Перейти до змісту
Раннє виявлення раку: досвід Японії та проблеми України

Започаткування культури планового обстеження в України ще в майбутньому, тож досвід однієї з передових у галузі високих технологій країн світу — стане нам у пригоді.

Своєчасна діагностика та виявлення раку на ранніх стадіях, є запорукою ефективного лікування та подальшого одужання. Саме так стверджують провідні фахівці клінік Японії.

В Україні започаткування культури планового обстеження населення ще в майбутньому. Тож досвід однієї з найбільш передових у галузі високих технологій країн світу — стане нам у пригоді.

В ЯКИХ ВИПАДКАХ РАК ВИЛІКОВНИЙ

В онкології важливим показником оцінки ефективності лікування є 5-річна виживаність. Цей показник виражається у відсотках. Наприклад, загальна 5-річна виживаність у пацієнтів з раком щитоподібної залози 1 стадії становить 92%. Це означає, що 92 людини із 100 живуть 5 років після встановлення діагнозу. Ці дані базуються на дослідженні результатів лікування тисяч пацієнтів.

Показник виживаності напряму залежить від стадії захворювання, а отже від того, наскільки вчасно вона діагностується. Саме з цих причин була розроблена програма раннього виявлення онкологічних захворювань, яка складається з двох основних компонентів: скринінг та освіта населення для сприяння ранній діагностиці.

ЩО ТАКЕ СКРИНІНГ

Скринінг — це обстеження, інструментальні або лабораторні, які планово проводяться здоровому населенню та направлені на пошук раку до появи перших симптомів. Метою скринінгу є:

  • зменшення кількості людей, що вмирають від онкологічних захворювань;
  • зменшення кількості людей, у яких розвиваються злоякісні захворювання, шляхом діагностики та лікування передракових станів.

Програми скринінгу в різних країнах дещо відрізняються, залежно від розповсюдженості тих чи інших форм раку. В Україні, наприклад, Міністерство охорони здоров’я рекомендує регулярне обстеження на раннє виявлення раку товстої та прямої кишки, молочної залози, шийки матки та простати. В Сполучених штатах до цього переліку входить рак легень, а в Японії — ще і регулярні обстеження на рак шлунка.

Але програми скринінгу не стали панацеєю в багатьох країнах — часто люди просто бояться дізнатись про можливий діагноз або вважають недоцільним витрачати час, тому ігнорують будь-які обстеження.

В Японії ситуація зі скринінгом також не найкраща — всього 40% жінок обстежуються на наявність ознак раку молочної залози та шийки матки, в той час як у США цей показник складає 84,5%. Попри підтримку та заохочення держави й, інколи, роботодавців, регулярний скринінг не став повсякденністю для японців. Але завдяки ж чому в них такі високі показники виживаності у разі раку різної локалізації?

ОБІЗНАНІСТЬ НАСЕЛЕННЯ

В Японії працює другий згаданий вище компонент раннього виявлення онкологічних захворювань — освіта населення у сфері охорони здоров'я. У разі появи симптомів будь-яких захворювань, японці звертаються до лікаря — в середньому це 12-15 візитів на рік, що є одним з найвищих показників у світі. При цьому серед лікарів панує висока онконастороженість, тому, наприклад, у разі звернення з приводу болю у животі, вам можуть запропонувати пройти певні обстеження для виключення наявності злоякісних захворювань.

В Японії працює другий згаданий вище компонент раннього виявлення онкологічних захворювань — освіта населення у сфері охорони здоров'я

Я на власному досвіді мав можливість у цьому переконатись, регулярно відвідуючи прийом професора у поліклініці Університетської клініки Токіо протягом 3 місяців. Лікарі терапевтичних спеціальностей за найменшої підозри одразу призначають обстеження та направляють до хірургів і онкологів для підтвердження або виключення захворювання.

Саме освіченість населення та, безумовно, доступність медичної допомоги відіграють важливу роль в ефективній ранній діагностиці. Як результат, кількість запущених випадків злоякісних захворювань набагато менша, ніж в нашій країні, що відповідно і позначається на результатах лікування і подальших прогнозах.

ЩО ТРЕБА ПАМ’ЯТАТИ

Отже, ми з’ясували, що скринінг — це прості дослідження, які проводяться здоровому населенню з метою виявити передракові захворювання або захворювання на рак на ранній стадії за відсутності симптомів. З графіком необхідних обстежень ви можете ознайомитись на сторінці МОЗ.

Також потрібно мати на увазі можливі симптоми злоякісних захворювань, до них належать:

  • схуднення без видимих причин;
  • лихоманка;
  • постійна втома;
  • біль;
  • поява крові у сечі, випорожненнях, під час кашлю тощо;
  • зміни в роботі кишківника, порушення травлення, акту ковтання та інше.

Якщо ви помітили певні зміни в роботі вашого організму — особливо якщо аномальний стан триває довгий час або погіршується — повідомте про це лікаря. Якщо це не має нічого спільного з раком, лікар може дізнатися більше про те, що відбувається, і, якщо потрібно, призначити лікування.

Якщо це онкологічне захворювання, ви отримаєте можливість почати лікування якомога раніше і, відповідно, найбільш ефективно. І не бійтеся бути вибагливими у виборі лікаря, адже від цього залежить ваше здоров'я та життя.

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин