Чому їсти смажене шкідливо

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Якщо зловживати олією і температурою смаження — є всі шанси зробити страву не тільки надмірно жирною, але і отруйною.

Кажуть: смажене шкідливе для здоров'я. А ви замислювалися, чому? Давайте з'ясуємо! Є декілька причин хвилюватися.

Перша і більше за інші відома: жирність. Смажать традиційно на рослинній олії або тваринному жирі. Відповідно, смажена страва жирніша, наприклад, вареного. Процес смаження змінює якість їжі і в рази збільшує її калорійність, в ній з'являється надлишок жиру. Що ми можемо робити? Найпростіше і радикальне — використовувати інші способи приготування їжі.

Пункт другий: обвуглювання. Смачна хрустка скоринка має дуже низьку поживну цінність. Чим глибше просмажена і товстіша скоринка, тим менше білка засвоїть ваш організм з такої їжі. Неприємно і шкідливо.

Пункт третій, ключовий: канцерогени. Канцерогенні речовини, які можуть утворюватися з жиру під час смаження, дійсно дуже отруйні. Як вони з'являються? У кожного жиру/олії своя "точка димлення". Це температура, за якої олія в буквальному сенсі димить. Напевно ви бачили це на власні очі. Саме після точки димлення в жирі лавиноподібно утворюються канцерогени. Задиміла олія на пательні? Виливайте її, тепер вона отруйна.

Точка димлення рослинної олії і тваринного жиру в кожного своя. У звичної для нас рафінованої соняшникової вона становить близько 230 градусів. А ось, наприклад, у популярної нині оливкової олії "екстра вірджин" — від 160 до 216 градусів. Тваринні жири димлять вже за 120 -130 градусів.

Скоринка утворюється за температури близько 140-160 градусів Цельсія. Однак на газовій плиті пательня може розжаритися і до 300 градусів, тому будь-який жир можна перегріти. Чим темніший колір скоринки вашої їжі, тим більше шкідливих речовин (канцерогенів) у ній міститься.

За нагрівання до високих температур жири і олії окислюються, вступають в реакцію з киснем і формують такі речовини як альдегіди та ліпідні пероксиди. Більша небезпека криється в утворюваних альдегідах. Вживання їх в їжу, або їх вдихання призводить до підвищеного ризику онкологічних захворювань, хвороб серця і деменції.

Смажена їжа, курка,
Freepik

Крім цього смаження призводить до утворення в продуктах з високим вмістом крохмалю небезпечного канцерогену акриламіду. Його найбільший вміст виявляється в картоплі, крупах, пирогах, які готувалися за температури понад 120 градусів за Цельсієм.

Робимо висновки. Смаження буде простим процесом тільки за дотримання певних умов. А саме: якщо у вас немає проблем зі здоров'ям, ви вживаєте помірно смажену їжу, готуєте на невеликій кількості олії і стежите за температурою смаження, тоді вам немає про що турбуватися. В іншому разі є всі шанси зробити страву не тільки надмірно жирною, але і отруйною.

Віддавайте перевагу здоровим способам приготування їжі. Будьте здорові. Стежте за тим, що ви їсте!

Оригінал

Залиште свій коментар

Вибір редакції