Вся правда про святого Патрика

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Традиційно у День святого Патрика заведено напиватися. Дізнайтеся, звідки "ростуть ноги" у цієї традиції.

Ірландія — зелений острів, який оповитий легендами про крикливих банші та підступних леприконів, гостинні паби та пиво, яке ллється річкою. 17 березня в усьому світі відзначається День святого Патрика, і, хоча, звичайно, через коронавірус святкування не будуть такими гучними, вшановувати захисника Ірландії таки будуть. Оскільки пошанування цього святого докотилося і до України, тому мушу вам розповісти трішки правди, міфів та легенд про цю цікаву постать.

1. ЯК СВЯТИЙ ПАТРИК З ІРЛАНДІЇ ЗМІЙ ВИГАНЯВ

Існує легенда, що святий Патрик вигнав з Ірландії усіх змій і всі цьому факту страшенно радіють, от, мовляв, який класний святий. Проте маємо два твердження, які говорять не на користь святого Патрика. По-перше, клімат Ірландії — досить холодний, а раніше був ще холоднішим, тому малоймовірно, що змії колись узагалі існували в цих краях. По-друге, говорячи про "змій", автор середньовічних хронік, ймовірно, мав на увазі язичницькі вірування, які пропагували лідери племен та друїди, язичницькі жерці кельтів.

2. КОЛІР ІРЛАНДІЇ — ЗЕЛЕНИЙ

Якщо спостерігати за парадами на честь святого Патрика та декором барів під час цього дня, можна помітити багато яскраво-зеленого кольору. Проте, якщо подивитися на герб Ірландії, то на ньому зображена арфа не на зеленому, а на синьому. Синій — колір стародавнього народу піктів, які раніше населяли Ірландію.

Саме пікти розфарбовували свої тіла у синій колір, щоб мати більш дикий вигляд у бою. Таким чином, синій більш первісний колір Ірландії, ніж зелений. Ймовірно, що зелений став уособленням Ірландії через те, що там багато зелені й, відповідно, Ірландію називають смарагдовим островом. Також зелений набув популярності після здобуття Ірландією незалежності та популярності націоналізму.

День святого Патрика
Freepik

3. МАГІЧНИЙ ЧОТИРИЛИСНИК

Пригадаємо, ще один символ Ірландії трилисник і навіть магічний чотирилисник. Адже, якщо знайти чотирилисник конюшини, зірвати його, з'їсти та загадати бажання, то воно неодмінно здійсниться. Проте я як езотерик змушена буду вас розчарувати… фактами.

Якщо знайти чотирилисник конюшини, зірвати його, з'їсти та загадати бажання, то воно неодмінно здійсниться

По-перше, науковці стверджують, що шанси знайти чотирилисник сягають 1 з 10000. По-друге, трилисник — це не конюшина, як ви могли подумати, переглядаючи фільми чи серіали про Ірландію. Це рослина, яку в Україні називають "заячою капустою" і вона у теплу погоду починає з’являтися у лісі однією з найперших. Її наукова назва — квасениця звичайна або заячий щавель. У її листі — багато вітаміну С, яблучної та фолієвої кислоти. Використовують цю рослину і в народній медицині.

Тому не дивно, що ця рослина була популярна в Ірландії та пізніше стала з нею асоціюватися. В Ірландії саме цю рослину називають трилисником і дарують на День святого Патрика. Воно й не дивно, бо до появи конюшини залишається ще кілька місяців. Трилисник заячої капусти став символом Ірландії ще тому, що святий Патрик уклав у нього інший зміст — християнський. Для нього ця рослина уособлювала Трійцю — Бога-Отця, Бога-Сина і Святого Духа.

4. ЧУДОВИЙ АЛКОГОЛЬ І М’ЯСО

Чому запитаєте ви, всі так п’ють і святкують День святого Патрика, якщо нині триває періоду Великого Посту. Бо вважається, що святий Патрик чарівним чином перетворює м’ясо на… рибу. Ну, а випити за такого святого, ой, не гріх, не гріх.

Проте, від 1903-го і аж до 1970-го у цей день в країні закривали паби, щоб захмелілі ірландці не вчинили чогось, бо на цей день до того ж припадає релігійне свято. Проте пізніше паби таки відкрили, а свято стало національним. Додам, що тушкована капуста із м’ясом, яку часто асоціюють з Ірландією, не є репрезентабельною візитівкою країни.

5. ДЕНЬ СМЕРТІ

Чимало людей можуть подумати, що 17 березня — це день народження святого Патрика, проте — це не так. Насправді це його день смерті. Причому, через те, що дату його смерті не могли визначити, то просто склали разом дві — 8 та 9 березня — так і вийшло 17-те. Згідно з ще однією легендою, Сонце після його смерті не заходило за обрій аж 12 ночей.

Залиште свій коментар

Вибір редакції