Правда про Трійцю: священна цифра, древні боги і духи померлих

В одному із найповажніших християнських свят легко простежуються риси древніх язичницьких вшанувань природи.

19 червня християни східного обряду відзначатимуть П'ятидесятницю або Трійцю. Цього дня Церква нагадує, що Бог є триєдиним і неподільним. Тому свій екскурс у язичницькі глибини Трійці варто розпочали із священної цифри три.

Важлива трійка і древні боги

Цифра три є, мабуть, одним із наймагічніших чисел у всьому світі. У чому ж його секрет? У містичній науці нумерології вважається, що кожне число несе певний енергетичний заряд, і трійка - один із найцікавіших. Одиниця - це потенціал, можливість, двійка - протилежності, без існування однієї із яких ми б не розуміли важливість іншої, наприклад, життя і смерть, чоловік і жінка. І саме із союзу протилежностей "народжується" трійка, котра логічно продовжує цей ряд: життя, смерть, відродження, чоловік, жінка, дитина.

Саме тому в казках герой найчастіше є третьої дитиною у сім'ї, він має виконати три завдання, загадати три бажання, щоб використати свій потенціал.

Для християнства трійка - це Бог-Отець, Бог-Син і Святий Дух. Раніше українці вірили, що Трійця складається зі Спасителя, Богоматері і Святого Миколая. Для древніх єгиптян трійця - це Ісіда, Осіріc (ще один помираючий та воскресаючий бог, наче Ісус Христос) та Гор. У грецькому пантеоні найважливіша трійка - це Зевс, Посейдон та Аїд.

Важливою є трійка і для розуміння поєднання фаз Місяця і жіночої сутності - зростаючий місяць, повня та спадаючий місяць. Так само і кожна жінка є дівою, матір'ю і старою пані.

Вважалось, що певна магічна дія обов'язково повернеться до того, хто її чинить, саме із потрійною силою. Потрійність Всесвіту використовували у різноманітних амулетах та талісманах, наприклад, кельти та китайці.

Тому зрозуміло, що коли святкування Трійці прийшло на давні українські землі, воно не викликало значного спротиву, бо розуміння священності трійки було дуже давнім і глибоким.

Буяння природи і пошанування духів померлих

На Трійцю, яку в народі ще величають Зеленими святами, традиційно усе прикрашають гілками дерев, квітами та травами. Нагадаю, що кожне свято, яке відзначається протягом року, має нагадати про ще один оберт колеса вічності, підсилити його, допомогти природі зробити ще одну петлю, щоб сезон йшов за сезоном. Тому Трійця - це ще один гімн природі древніх українців, магія майбутнього врожаю.

У цей період, як і після Великодня, вшановують духів померлих. Від Трійці стартує і період посту під назвою Петрівка. Щоправда, наші пращури вірили, що саме під час першого тижня цього посту русалки виходять на землю і можуть залоскотати людей – тому носили з собою різноманітне зілля, щоб вберегтися від них.

Русалки нібито люблять гуляти по травах та збіжжі, гойдатися на гілках. У деяких селах навіть зв'язували два дерева, роблячи гойдалку для русалок, щоб вони не зваблювали людей.

Люди вірили, що русалками можуть стати діти, яких не встигли охрестити, або молоді дівчата-потопельниці. У період русального тижня дітям заборонялося ходити через жито, щоб їх не залоскотали русалки. Насправді етнографи вважають, що така заборона мала  цілком практичне призначення, бо у цей період колосся саме наливається силою, а у збіжжі тварини та птахи можуть оберігати свій виводок.  

Також русалки могли приходити до своїх колишніх осель, тому йдучи у поле на працю українці залишали якусь поживу для них.

Насправді русалки - це відгомін древнього культу пошанування предків, яке християнство так і не змогло стерти з українських традицій. У деяких регіонах України і нині влаштовують на кладовищах спільні трапези, щоб пошанувати далеку рідню. Жінки навіть можуть "викликати" рідних на розмову і розповідати найостанніші новини у сім'ї. Тобто культ предків, який, на думку вчених, утворився ще за часів матріархату, живий і донині.

Таким чином, навіть у сучасній Україні Трійця подекуди не сприймається як важливе християнське свято, а нагадує про давню віру наших предків у силу природи. Віки християнства не змогли знищити традиційних вірувань та ритуалів, тому й довелося "маскуватися" і "прилаштовувати" Трійцю до древніх Зелених свят.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: