яке відзначається 7 липня, і язичницьке - Купала. Через бажання Церкви зменшити еротичні гуляння та купання молоді на Купала, а також запровадження Григоріанського календаря, древнє святкування змістилося і отримало цілком іншу форму.

По-друге, у радянські часи ритуал Купала був реконструйований фольклористами. Частина ритуалу була узята із одного регіону, а частина - із іншого. Тому стрибання через вогонь, пускання віночків на воду - це ще не все Купала. Насправді ж Купала - це поєднання магії вогню і води, сакральне свято наших пращурів.

Радянська влада навіть почала боротьбу із цим святом після того, як під час гулянь на Житомирщині обвалився міст, і кілька людей загинуло. Проте винними зробили не будівельників, а язичницьке свято. Тодішнє міністерство культури навіть видало спеціальне розпорядження, яке забороняло популяризацію свята.

Тому те, що нам пропонують у якості свята "Івана Купала", лише "сурогат", такий собі замінник національного, слов'янського, українського.

Дата свята

Правильна дата для святкування Купала (а саме так слід називати це свято) - 24 червня за старим стилем. А найкраще його відзначати у ніч літнього сонцестояння, яке у різні роки припадає на 20 чи 21 червня, тож дата свята є рухомою.

Трішки історії

Купала із давніх-давен святкували на території сучасної України – із певними відмінностями у різних регіонах. Схожі звичаї існують й існували у латвійців, кельтів, жителів Візантії, вірменів, якутів, чехів, німців, білорусів, англійців, іспанців, бразильців, поляків. Назви теж схожі - із приставкою "Іван" різними мовами через вплив церкви або із вказівкою на середину літа.

Купала - це свято сонця та кохання. Деякі науковці пов'язують існування аналогічного свята в інших країнах зі святом давньогрецького міфологічного персонажа: коханця давньогрецького бога Діоніса юного Адоніса, якого ще називали "Єван". Дуже схоже на "Іван", чи не так? Свято Адоніса своєю чергою сягає корінням давньоєгипетського культу бога сонця Атона.

Не виключений зв'язок "Іванового" свята і з богами римського пантеону, наприклад, Янусом, який був богом кінця і початку, дверей та порталів. Також зі святом пов'язана верховна римська богиня Юнона, покровителька сім'ї, шлюбів і породіль. Від ім'я цієї давньоримської богині і черпає своє коріння назва місяця June у багатьох мовах, що беруть свій початок з латини. Крім того, саме на червень припадає літнє сонцестояння.

Проте вважати, що Купала - це древній слов'янський бог, теж хибна думка, бо стверджувати таке немає вагомих історичних підстав. Свято "Купала" у різних країнах не завжди відзначають у зв'язку із літнім сонцестоянням. Наприклад, в Індії його "прив'язують" і до місячного календаря. Хоча дослідження астрономічних даних показує, що у тридцять третьому столітті до нашої ери (!) літнє сонцестояння і входження Сонця до зодіакального знаку Рака в тропіках припадало саме на 24 червня. Тобто настільки древнім є свято Купала та його аналоги.

Сучасники володіють більшими можливостями, ніж люди минулих епох, адже завдяки одному кліку мишкою можна досліджувати древні країни чи артефакти. Проте більшість чомусь воліє користуватися тим, що лежить на поверхні. Але ж набагато цікавіше шукати паралелі, дізнаватися про таємниці українського народу і його древніх свят, які є невід'ємною частиною його культури та духовного надбання. Шукайте, і ваш пошук буде винагородженим.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: