Не до жартів: чого бракує закону про згоду на секс

Зміни до КК та КПК мають справді суттєві причини для занепокоєння — на відміну від тих, що спричинили галас.

"Українцям тепер потрібно отримувати згоду на секс!" — такими заявами кілька тижнів рясніють соцмережі, їх обговорюють у ЗМІ. Хто б міг подумати, що правки до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів спричинять настільки бурхливу реакцію у суспільстві. Правки, які, м'яко кажучи, не зовсім про це. А точніше, зовсім не про це, адже нічого подібного у них взагалі немає.

Нагадаю нещодавні події. З метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами Верховна Рада внесла зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів. Положення Кримінального кодексу було доповнено та викладено в новій редакції статті 152 "зґвалтування" та 153 "сексуальне насильство". 

Введення нових понять викликали безліч жартів в соціальних мережах, мовляв, а як же секс між чоловіком і дружиною, згода потрібна? "Гуляє" в Мережі і відповідний текст так званої "згоди". Хоча насправді тут має бути зовсім не до сміху. В першому півріччі 2018 року зафіксовано 111 зґвалтувань — і це лише та кількість, яка офіційно зафіксована. Скільки потерпілих не звернулися до правоохоронних органів з міркувань власної безпеки чи побоювання осуду оточуючих, наразі невідомо.

Але окрім того, що сексуальне насилля взагалі не має нічого спільного з веселощами, і є інші проблеми, що стосуються цілком правок. А саме — положення нововведених змін досить не чіткі та містять низку недопрацювань.

Істотних змін нові визначення не внесли. Як і раніше, такі види злочинів оцінюються в сукупності із низкою фактів та обставин, доказів і, як вже визначено новими положеннями КК України, — "супутніх обставин".

Відтак, відповідно до ст. 152 КК України, зґвалтуванням є вчинення дій сексуального характеру, пов'язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи.

Положення нововведених змін досить не чіткі та містять низку недопрацювань

Положеннями ст. 153 КК України визначено, що сексуальним насильством є вчинення насильницьких дій сексуального характеру, не пов'язаних із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи.

Але законодавець чітко не визначає ані форму змісту відповідної згоди, ані перелік доказів та обставин, які б доводили існування згоди чи спростовували наявність такої. А от щодо "добровільності" усе-таки уточнив: "Згода вважається добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення особи, з урахуванням супутніх обставин".

Таким чином, наявність "розписки" про вступ особи в статеві відносини не доводить їх добровільність автоматично: такий доказ може бути підданий судовій експертизі на встановлення обставин її написання. Тож оцінку супутніх обставин та наявність відповідної згоди чи її відсутність даватимуть слідчі у кожному із випадків самостійно. Людський фактор та корупційна складова у таких справах — ось дійсно суттєві причини для нервувань та галасу.

Відео Новий закон про секс: чи побільшає за ґратами чоловіків і жінок за примус до сексу

В Україні з 11 січня запрацює оновлений Кримінальний кодекс. Правки внесли щодо зґвалтування та насильства. Тепер за ґрати може потрапити навіть чоловік або дружина, якщо їхній партнер не дав згоди на інтимні стосунки. Чи треба просити розписку-дозвіл на секс та чи не розв’яжуть ці правки руки шахраям – дивіться у сюжеті. 

Новий закон про секс: чи побільшає за ґратами чоловіків і жінок за примус до сексу

Ще одне недопрацювання — завчасно закладена в нормах гендерна нерівність. Саме визначення "зґвалтування" містить дещо дискримінаційний характер, оскільки для зґвалтування чоловіка проникнення не є обов’язковим фактором.

Тобто, доцільно було б розширити поняття "зґвалтування", визначене статтею 152 КК України, виклавши його наступним чином: "вчинення дій сексуального характеру, пов'язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи або вчинення дій сексуального характеру без добровільної згоди потерпілої особи (зґвалтування)". Такі доповнення дали б можливість застосовувати положення цієї статті і до справ щодо зґвалтування чоловіків.

Доповнені положення хоч і спричинили масу галасу та жартів в Мережі, але по суті мало що не змінили, — законодавець лише звузив коло потерпілих осіб, до яких може застосовуватися положення статті 152 КК України.

Звісно, є надія, що найближчим часом до цих положень будуть внесені відповідні зміни, які скоригують всі неточності.

Залиште свій коментар

Вибір редакції