Правда про літнє сонцестояння: Купала, ритуальний секс та магія вогню

У ніч із 20 на 21 червня варто пошукати міфічний цвіт папороті.

Якщо ви раптом захочете повернутися до витоків української магічної обрядовості і за древніми звичаями наших пращурів відсвяткувати Купала, то це слід робити не у ніч із 6 на 7 липня, а наприкінці червня, адже саме тоді відбувається літнє сонцестояння - найкоротша ніч у році та найдовший день. Саме ця ніч сповнена древньою магією вогню, води, роcлин, ритуального сексу та пестощів. Аби хоч якось побороти давні ритуали, Церква "схрестила" древнє свято Купала із християнським святом Івана Предтечі, "перетягнувши" його на початок липня, щоб хоч трохи зменшити важливість ритуалів у ці чарівні ніч та день.

Весілля богів та розквіт природи

Древнім богом чи не всіх народів було Сонце, адже саме воно дає усьому життя. Саме тому логічним є пошанування свята цього світила у день літнього сонцестояння, котре цьогоріч припадає на 20 червня. Найдовший день у році нагадував про розквіт природи і її щедрі дари, а найкоротша ніч - про близькість зими і холоду.

У дня літнього сонцестояння чимало імен - Купала, Іванів день, Мідсаммер, Літа тощо.

Літою називали цей день древні кельти. Це дивовижний період для спілкування із магією та природою. Цього дня танцюють і смакують дари природи, а ввечері у лісі залишають подарунки для фей. Друїди, містичні жреці кельтів, були переконані, що день літнього сонцестояння є дуже особливим, бо природа отримує "заряд" сил, якого має вистачити на цілий рік.

Древнє свято під назвою Літа "живе" і донині – завдяки прихильникам, однієї із течій неоязичництва. Для них Літа - це весілля Богині і Бога, які поєднуються заради руху природи. У Великобританії в день літнього сонцестояння відбувається фестиваль Ґластонбері, а сучасні британські язичники збираються у Стоунхенджі, щоб вітати сонце.

Магія рослин і ранкової роси

У давнину люди вірили, що в день літнього сонцестояння рослини розмовляють. У найкоротшу ніч у гаях відчиняються двері між світами і з'являються магічні рослини, що квітнуть лише одну коротку мить, але володіють чудодійними властивостями - плакун, розрив-трава, папороть тощо. Це нині ми знаємо, що папороть зовсім не квітне, а розмножується спорами, але сотні сміливців вирушали до лісу, бо цвіт папороті нібито допомагав шукати скарби, а власник квітки починав розуміти мову рослин та тварин.

Святкування Івана Купала_9
УНІАН

Окрім магічної ночі чарівним був і ранок літнього сонцестояння. Саме у цей період збирали цілющу ранкову росу. Вважалось, що завдяки вмиванню цією росою можна здобути гарний колір обличчя і навіть - покращити зір. Існував і також ритуал збирання дев'яти (семи або дванадцяти) трав, засинаючи із таким букетом під подушкою нібито можна було побачити свого судженого.

Символом цього дня є соняшник, квітка сонця.

Купальський секс та вогняні звичаї

Найдревніший артефакт, який присвячений святу Купала, був знайдений на Волині. Він датується четвертим століттям до н.е. Саме на ньому зображене жертвоприношення на честь свята. Жертви приносили, щоб "задобрити" богів. Найкращою жертвою вважалася саме людина, однак ритуальне вбивство пізніше було замінене потопленням солом'яної ляльки чи прикрашеного дерева.

Купала святкують по всій Європі: від Швеції на півночі і до Хорватії на півдні. Дослідники вважають, що вогняні елементи в український купальський ритуал принесли саме південні народи, а водні - північні.

Вогонь супроводжує день літнього сонцестояння всюди. Це і спускання з пагорбів вогняних колес, символів сонця, адже після цього свята день починає зменшуватися. Це і величезні багаття, і, звісно, стрибки через багаття. Цей магічний ритуал мав забезпечувати здоров'я і благополуччя. Закохані, які стрибали через багаття, магічно "запечатували" свій майбутній шлюб, творячи магію щасливої долі. Якщо дівчина вже стрибала із якимось хлопцем, то це означало, що вона обирає його собі за пару на все життя. Іноді дівчата навіть воліли упасти в багаття і попектися, ніж стрибати із нелюбом.

Стрибками через багаття лікували безпліддя, позбувалися злих чар тощо. Вугіллям із священного багаття в деяких регіонах лікували рани.

Давні українці вірили, що дим від вогню підсилював цілющі можливості рослин, що були зібрані у цей день. Наприклад, обкурювали кріп, ліщину, часник. Букетами із них захищалися від нечистої сили та лікувалися.

Важливим аспектом цього древнього свята є секс. Саме цієї ночі молодь обирала собі пару, а на ранок, після любощів у лісі, вважалася подружжям. Подекуди існував і гуртовий шлюб. Гуртом у цю чарівну ніч можна було зачати здорових дітей. Тим більше, що народжувалися вони якраз взимку, коли не було польових робіт. Українці подекуди продовжували "спати на купно" до 20-х років ХХ століття. 

Замість постскриптуму

Сучасне свято Купала, яке святкують у липні у парках чи на річках немає анічого спільного із давніми звичаями. Це театральна творча реконструкція на базі досліджень етнографів, а не спроба відродження древніх ритуалів.

І не кажіть "Івана Купала" – такого свята не буває. Цією назвою ви просто поєднуєте два свята - древнє язичницьке та християнське.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар