Реальні аліменти

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Стягувати аліменти із витрат, а не тільки з офіційного прибутку, який може бути мізерним — цілком можливо. 

Якщо платник аліментів приховує свої доходи, але ви можете довести, що він витрачає великі суми в ресторанах, поїздках тощо, знайте: законодавці дозволяють стягувати аліменти із сум витрат, а не тільки з офіційного прибутку. 

В Інтернеті, зокрема у соціальних мережах батьків, що ухиляються від сплати аліментів або приховують свої реальні прибутки, таких відомостей більш ніж достатньо. Скільки коштують мандрівки, відпочинок, проживання в дорогих готелях допоможуть оцінити сайти туроператорів, авіакомпаній та, власне, готелів або сайтів попереднього бронювання житла. А фотографії в Instagram’і та Facebook’у можуть і повинні стати вагомими доказами у суді. 

Законодавці дозволяють стягувати аліменти із сум витрат, а не тільки з офіційних джерел прибутку

Адже, відповідно до п. 32 ч. 1 ст. 182 СК України, заборгованість по аліментах формується у тому числі через доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів. У тому числі — на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

Таким чином, розмір аліментів може залежати не тільки від задекларованого доходу, а також від прихованого доходу, який має бути доведений стягувачем з витрат платника.

Відповідної судової практики зараз немає — хоча закон усі необхідні можливості надає, все же таки скористатися ними досить непросто через труднощі із доказовою базою. Але вже є кілька справ, де вдалося довести прихований дохід батька дитини і стягнути аліменти, що їм відповідають.

Як це зробити правильно?

 1. На підтвердження прихованого прибутку потрібно зібрати всі можливі відомості про відпочинок, мандрівки, придбання коштовних речей, машин, нерухомості та ін.
 2. Прихований прибуток важливо тісно пов'язати з витратами в порівнянні з прибутком офіційним.

Тут також є свої труднощі. Відомості з соціальних мереж потрібно зафіксувати та прив’язати до акаунтів, які, як відомо, часто прив’язані до особистого мобільного телефону. 

Для цього я рекомендую замовити експертизу на предмет експертного комп’ютерно-технічного дослідження. Зокрема, якщо ми говоримо про сайти туроператорів, то краще отримувати письмові відповіді, так само, як і з сайтів попереднього бронювання житла. А для підтвердження факту поїздки в певне місце за межами України важливо також отримати довідки про перетин державного кордону. 

Важливо усвідомлювати, що до витрат відповідача можна віднести все, що на вашу думку варте уваги: 

 • утримання батьків; 
 • судові витрати в провадженнях, про які вам відомо; 
 • адвокатські послуги; 
 • сплата пені по аліментах, якщо такі були; 
 • відвідування ресторанів із зазначенням меню; 
 • оплату праці сімейного водія, доглядачки за дітьми; 
 • сплачені штрафи за адміністративні порушення; 
 • придбання рухомого та нерухомого майна; 
 • здійснення коштовних подарунків; 
 • придбання абонентських карт в спортивні клуби; сплату комунальних послуг; 
 • витрати на утримання автомобіля; 
 • харчі, побутові потреби, ліки/медичні послуги, та ін. 

Таким чином, якщо ці суми не узгоджується з розміром доходів батька чи матері (залежно від того, хто є платником аліментів), різниця може бути визнана в суді прихованим прибутком, з якого можна стягнути аліменти у вигляді заборгованості за аліментами та неустойки (пені) у зв’язку із простроченням їх сплати.

Із власної практики не можу нічого поганого сказати про роботу виконавчої служби, бо вона доведена до автоматизму. Найчастіше найдієвішим інструментом в боротьбі зі злісними неплатниками аліментів вважають арешт майна та заборону виїзду за кордон. Тобто, по суті, втрату можливостей для дорогого і приємного відпочинку. 

Однак, такі заходи є не покаранням, а швидше засобом впливу на боржника, оскільки основне завдання все ж таки стягнути борг у вигляді грошових коштів для утримання неповнолітніх дітей. 

Робота виконавців щодо арешту майна чи заборона виїзду за кордон майже не дає збоїв і мало залежить від співробітника виконавчої служби. Тому доводити, що боржник веде спосіб життя, який не відповідає його офіційним доходам — справа позивача і його адвоката. 

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції