Новоград-Волинська бригада у війні на Сході України

Військові з цієї бригади одними з перших відреагували на "російську весну" та заворушення на Донбасі.

Під час реформування Збройних сил України на західних теренах нашої держави були розташовані найбоєздатніші військові формування, які одними з перших відреагували на "російську весну" та заворушення на Донбасі. Серед таких першопрохідців була і 30-та окрема механізована бригада з Новоград-Волинська в якої, як і в 24-ї, був один батальйон (перший), що складався з контрактників, і саме його можна було назвати боєздатним та готовим виконувати поставлені перед ним завдання.

Мобілізаційний період дав можливість Збройним силам накопичити достатню кількість особового складу, аби сформувати додаткові батальйони в бригадах з-поміж мобілізованих бійців. 30 ОМБр не стала винятком, тож було доукомплектовано (а фактично — сформовано) ще два батальйони — другий та третій. Бригада спочатку взяла участь у навчаннях в Херсонській області, звідки очікувався удар ЗС РФ, а потім була розподілена за областями. На Луганську область припав лише один батальйон — другий, а в Донецькій діяв перший та третій, які доволі довго залишалися в резерві командування АТО.

ВЕСНАЛІТО 14-ГО

Другий механізований батальйон діяв в районі Рубіжного, що на Луганщині, де вже 22 травня, в того ж дня, коли була здійснена атака на БП 51 ОМБр під Волновахою, колона військових потрапила у засідку. На щастя серед особового складу обійшлося без жертв, але було втрачено (знищено та захоплено противником) 6 БМП та 1 "Урал". Противник вдався до доволі банальної і заїждженої тактики, яка навіть через десятки років виявилася ефективною.

Перед мостом через річку Сіверський Донець біля населеного пункту Рубіжне бойовики завалили дерево, яке перекрило рух транспорту, після чого почався обстріл колони. Бої розтягнулися аж до адміністративних будівель в самому місті. Це був перший бойовий досвід бригади. В другій декаді липня військові взяли участь у звільненні того ж таки Рубіжного та Сєверодонецька. 21 липня 2014 року дві БМП-2 з другого батальйону разом з бійцями 24 БТрО "Айдар" та танками 1 ОТБр звільнили Георгієвку.

Коли під кінець липня розпочався знаменитий рейд 95 ОАЕМБр в бік Степанівки, то 1 та 3 батальйони рушили їм назустріч і разом з десантниками звільнили Савур-Могилу та Степанівку, звідки перший батальйон вирушив в бік Маринівки, а звідти — на Міусінськ. У перших числах серпня бійців бригади також залучили до операції зі звільнення Вергунки, яку згодом обстріляли "Градами" і бійці другого батальйону були змушені відступити, тому потрібно було знову звільняти населений пункт.

Бійців бригади також залучили до операції зі звільнення Вергунки, які згодом обстріляли "Градами" і бійці другого батальйону були змушені відступити тому потрібно було вдруге звільняти населений пункт

Перший батальйон вів бої в районі Міусінська вже з досвідченими у воєнних діях бойовиками, а третій розташувався в Степанівці, яку знищили разом з десятками одиниць техніки бригади. Третій батальйон зазнав втрат і виявився небоєздатним, тоді як перший успішно наступав та відбивав атаки противника. Через втрату командирів та низький моральний стан особового складу довелося відводити 3-й батальйон з району Степанівки. Взагалі ідея втримати цей район такими незначними силами мала безглуздий вигляд, адже в цих краях увесь липень під обстрілами з боку РФ сиділо понад шість батальйонів ЗСУ. Перекрити таку велику ділянку кордону незначними силами було нереально.

30 ОМБр, для блогів
Фото бійця 30 ОМБр
Автомобільна техніка бригади. Літо 14-го

Операція була приречена на провал. З району Міусінська перший батальйон відступив орієнтовно 14-15 серпня. Під час літньої кампанії 1 та 3 батальйони більше не брали участь в боях після цієї операції. Другий же батальйон встиг взяти участь в бою 20 серпня з російськими десантниками в населеному пункті Георгієвка. Батальйон також планувалося завести в Новосвітлівку та Хрящувате, аби вони змінили там перший батальйон 24 ОМБр, який вже був морально виснажений після щоденних обстрілів з важкої артилерії, проте плани змінилися. Бійці батальйону разом з іншими військовими частинами ЗСУ відступили з-під Луганська 1 вересня і рушили на північ Луганської області. Кількість техніки в 30 ОМБр ще була доволі на високому рівні і частину з них (мова йде про БМП-2) передали 24 ОМБр, яка, своєю чергою, вдавалася до спроб деблокади 32 БП.

ЗИМА 15-ГО

Зима 2015 року показала, наскільки важливо мати у своєму розпорядженні резерв і, що головне, як правильно його застосовувати. Бійців одного з батальйонів відправили у другій декаді січня під Донецький аеропорт, у селище Піски, аби ті допомогли в деблокаді ДАП та розвинули подальший наступ. Прибувши в Піски, батальйон потрапив під обстріл, після чого завдання змінили і бійців відправили під Дебальцеве.

Перша сутичка з противником у зимовій кампанії відбулася 29 січня 2015 року в місті Вуглегірськ, що було практично повністю захоплено, але екіпажі двох танків та двох БМП-2 разом з піхотою все одно отримали завдання зайти в місто. Рухаючись однією з вулиць міста, їх помітив ворожий Т-72Б. Він підбив один танк, який вдалося евакуювати, та знищив ще один, у якому загинув екіпаж.

Наступна спроба атакувати місто відбулася 31 січня, коли до бійців бригади приєдналися добровольці з батальйону "Донбас". Результат атаки виявився аналогічним — знищено дві БМП-2 та один Т-64БВ. Інші групи з 30 ОМБр застосовувалися в боях за Рідкодуб та Чернухине, де вони себе проявили з хорошого боку та досягли певних успіхів. Але найвідомішою сторінкою в історії бригади у зимовий період став населений пункт Логвинове, який бійці 30 ОМБр атакували 10 та 12 лютого і в боях за який зазнали тяжких втрат серед бійців та техніки (попри те, що декілька одиниць автомобільної техніки було розстріляно 9 лютого, коли бойовики зайняли населений пункт, але про це ніхто не доповів командуванню. Точніше, доповіли, але жодної реакції не було).

Було знищено 4 танки та втрачено 5 БМП-2 лише за дві атаки. Фінальним акордом в зимовій кампанії стала атака на висоту, яку займали бійці 13 БТрО та 17 ОТБр, але через тритижневі обстріли та втрату техніки були змушені відступити. Атаку було проведено у день виходу українських військ з Дебальцева — 18 лютого.

30 ОМБр, для блогів
Фото бійця 30 ОМБр

Влітку 2014 року бригада зазнала великих втрат в техніці, а взимку 2015-го сильно "просіла". Зменшилася кількість БМП-2, але з'явилося більше БМП-1.

БТР-80, які були в розвідувальній роті, передали аеромобільним частинам (така доля чекала практично всі розвідувальні роти механізованих бригад через великі втрати цих машин серед десантників). В зимовій кампанії 30 ОМБр проявила себе значно краще та активніше, ніж в літній.

Залиште свій коментар

Новини партнерів