Як лікують в Іспанії: коли за медицину хочуть платити

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Більшість іспанців готові платити за приватну страховку, щоби тільки не користатися державною — безкоштовною — медициною.

В Україні тривають бурхливі дискусії щодо майбутньої медичної реформи — вона має як палких прихильників, так і категоричних противників. Але всі погоджуються, що ми маємо наслідувати тут розвинені країни. Що ж на практиці являє собою омріяна нами медицина — розкажуть українці, які живуть за кордоном і знають про неї не з чуток. 

 

 

Коли 11 років тому я приїхала до Іспанії, була надзвичайно здивована місцевою медициною — вона разюче відрізнялася від української. Спочатку здавалось, що лише у кращий бік. Але згодом виявилось — і тут є свої проблеми.

ВУЗЬКІ СПЕЦІАЛІСТИ: МІСІЯ МАЙЖЕ НЕЗДІЙСНЕННА

Кожен громадянин Іспанії має  medico cabecero, тобто "головного лікаря" — так в Іспанії називають сімейних лікарів. Обрати його потрібно з-поміж тих, що "приписані" до району, де ви мешкаєте. Якщо лікар не сподобається, його можна змінити. Потрапити до нього на прийом досить просто, здебільшого впродовж трьох днів. Приймають вони у невеликих лікарнях, де також консультують базові спеціалісти, такі як педіатр, терапевт, лор, офтальмолог, гінеколог та ін.

Без направлення від головного лікаря потрапити до лікаря-спеціаліста не можна. Із тим, щоб отримати таке направлення, зазвичай проблем немає (якщо людина не іпохондрик, звісно), а от із тим, щоби таки потрапити на прийом — є. І великі.

В Іспанії не можна просто прийти до лікарні, записатися і чекати на прийом в живій черзі. Спочатку треба записатися телефоном, безпосередньо в клініці або онлайн. Однак про те, щоб навіть за попереднім записом потрапити до лікаря найближчим часом, годі і мріяти — очікування прийому може розтягтися на місяці. Чим більше місто, в якому ви мешкаєте, тим довше доведеться чекати.

Я живу в Барселоні, місті з населенням понад півтора мільйони, тож, приміром, на прийом до гінеколога потрібно буде чекати три місяці, до дерматолога, цілком може бути, й півроку. Педіатр, звичайно, трохи швидше. 

Щоб зробити будь-який аналіз чи діагностичну процедуру, також потрібно чекати місяці. Наприклад, якщо вам знадобиться колоноскопія, будьте готові, що призначену процедуру вам можуть провести навіть за рік (якщо велике місто).

КОЛИ ЗА СТРАХОВКУ ХОЧЕТЬСЯ ПЛАТИТИ

Проте всі ці послуги не вартуватимуть пацієнту ні копійки, бо медицина в Іспанії — безкоштовна. Право користуватися нею дає державне страхування, яке є обов’язковим і, відповідно, також безкоштовним. Іноземці отримують медичну страховку (tarjeta sanitaria) одразу після оформлення посвідки на проживання, іспанці мають таке страхування від народження. 

Раніше іноземці, які легально приїхали працювати до країни, також мали право на таку страховку. Проте п’ять років тому парламент вніс зміни до законодавства, і тепер безкоштовне медичне страхування доступне тільки громадянам Іспанії. Ну і тим, хто вже отримав посвідку на проживання.

Про те, щоб навіть за попереднім записом потрапити до лікаря найближчим часом, годі і мріяти — очікування прийому може розтягтися на місяці

Проте я та моя сім'я, хоч і маємо безкоштовну страховку, вже багато років надаємо перевагу приватній — платній (tarjeta de la mutua).

І ось чому:

  • з цією страховкою для нас доступні усі приватні лікарні на всій території Іспанії, також вона покриває пологи, крім кесаревого розтину (він коштує €3.000);
  • найдовша черга хоч до лікаря, хоч на аналізи чи діагностику — 5-7 днів;
  • страховка покриває будь-які медичні послуги (діагностика, аналізи, консультації);
  • страховка покриває будь-які необхідні операції, крім естетичних;
  • відношення лікарів значно відрізняється в кращий бік у порівнянні з державними клініками;
  • можна записатися до лікарія-спеціаліста одразу, без направлення від головного лікаря.

Така страховка може коштувати від €30 до 80 на місяць, усе залежить від страхової компанії та від того, що входить, і що ні, наприклад, лікування зубів (зазвичай, потрібно купувати окрему стоматологічну страховку). Державна страховка видатки на стоматологію не покриває взагалі. 

Якщо казати про ціни на стоматологічні послуги, то якщо коротко: дорого. Навіть для іспанців. В деяких клініках навіть дуже... І тоді вам пломба, приміром, стане від €40 до 100. Вирвати зуб дитині — €200. Вставити новий зуб може обійтись від €1200 до 2000 залежно від рівня лікарні.

З приватною страховкою стоматологія буде коштувати дешевше. Наскільки саме, залежить знову-таки від рівня клініки та яка саме у вас страховка. Найпростіша страховка покриє лише щорічну чистку зубів та дасть певну знижку на пломби, це може бути 10-15%.

Проте є страховки, що покривають геть усі витрати на будь-які медичні послуги та ліки — навіть приватного лікаря, який приходитиме консультувати додому, та вертоліт замість звичайної карети "швидкої". Щоправда, коштуватиме вона значно дорожче, від €150 в місяць і вище, може бути і €1000 в місяць. Неабияке значення тут матиме вік — чим старша людина, тим страховка буде дорожчою.

Та головне, що у приватних клініках все краще — відношення лікарів та медсестер, обладнання, швидкість. Майже всі результати аналізів можна отримати протягом одного-п’яти днів. А якщо через "швидку", то робляться того самого дня. І це за найпростішою страховкою, яку має моя родина. Це дуже важливо, коли зовсім немає часу та бажання ні для черг, ні для поганого самопочуття. У звичайній клініці ви можете у відділенні "швидкої" просидіти всю ніч з температурою 39, і ніхто нічого не зробить.

Звісно, до приватної клініки може піти будь-хто, але без приватного страхування навіть для середньостатистичного іспанця це надто дорого. Приміром, тільки консультація у вузького спеціаліста може обійтись від 100€ . Однак сама ціна страхування не є якоюсь серйозною витратою для повноцінної іспанської сім'ї. Більша частина іспанців користуються саме приватними страховками, зазвичай одразу вся родина.

СПРАВДІ ШВИДКА "ШВИДКА"

Виклик "швидкої" є безкоштовним для усіх громадян із будь-якою страховкою. Єдине, що в основному надають допомогу на місці — якщо не потрібна операція чи якась складна процедура, до лікарні не везуть. Здебільшого, бригада їде на виклик, якщо вона насправді потрібна. Я пам'ятаю в Україні швидку викликають навіть з грипом, температурою. Тут такого немає. З таким діагнозом вас питають, чи маєте машину, чи є хтось, хто супроводить, і просять приїхати до найближчої лікарні. Але працюють дуже швидко. Для іноземців (туристів), які не мають іспанської страховки, виклик "швидкої" з призначенням ліків може коштувати 200 євро.

При цьому іспанці, які не мають приватної страховки, часто користуються відділеннями швидкої допомоги (urgencia), аби уникнути черг до лікарів-спеціалістів. Особливо, коли треба лише отримати рецепт на ліки. Туди можна прийти без запису і чекати на лікаря в живій черзі. Так, доведеться витратити час на очікування — але в даному випадку мова йтиме про години, а не місяці.

Щодо ліків. З державною страховкою деякі ліки можуть бути взагалі безкоштовними. Якщо це антибіотик чи щось серйозніше, то треба буде щось доплатити, але якусь дуже незначну суму. Наприклад, останній раз два види антибіотиків мені стали в 27 центів за державною страховкою. Звичайно, є і дорожчі, але, враховуючи зарплати, за рахунок шаленої знижки вони доступні усім.

У приватних клініках все краще — відношення лікарів та медсестер, обладнання, швидкість

Купити ліки без рецепту легко, крім антибіотиків, та, звісно, тих, що містять наркотичні речовини. Однак тоді за ці самі ліки доведеться сплатити 100% вартості — і це буде шалено дорого, бо загалом вартість ліків в Іспанії досить висока.  

Якщо йти до лікаря за приватною страховкою, призначення він зробить, але рецепти давати в такому випадку вони не мають права. Відповідно, знижки на ліки під час купівлі не буде. А якщо вона таки потрібна, доведеться йти до лікаря ще раз, але вже до державної клініки за державною страховкою.

Дорогі приватні страховки покривають не лише вартість усіх ліків, вам їх ще й додому принесуть. В мене ж звичайна, однак все одно йду до державного лікаря за рецептом вкрай рідко, лише якщо потрібні якісь вартісні — мені таки дешевше оплатити повну ціну з власної кишені, ніж витратити місяці на черги.

ВСЕ ВІДНОСНО

Іспанці загалом прискіпливо ставляться до свого здоров’я, часом — дуже прискіпливо. Особливо пенсіонери, які іноді за найменшого погіршення самопочуття викликають "швидку". Тож до лікарів ходити тут прийнято, не чекають, як в Україні, поки стане геть погано.

Державна медицина не виликає в іспанців захоплення, але вона принаймні — безкоштовна. І цей плюс, на думку багатьох, переважує її численні мінуси. Для кого ні, просто платять за приватну страховку. Тож ті, хто має навіть середні заробітки, легко можуть дозволити собі приватну медицину, а хто ні — мають все ж таки непогану безкоштовну. І, таким чином, відносно задоволені усі. Тим більше, що іспанці в принципі не люблять нервувати і за щось переживати.

Я особисто взагалі не довіряю лікарям, мабуть, привезена з України звичка. Але ж іноді без них не обійтися, то мусиш комусь довіритись. І, якщо чесно, то поки, за 11 років життя тут, жодних серйозних питань до якості місцевої медицини не було. Хоча, звісно, є і хороші спеціалісти, і не дуже.

Дев’ять років тому трапилася така історія. Ми з подругою мали лише державну страховку, яку тоді ще давали усім, хто був прописаний. Посвідки на проживання ми не мали. Одного дня подрузі стало дуже погано, вона цілий день пролежала в ліжку. Коли вночі я зайшла до неї в кімнату, вона вже була майже непритомна. Ми взяли машину і поїхали в "швидку". Її подивились й одразу відправили оперувати. Їй влили 800 г крові, прооперували, і вона ще чотири дні лежала в лікарні під наглядом.

Протягом усього часу персонал чудово до неї ставився, всі були дуже чуйні, їй надали всі необхідні ліки і добре годували. Все це — безкоштовно, попри відсутність громадянства і навіть посвідки на проживання. Тому, насправді — все відносно.

Загалом, мої враження — рівень професійності лікарів в Україні вищий, ніж тут. Але сама система, те, як працює охорона здоров’я, ставлення до пацієнтів — тут Іспанія однозначно виграє. Ми з дітьми і чоловіком легко можемо зустріти в приватній, проте звичайній лікарні, до якої ходимо, футболістів "Барселони" чи депутатів. А ви таке в Україні можете уявити?

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції