Збитий Іл-76: трагедія, якої можна було уникнути

Збитий Іл-76: трагедія, якої можна було уникнути

Фото: Reuters

Зрозуміло, що не буває війн без втрат. Але це не означає, що цим можна виправдати нехтування загрозами, які були відомими та очевидними.

14 червня під час заходу на посадку на аеродромі Луганська був підбитий терористами військово-транспортний літак Повітряних Сил Збройних Сил України Іл-76Як повідомили в Міноборони, літак був уражений пострілами із зенітної установки та крупнокаліберного кулемета. 49 військовослужбовців загинули.

Це найбільші одночасні втрати Збройних сил України не тільки за весь час АТО, а й за всю історію ЗСУ з моменту створення. Ця трагедія затьмарила навіть загибель сімнадцятьох силовиків під Волновахою. Але тоді нашвидкуруч навченим мобілізованим бійцям довелось вступити у нерівний бій із професійними бойовиками. А подія у Луганську сталася через нехтування очевидних загроз та наказів на межі здорового глузду.

Іл-76 відстілює теплові пастки

Стагнація армії за два десятки років катастрофічно позначилась не тільки на наявності необхідної кількості сучасного озброєння та професійних солдатів і офіцерів, а й стало причиною відсутності передачі бойового досвіду від покоління до покоління. Оплачений кров'ю досвід війни в Афганістані 1979-1989 років лишився лише на сторінках мемуарів ветеранів, але не у головах командування у високих кабінетах.

Як стало відомо лише після трагедії з повідомлення Тимчука: "У районі аеропорту раніше були помічені вогневі точки противника – фактично об'єкт, що контролюється українськими силовиками, перебуває в осаді". Факт повного панування бойовиків на території біля аеропорту підтвердили і фото агенції Reuters, на яких видно, що на місці падіння літака перебувають терористи з георгіївськими стрічками. Тобто бойовики вільно і без жодних зусиль вештаються та дивляться на "працю рук своїх".

Бойовики на місці падіння Іл-76 / Фото: Reuters

Виходячи з цього, можна зробити лише один висновок - пілоти та десантники фактично отримали наказ здійснити акт самогубства, бо летіли у пастку. Чому було віддано такий наказ, є два варіанти: або ніхто не доповів пілотам про наявність біля аеропорту терористів з ПЗРК, що завадило вжити заходів для попередження трагедії, або хтось сподівався, що пронесе, оскільки до цього у Луганську вдало приземлилися інші три Іл-76.

Завдяки відео, яке з'явилось у Мережі, та інформації з огляду силовиками місця запуску, можна відновити події трагедії.

Під час заходу на посадку по Іл-76 було випущено дві ракети з ПЗРК "Ігла", одна з яких пройшла повз ціль, а друга все ж влучила у літак. Судячи з відео, Іл-76 не запускав спеціальні теплові протиракетні пастки, а захід на посадку був по звичайній глісаді, без використання так званої "афганської посадки", що дозволяє скоротити час перебування під вогнем. Це може бути свідченням того, що пілоти не були проінформовані про загрозу.

Аналіз відео

При цьому наземні підрозділи не зачистили зону біля аеропорту, що і дозволило бойовикам розміститися у небезпечній близькості до посадкової смуги та знищити літак, після чого безкарно залишити місце запуску ракет. Якби було вжито ці заходи, які ще декілька десятків років тому наші воякі віднайшли ціною своєї крові і життів, трагедії вдалося би уникнути.

Зрозуміло, що не буває війн без втрат. Але це не означає, що цим можна виправдати нехтування загрозами, які були відомими та очевидними. Україна за весь час АТО втратила вже (за різними даними) чотири вертольоти Мі-24 та два Мі-8, літаки Ан-26 та Іл-76. Всі вони були збиті з ПЗРК або з крупнокаліберних кулеметів. А враховуючи повну відкритість кордонів, бойовики будуть щоденно збільшувати кількість такої зброї.

Але страшніше те, що терористи вже можуть посилювати свої ряди танками та реактивними залповими системами вогню "Град", а наступним кроком може стати поява у них повноцінних механізованих зенітно-ракетних комплексів - таких як "Оса". Цей комплекс може знищувати повітряні цілі, які знаходяться на висотах від 15 м до 5 км на відстані у 15 км. І це вже остаточно "посадить" авіацію, що ускладнить і так непрості військові дії.

Однак все ж є надія, що ця страшна трагедія стане сигналом для початку позитивних змін у ході АТО. Принаймні у керівника СБУ Валентина Наливайченка президент України Петро Порошенко вже вимагає звіту, заявивши, що керівництво Антитерористичного центру СБУ не виконало комплексу заходів щодо забезпечення безпеки літаків військово-транспортної авіації при виконанні бойових завдань. А враховуючи скликання РНБО, можливо, вже скоро буде здійснено необхідні кроки, які збережуть життя військових та мирних жителів на Сході. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація