Як не захворіти на рак

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Якщо дотримуватись цих простих рекомендацій — розвитку злоякісних хвороб можна уникнути.

Рак посів перше місце серед причин смертності у світі. Серцево-судинні захворювання довгий час займали провідні позиції щодо летальності, однак за результатами нового глобального дослідження з Університету МакМастера рак став головною причиною смертності у високорозвинених країнах.

Це пов’язано з тим, що на сьогодні існує ефективна профілактика та лікування серцево-судинних захворювань, тому відповідно люди живуть довше, особливо у країнах з високим рівнем життя. Таким чином, онкологічні захворювання у майбутньому стануть основною причиною смертності у всьому світі.

І поки у світі розробляються нові глобальні стратегії щодо боротьби з раком, все більшої актуальності набуває його профілактика. Існує безліч рекомендацій з цього приводу, які часто суперечать одна одній у різних дослідженнях.

Але є беззаперечний факт того, що саме ваш спосіб життя може впливати на ризик розвитку злоякісних захворювань. Маленькі зміни у повсякденному житті можуть мати великі наслідки. Отже, візьміть до уваги такі рекомендації:

1. ВІДМОВТЕСЬ ВІД ТЮТЮНУ

Вживання будь-якого типу тютюну збільшує ризик онкологічних захворювань. Куріння пов'язане з різними видами раку, включаючи рак легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок.

Жувальний тютюн пов'язують з розвитком раку порожнини рота та підшлункової залози. Навіть якщо ви не вживаєте тютюн, пасивне куріння збільшує ризик раку легенів.

2. ЯКЩО ВЖИВАЄТЕ АЛКОГОЛЬ, РОБІТЬ ЦЕ У ПОМІРНІЙ КІЛЬКОСТІ

Ризик виникнення різних видів раку, включаючи рак молочної залози, товстої кишки, легенів, нирок та печінки збільшується з кількістю випитого алкоголю та тривалістю часу, протягом якого ви регулярно його вживаєте.

3. ЗАХИЩАЙТЕСЬ ВІД СОНЦЯ

Рак шкіри — один з найпоширеніших видів раку і один з найбільш запобіжних. Спробуйте скористатися цими порадами:

  • Уникайте полуденного сонця. Між 10:00 та 16:00 сонячні промені найсильніші.
  • Коли ви на свіжому повітрі, якомога більше тримайтеся в тіні. Також допомагають сонцезахисні окуляри та капелюхи з широкими крисами.
  • Накривайте відкриті ділянки шкіри, носіть щільно сплетений вільний одяг. Вибирайте яскраві або темні кольори, які відбивають більше ультрафіолетового випромінювання, ніж пастельні відтінки або вибілена бавовна.
  • Не скупіться на сонцезахисний крем. Використовуйте сонцезахисний крем із SPF не менше 30, навіть у похмурі дні. Застосовуйте сонцезахисний крем щедро і повторно наносьте кожні дві години — або частіше, якщо ви купаєтесь або пітнієте. Уникайте соляріїв, вони так само згубні, як і природні сонячні промені.
Рак грудей
Freepik

4. ВАКЦИНУЙТЕСЬ

Профілактика раку включає захист від певних вірусних інфекцій. Порадьтеся з лікарем щодо вакцинації проти:

Гепатит В. Гепатит В може збільшити ризик розвитку раку печінки. Вакцинацію проти гепатиту В рекомендується проходити певним дорослим людям з високим ризиком зараження. Наприклад, сексуально активним, які не перебувають у взаємно моногамних стосунках, людям, які вживають внутрішньовенні наркотики, чоловікам, які мають сексуальні стосунки з чоловіками, та працівникам у сфері охорони здоров’я або працівникам громадської безпеки, які мають контакт із кров'ю або рідинами організму.

Вірус папіломи людини (ВПЛ). ВПЛ — це вірус, що передається статевим шляхом, який може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинних раків голови та шиї. Вакцину проти ВПЛ рекомендують дівчатам та хлопчикам у віці від 11 до 12 років. Американська адміністрація з харчування та лікарських засобів нещодавно затвердила застосування вакцини Гардасіл 9 для чоловіків і жінок віком від 9 до 45 років.

5. УНИКАЙТЕ РИЗИКОВАНОЇ ПОВЕДІНКИ

Ще одна ефективна тактика для профілактики — уникати ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, які, своєю чергою, впливають на зростання ризику виникнення раку. Наприклад:

Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презерватив під час сексу. Чим більше у вас сексуальних партнерів у житті, тим більше шансів на зараження інфекцією, що передається статевим шляхом — наприклад, ВІЛ чи ВПЛ. Люди з ВІЛ або СНІДом мають більший ризик раку заднього проходу, печінки та легенів. ВПЛ найчастіше асоціюється з раком шийки матки, але також може підвищити ризик раку заднього проходу, статевого члена, горла, вульви та піхви.

Не діліться голками. Обмін голками з людьми, які вживають внутрішньовенні препарати, може призвести до ВІЛ, а також до гепатиту В та С — що може збільшити ризик раку печінки. Якщо вас турбує зловживання наркотиками або залежність, зверніться за професійною допомогою.

6. РЕГУЛЯРНО ВІДВІДУЙТЕ ЛІКАРЯ

Регулярні самообстеження та обстеження на різні види раку — такі як рак шкіри, товстої кишки, шийки матки та молочної залози — можуть збільшити ваші шанси виявити рак на ранніх стадіях, коли лікування, швидше за все, буде успішним. Поцікавтесь у лікаря про найкращий графік скринінгу раку для вас.

Також, одними з найсуттєвіших факторів ризику розвитку онкологічних захворювань є неправильне харчування, надмірна вага та обмежена рухливість.

Залиште свій коментар

Вибір редакції