Хто має рацію і хто винен у будскандалі на Святошині

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Українцям варто пам'ятати, що зупинити незаконне будівництво можна лише через суд.

Уже декілька днів не вщухають суперечки навколо будівництва багатоповерхівки у Святошинському районі Києва за адресою Святошинський провулок, 2. Забудовник об'єкту – усім відома компанія "Київміськбуд".

Інтернетом шириться інформація, ніби забудовник збирається зводити багатоповерхівку незаконно, а мешканці сусідніх будинків намагаються захистити свої права та не допускають представників "Київміськбуду" на будівельний майданчик.

Журналістам люди пояснюють, що земельна ділянка має складну геологію, і нове будівництво просто знищить їхній будинок. Зазначають мешканці і те, що у вересні 2009 року Київрада заборонила попередньому власнику землі СКТБ "Комплекс" будувати тут багатоповерхівку саме через геологічні особливості ґрунту. Територію, на якій планується розпочати будівельні роботи, мешканці району використовували як стоянку для своїх авто.

Тим часом на сайті забудовника розміщено інформацію (із відповідними копіями документів) про те, що у 2014 році Київська міська рада прийняла рішення про передачу земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:225:0008 (тої самої ділянки) ПАТ "ХК "Київмісьбуд" для будівництва та експлуатації житлового будинку із вбудованими нежитловими приміщеннями. Після отримання цього рішення ПАТ "ХК "Київміськбуд" уклало із Київською міською радою договір оренди земельної ділянки строком на три роки.

В свою чергу Державна архітектурно-будівельна інспекція надала ПАТ "ХК "Київміськбуд" дозвіл на виконання робіт. Далі компанія розробила проект забудови та отримала експертний звіт про відповідність проекту будівельним нормам. Будівництву була присвоєна найвища, п'ята категорія складності.

Проаналізувавши Єдиний державний реєстр судових рішень, можу сказати, що дозвільні документи наразі судом не скасовані, заборони на проведення будівельних робіт на скандальній земельній ділянці немає.

Намагаючись відстояти землю, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Святошинський-2" звернулось із позовом до Київської міської ради та ПАТ "ХК Київміськбуд". ОСББ просило суд скасувати рішення Київради №579/579 від 10.12.2014 року, яким остання надала у користування ПАТ "ХК Київміськбуд" земельну ділянку, довкола якої і розгорілися суперечки. Також "Святошинський-2" просив суд зобов'язати Київраду розірвати договір оренди цієї землі.

Однак Окружний адміністративний суд Києва виніс ухвалу про закриття провадження у справі в частині вимог про скасування рішення Київради від 10.12.2014 року, а в частині вимог щодо розірвання договору оренди землі – взагалі відмовив у відкритті провадження.

Ухвалюючи ці судові рішення, адмінсуд посилався на наявність спору про право та, відповідно, на те, що з цієї причини справа не підсудна адміністративному суду – а підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, тобто в суді загальної юрисдикції.

Таким чином, на сьогоднішній день формально ПАТ "ХК "Київміськбуд" має усі дозвільні документи для початку будівельних робіт.

Лише судове рішення, що набрало законної сили, є підставою для припинення незаконних будівельних робіт.

Тепер повернімося до доводів обурених мешканців сусіднього будинку: чи законними методами вони намагаються зупинити будівництво?

Їхнє посилання на те, що будівництво проводиться на прибудинковій території їхнього будинку, може мати місце лише у випадку, якщо ця земельна ділянка оформлена за даним будинком. Тобто якщо співвласники (ОСББ у разі його створення) мають правоустановчий документ на неї. За словами активістів, їхньому ОСББ так і не вдалося оформити цю земельну ділянку, а отже – з точки зору закону вона не є прибудинковою територією будинку.

Той факт, що земельна ділянка довгий час використовувалася мешканцями як стоянка для автомобілів, також не закріплює жодного їхнього права на неї. До речі, розміщення автостоянок також вимагає отримання дозволів відповідних державних органів та оформлення права користування земельною ділянкою.

А от що стосується дозвільних документів ПАТ "ХК "Київмісьбуд" на зведення багатоповерхівки, ситуація наступна. Блокування будівельного майданчика можуть негативно закінчитися для самих мешканців. Адже враховуючи наявні в нього дозвільні документи, забудовник має право заявити про протидію законній господарській діяльності підприємства. Це стаття 206 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання у вигляді виправних робіт на строк до 2 років або обмеженням волі на строк до 3 років. Ті самі дії, вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, або поєднані з насильством, що не є небезпечним для життя і здоров'я, або з пошкодженням чи знищенням майна, - караються позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Єдиний вихід – звернутися до суду за захистом свого порушеного права. Лише судове рішення, що набрало законної сили, є підставою для припинення незаконних будівельних робіт - звісно, якщо факт незаконності таки буде підтверджений судом.

На жаль, до отримання такого судового рішення усі бідкання співвласників, посилання на незаконність отримання забудовником дозволів та заяви про незаконне будівництво не є підставою для його заборони. У цьому випадку закон буде на стороні особи, яка має документи, тобто – забудовника.

Відповідно до даних із судового реєстру, що наведені вище, співвласниками уже були зроблені перші кроки. Закриття провадження в адміністративній справі не позбавляють ОСББ "Святошинський-2" можливості і права звернутися до суду загальної юрисдикції і довести незаконність дій Київської міської ради та ПАТ "ХК "Київміськбуд", якщо для цього є вагомі підстави.

Останнім часом випадки сутичок між місцевими жителями та забудовниками стали звичайною справою. Люди блокують проходи, проїзди, будівельні майданчики та зупиняють будівельні роботи, таким чином висловлюючи свою громадянську позицію та невдоволення.

Дійсно, за останні роки у столиці кількість будинків у кожному районі зросла більше ніж у двічі. Багатоповерхівки зводяться всюди: забудовується центр, спальні райони столиці, передмістя Києва у всіх напрямках. Кількість компаній-забудовників щороку збільшується.

В основному новими сусідами-велетнями невдоволені мешканці сусідніх із будівельними майданчиками будинків. Звісно, є чимало випадків, коли забудовники починають будівельні роботи незаконно: без оформлення права на земельну ділянку та не маючи дозволу на початок будівельних робіт. Дуже часто земельні ділянки, на яких зводяться будинки, мають зовсім інше цільове призначення.

Безумовно, таке будівництво є незаконним та підлягає зупиненню. Проте лише у спосіб, передбачений чинним законодавством: за допомогою судових рішень, що набрали законної сили.

Наостанок зазначу, що українцям слід повернутися у правову площу вирішення проблемних питань та застосовувати законні методи захисту, а забудовникам – із усією відповідальністю відноситися до зведення нових об'єктів, адже їхня помилка може коштувати занадто дорого.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції