Безкоштовні медичні послуги: що маємо на практиці

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Державні медустанови мають безкоштовно обслуговувати українців - однак реалізувати це право на практиці доволі складно.

У попередньому блозі про медичне обслуговування я пояснив, на що має право кожен українець, звернувшись до державних медустанов. Так, чинне законодавство чітко визначає: у державних і комунальних закладах охорони здоров'я України медична допомога надається всім громадянам незалежно від її обсягу та без попередньої, поточної або наступної оплати за надання такої допомоги.

Однак реалізувати це право на практиці доволі складно. Звернувшись до лікарні, українці часто стикаються з вимогою сплатити за певні послуги, наприклад, за хірургічну операцію чи амбулаторну процедуру, не говорячи вже про ліки, які пацієнти купують за власні кошти.

Тому в цьому блозі я зупинюся не на юридичній стороні права на безкоштовну медицину, а саме на практичних моментах, які можуть стати в пригоді при захисті наших прав.

Безоплатні медичні послуги

Гарантією та захистом того, що медичні послуги у державних медичних установах повинні бути безоплатними є низка положень Кримінального кодексу. Зокрема, злочином у нашій державі визнається:

- незаконна вимога оплати за надання медичної допомоги в державних чи комунальних закладах охорони здоров'я;

- ненадання допомоги хворому медичним працівником;

- неналежне виконання професійних обов'язків медичним працівником;

- незаконне розголошення лікарської таємниці.

Тому якщо у вас вимагають гроші за медичну допомогу або відмовляють вам її надати, знайте, що за такі дії передбачена кримінальна відповідальність. Фіксуйте порушення технічними засобами, підкріплюйте доказами та свідками – і звертайтеся до правоохоронних органів. Якщо представники лікарні нахабно вимагають грошей і навіть погрожують наслідками (наприклад, невдалим проведенням операції) – це злочин! І потрібно діяти.

Я раджу відрізняти вимогу грошей, що є злочином, пропозицію зробити добровільний благодійний внесок у фонд лікарні і персональну винагороду лікарю. Тут ключове слово – добровільно.

Давайте будемо щирі. Лікар, який шість років навчався в медичному університеті, два роки в інтернатурі і є хорошим спеціалістом, отримує щонайбільше 5000 гривень у місяць. У більшості амбулаторій зарплата лікаря не перевищує і 3000 гривень.  Якщо лікар зробив все залежне від нього: уважно поставився, правильно визначив діагноз, обрав ефективний план лікування і, врешті, вилікував мене, то я готовий винагородити його. Це занадто делікатна тема і кожен пацієнт має чинити на свій розсуд.

Минулого тижня я випадково поранив собі око і звернувся до однієї із лікарень у Печерському районі Києва. Попри відсутність реєстрації у цьому районі, мене без проблем прийняла лікар, інтелігентна і професійна, надала першу медичну допомогу, оглянула та обрала ефективний план лікування. На своєму досвіді я переконався, що медицина в Україні може бути безкоштовною та ефективною. Чи винагородив я лікаря чи ні -  це питання залишу відкритим.

Приведу для прикладу іншу ситуацію, яка сталася з батьком моєї колеги в одному з обласних центрів два тижні тому. Він звернувся до лікарні із болем в черевній порожнині. Виявилося, що чоловіку необхідно зробити планову операцію, за яку йому запропонували сплатити благодійний внесок певного розміру до фонду лікарні. Вже після операції йому погіршало, і потрібно було невідкладно здійснювати ще одне хірургічне втручання. Лікарі його прооперували без всяких пожертвувань, проте пізніше все ж запропонували зробити "благодійний внесок". Така ситуація нормальна, тому що сплата чи не сплата "благодійного внеску" жодним чином не вплинула на здоров'я і життя пацієнта. Він сам у праві вирішувати вносити його чи ні.

На жаль, в Україні важко домогтися безкоштовної медичної допомоги. Деколи нам доводиться сплачувати за те, чим вдосталь мають бути забезпечені державні медустанови.  Наприклад, ви прийшли робити рентген легень, але вам кажуть йти в аптеку і купувати плівку. Що робити, якщо ви із цим не згодні? Якщо хочете спробувати домогтись справедливості, напишіть акт, у якому зафіксуйте факт відмови в наданні безкоштовної медичної послуг. Цей документ мають підписати два свідки. Окрім того, потрібно написати скаргу на ім'я головного лікаря або в управління охорони здоров'я про те, що вам відмовляють в наданні медичної допомоги. Паралельно з цим зробіть запит до медичного закладу на отримання публічної інформації і перевірте, чи останнім часом виділялася або закуповувалася цим медичним закладом рентгенівська плівка. Дізнайтеся, в якій кількості вона була в медустанові в той день, коли вам відмовили. Якщо ви отримаєте підтвердження, що плівка була в наявності, можна подати заяву про злочин до поліції. Однак більшість пацієнтів навряд буде все це робити, а просто підуть і куплять плівку в найближчій аптеці. Та іншого секрету домогтись безкоштовної медичної послуги в цьому випадку, на жаль, немає. 

Безоплатні ліки

У поняття лікування входить забезпечення пацієнта ліками, які як і послуги, повинні бути безкоштовними. Однак лікарні переважно не забезпечені ліками. Та це не означає, що в лікарнях немає безоплатних ліків. Кожен українець у праві знати, які ліки і в якій кількості є в конкретній лікарні. Із цього літа Міністерство охорони здоров'я України запровадило систему інформування населення щодо закупівлі, розподілу, поставок і забезпеченості препаратами і медичними виробами в межах централізованого державного забезпечення.

Відповідно до Наказу МОЗ України від 02 червня 2016 р. № 509 "Про здійснення заходів з контролю використання лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти" таке інформування повинно здійснюватися в кожному із регіонів країни закладами підпорядкування МОЗ України, зокрема, шляхом розміщення на офіційних сайтах закладів, підпорядкованих МОЗ України, інформації з щотижневим оновленням щодо:

1) потреби, стану забезпечення, наявних залишків лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за бюджетні кошти, а також переліку закладів охорони здоров'я відповідного регіону, що є кінцевим отримувачем в розрізі програм і централізованих заходів;

2) розміщення сканованої копії наказу про розподіл лікарських засобів та медичних виробів серед закладів охорони здоров'я підпорядкованої адміністративно-територіальної одиниці.

Наприклад, у місті Києві діє медичний портал Київської міської державної адміністрації.  На цьому сайті можна обрати певний державний або комунальний лікувальний заклад, обрати опцію "Залишки ліків та препаратів" і перевірити наявність ліків на певну дату.

Більше того, відповідно до ч. 5 статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації"  не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна.

Отже, кожна людина може звернутися до управління охорони здоров'я місцевої адміністрації чи медзакладу із запитом про отримання інформації щодо закуплених за кошти державного, місцевого бюджету чи в рамках гуманітарної (благодійної) допомоги лікарських засобів і дізнатися, в якій кількості є конкретний лікарський засіб. Відповідь на цей запит зобов'язані надати протягом п'яти днів.

Є також сайт, на якому міститься інформація про наявність ліків, закуплених Міністерством охорони здоров'я України на 2016 рік за кошти державного бюджету України за напрямками доросла онкологія, онкогематологія, мієлоїдний лейкоз, дитяча онкологія. На цьому сайті можна дізнатись, в якій лікарні і в якій кількості є потрібні ліки. Також можна перевірити факт перепродажу придбаних ліків за серією та номером упаковки.

Так, медична сфера в Україні потребує ефективної реформи. Потрібно запроваджувати обов'язкове медичне страхування, удосконалювати систему управління медичними закладами та забезпечення ліками. Проте і на сьогодні, знаючи свої права і алгоритм дій, можна в деяких випадках відстояти право на якісні і безоплатні медичні послуги. Стосовно  ліків складніше: медичні заклади практично не забезпечені якісними та ефективними ліками.

Проблему безоплатної медицини потрібно розглядати в комплексі з боротьбою із корупцією при закупівлі ліків і обладнання та сплатою податків громадянами, адже у багатьох українців офіційна заробітна плата мінімальна і, як наслідок, відрахування на медицину мінімальні - от і медицина у нас низької якості.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції