Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Правда про Благовіщення: непорочне зачаття і золотий дощ

Іще до приходу християнства наші предки надзвичайно шанували це свято – і насправді ми й досі цього не забули.

7 квітня християни східного обряду відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці. Це свято із впровадженням християнства глибоко ввійшло в народний календар, але давайте спробуємо глибше зазирнути у прадавню суть цього свята.

Українські народні звичаї

Чимало язичницьких традицій продовжують співіснувати разом із цим християнським святом. Для язичників це була третя зустріч весни, коли вона остаточно перемагала зиму. Вважалося, що цього дня небеса благословляють землю на врожай, і відтоді вже можна розпочинати сільськогосподарські роботи. Адже відкривається небо – і лелеки прилітають із вирію, відкривається земля – і виповзають різноманітні плазуни.

Також на Благовіщення відпускали на волю пташок, а пасічники починали займатися вуликами.

Благовіщення, Леонардо да Вінчі
rushist.com
Картина "Благовіщення" Леонардо да Вінчі
За народними віруваннями, знайдений на Благовіщення первоцвіт віщує шлюб цього року. А знайдений пролісок – щастя. Якщо ж людина вмиється водою із цим проліском, то додасть собі краси.

Українські народні звичаї суворо забороняють працювати на Благовіщення. Це пов'язано із глибоким містицизмом і древніми уявленнями про Матір-Землю. Вважалося, що навіть пташки в цей день не в'ють гнізда.

За старим стилем Благовіщення припадає на 25 березня, що майже збігається із днем весняного рівнодення. Так стає зрозумілою глибока шана наших предків до цього дня: адже богиня весни повертається і дає життя всьому сущому.

Золотий дощ, Будда і інші непорочні зачаття

Діва Марія, будучи невинною, зачала Ісуса Христа від Святого Духа. Таким чином, Ісус Христос уникнув первородного гріха, який тягнеться ще від праматері Єви. Але, виявляється, концепція "діва народжує бога чи героя" - не нова, і використовувалася ще задовго до появи християнства.

Існує грецький міф про царя, який боявся вбивства від рук онука. Тому цар закрив свою дочку Данаю у підземному домі, куди ніхто не міг проникнути. Даная була дуже красива, і її краса вразила грецького верховного бога Зевса, знаного спокусника. Він проникнув у підземну тюрму дівчини під виглядом золотого дощу і запліднив її. Як бачимо, й цю красуню не питали, чи може вона стати матір'ю для сина бога. Після поневірянь, які були пов'язані з її вагітністю, Даная народила Персея, який пізніше вбив Медузу-Горгону і став відомим героєм.

Ще одній красуні пощастило зачати від бога. Дружина спартанського царя Леда теж дивовижним чином завагітніла від Зевса. Вона купалася, і краса її оголеного тіла також спокусила могутнього громовержця. Він перетворився на лебедя, підплив до красуні та полоскотав її своїм дзьобом. Цього було достатньо для непорочного зачаття. Пізніше вона знесла два яйця, що є відгомоном тотемної природи Зевса.

Існують й інші міфологічні варіанти непорочного зачаття. Наприклад, матері Будди в ніч зачаття наснилося, що в неї увійшов білий слон аж із шістьома бивнями. Філософ Лао-дзи був зачатий від зірки, що впала, а Конфуцій - нібито від дорогоцінного каменя. Вавилонський герой Гільгамеш теж з'явився на світ від непорочної діви, яку закрили в башті.

Є варіанти непорочного зачаття від з'їденої рослини або чоловічий варіант, коли бог-творець сам народжує дитя, без жінки.

Отже, християнство не придумало нічого нового, створивши свій варіант міфу про непорочне зачаття, просто таким чином позбавивши Христа гріха і додавши йому сили через народження від невинної діви. Адже дивовижне народження героя від бога підвищує його шанси на подвиги і зміну світу.

Замість післямови

Цією короткою розвідкою хотілося б нагадати, що нічого нового у цьому світі немає, всі сюжети придумані, все єдине під небесами, але древні міфи так чи інакше живуть і донині.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції