Нові "валютні правила": найголовніше для громадян

Дата публікації
Перегляди
2543
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Нові "валютні правила": найголовніше для громадян

Фото: ТСН.ua

Пересічні українці отримали принаймні три плюси від змін до валютного законодавства.

Валютне законодавство України зробило черговий крок до лібералізації. Національний банк на підтримку законодавчої ініціативи президента розробив низку положень, які змінюють порядок регулювання деяких валютних операцій. В результаті валютне законодавство стало більш ліберальним, хоча й залишило за НБУ повноваження щодо встановлення тих чи інших тимчасових обмежень у так званому "ручному режимі".

Здебільшого нововведення у сфері валютного законодавства зачіпають інтереси бізнесу, однак, окремі положення стосуються і пересічних громадян, які вже сьогодні зможуть відчути зміни.

Передусім, замість 56 нормативно-правових актів, що регулювали діяльність для населення, тепер на офіційній сторінці Національно банку України (від 04 січня 2019 року) опубліковано вісім. Саме вони і становлять нову систему валютного регулювання. Таке зменшення є безпрецедентним, наслідки чого може відчути безпосередньо кожен українець. Адже за певних умов йому доводиться знайомитися з положеннями законодавства у цій сфері.

Таке зменшення є безпрецедентним, наслідки чого може відчути безпосередньо кожен українець

Щодо цих восьми нормативно-правових актів, вони дозволяють виділити дві найсуттєвіші зміни:

По-перше, тепер будь-який громадянин України має право переказувати валюту з України на поточні рахунки іноземних компаній, щоб зробити платіж за договором страхування життя, розмістити кошти на власному рахунку за межами України чи в разі інвестування за кордон. Сума такого переказу чи переказів протягом календарного року не має перевищувати 50 000 євро включно.

У порівнянні з нормами, що були чинними раніше, доводиться констатувати, що принципово змінився лише еквівалент такої суми — раніше він дорівнював 50 000 доларів США. Сам механізм здійснення таких операцій не зазнав принципових змін. Як і раніше, він потребує від громадянина підготовки та подання відповідного пакету документів. Головна різниця полягає в тому, що раніше заявник їх подавав до Нацбанку, а тепер — до банку, який надалі вже самостійно визначає відповідність таких документів приписам чинного законодавства та звертається до НБУ з відповідним запитом.

По-друге, тепер українці можуть буквально не встаючи з дивану купувати іноземну валюту без надання банку документів, які підтверджують необхідність проведення такої операції. Іншими словами, ви маєте можливість на власний розсуд і без пояснення причин купувати іноземну валюту онлайн, наприклад, за допомогою мобільного додатку свого банку. Сума такої покупки обмежена еквівалентом 150 тис. грн. на день.

Така можливість регламентована п. 58 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Національного банку України від 02.01.2019 № 5.

Саме це нововведення є найбільш принциповим та корисним для пересічного громадянина, що і підтвердили перші дні дії нової системи валютного регулювання, за які українці придбали значну суму іноземної валюти.

Як працюватиме обмін валют онлайн

Як працюватиме обмін валют онлайн

Однак зверну увагу на ще одну річ: попри загальну лібералізацію та корисні нововведення, також були посилені санкції за порушення правил здійснення валютних операцій. А саме: відповідно до нової редакції ст. 162 Кодексу України про адміністративні правопорушення, максимальний штраф за незаконні скуповування, продаж, обмін, використання валютних цінностей як засобу платежу або як застави збільшено з 748 грн до 17 000 грн. Тож будьте пильні та законослухняні.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2543
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація