Ручний режим

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

НБУ пропонує два виправдання різкого падіння гривні. І вони, м'яко кажучи, сумнівні. 

Після різдвяних свят ми спостерігаємо різкий стрибок курсу валют. 10 січня офіційний курс долара перевалив за 27 гривень, подорожчавши на 74 копійки. Євро став дорожчим на цілу гривню і становив 28,61 гривні. Наступного дня долар додав ще 16 копійок, а євро – 11 копійок. 12 січня гривня покращила свої позиції: долар і євро трохи здешевшали – на 7 і 25 копійок відповідно. Але вже сьогодні офіційний курс долара на 5 копійок перетнув закладену в бюджеті межу в 27,2 гривні. Своєю чергою, євро за офіційним курсом тепер становить більше 29 гривень. У вільному продажу в обмінниках і банках долар перевалив за 28 гривень, а євро – за 30 гривень.

У НБУ пропонують два основних виправдання такої різкої активізації девальвації гривні. Першим називають свята, другим – націоналізацію "ПриватБанку". Проте ці дві причини, м'яко кажучи, сумнівні.

Переважна більшість українців через дуже різке падіння доходів за останні два роки проводить ці свята в Україні, а не за кордоном. А для святкування в Україні потрібні гривні, тому тенденція, навпаки, зворотна: люди обмінюють свої останні валютні заощадження на гривні, тож зараз на роздрібному ринку підвищений попит саме на українську грошову одиницю. 

Щодо націоналізації "ПриватБанку", то вона проводиться в гривнях, а не в доларах чи євро. Окрім того, ніякого прямого зв'язку між докапіталізацію цього банку і девальвацією гривні не може бути, адже панічної ситуації, коли вкладники докапіталізованого "ПриватБанку" масово біжать знімати всі вклади і міняти їх на валюту, немає. Якби такі тенденції були, от тоді справді можна було б пояснювати знецінення гривні як наслідок докапіталізації і націоналізації "ПриватБанку". 

Девальвація, яка зараз відбувається, – штучна. Її мета одна – досягнути інфляційного ефекту, за рахунок якого йде наповнення як державного, так і місцевих бюджетів. Поза тим, паралельно задовольняються апетити знаменитих експортерів  вони ж головні фінансово-промислові групи, вони ж власники чинних парламентських політичних сил і "покровителі" тих політиків, які перебувають на вершині влади.

Прогнозувати курс наразі неможливо, бо в нас немає бази прогнозування, а саме курсової стратегії. Все відбувається в ручному режимі. Єдиний орієнтир – це прогноз курсу, закладений в бюджеті, який складає 27,2 гривні за долар. Однак він дуже умовний. По-перше, ми бачимо, що курс на роздрібному ринку вже далеко не такий. По-друге, подібний орієнтир був і у бюджеті 2016 року, встановлений у межах 24,1-24,4 гривні за долар. Однак в реальності він був зовсім іншим. Тому навіть курс, закладений у бюджеті, не може бути базою прогнозування. А передбачати наслідки ручного режиму, в якому працює як Нацбанк, так і уряд, нереально. Всі прогнози будуть лише фантазіями.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на  facebook  і слідкуйте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції