Найскладніша місія Національного банку наразі виконана.
За три роки роботи на посаді глави Нацбанку Валерії Гонтаревої відбулося багато революційних змін. Зокрема, оздоровлення банківської системи. Більшість із банків, які пішли з ринку, виконували функцію порохотягів для різних фінансово-промислових груп – вони брали гроші у вкладників, якими фінансували свою діяльність і які насправді ніколи не збиралися повертати.
Рефінансування банків, яке проводила Гонтарева, потрібно вивчати більш глибоко: чи завжди воно видавалося згідно з критеріями. Але тут варто зважити ще й на те, що Національний банк, коли видає рефінансування, стовідсотково не знає, чи банк насправді намагається вийти із тимчасової кризи ліквідності, чи ці гроші будуть виводитися закордон його власниками.
Гонтаревій будуть пригадувати надпотужну девальвацію гривні. Проте варто пам'ятати, що це відбувалося, коли резерви Нацбанку були близькими до нуля. Ще в 2011-2013 років ці ресурси витратили на підтримку курсу гривні. Тому виникає запитання: чи така девальвація була запланована, чи її обсягів можна було уникнути.
Також не відбулося достатньої валютної лібералізації. Хоча декларується вільне курсоутворення, все ж таки є багато адміністративних чинників впливу на курс.
Питання щодо ролі Національного банку в країні дуже дискусійне. Одні експерти стверджують, що вона полягає в стимулюванні економічної діяльності. Наприклад, чинний голова Ради НБУ Богдан Данилишин вважає, що Нацбанк має забезпечити дешеві кредити. У цьому контексті завдання не виконано. Інші говорять, що передусім український центробанк має забезпечувати цінову стабільність та обмежувати рівень інфляції. У такому разі завдання виконане. Інфляція в Україні скоротилася з понад 40% у 2014 році до трохи більше 10% у 2016-му.
Тому майбутнє керівництво, перш за все, має визначитися із головною метою Нацбанку – чи це буде стимулювання економіки заходи, що може загрожувати підвищенням рівня інфляції, чи пріоритетним буде утримання цінової стабільності.
Найскладніша місія наразі виконана. І наступнику Гонтаревої надалі слід рухатися в тому напрямку, щоб залучити в банківську систему довгострокові іноземні інвестиції, зменшити частку державних банків і вивести їх на приватизацію. "Укрсиббанк", "Ощадбанк", "Приватбанк" – два з них точно варто виставити на продаж довгостроковим інвесторам. Це може стати ключовим завданням наступного очільника українського Нацбанку.
Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!