Європейська бюрократія, а не російські навчання – ось більший виклик

Європейська бюрократія, а не російські навчання – ось більший виклик

Фото: ТСН.ua

Топ-командувач армії США вважає, що європейська бюрократія може завадити НАТО відповісти на агресію РФ – і це справді шокує.

Із наближенням "Заходу-2017" топовий американський командувач у Європі, генерал-лейтенант Бен Годжес, більше переймається через мляву бюрократію Європи, аніж через прискорені військові навчання Росії. Наразі, із приходом вересня, одне слово домінує в трансатлантичних обговореннях питань безпеки та оборони – "Запад". Слово, яке російською означає "захід", – це назва (і ціль) регулярних державних військових навчань Росії, що проводяться раз на чотири роки.

Командувач Годжес потиснув плечима, коли його запитали про те, чи є "Захід" загрозою. "Немає нічого поганого в "Заході", – сказав він, додавши – це, безумовно, право Росії на проведення навчань". Цьогорічна серія тренувань, яка, відповідно до плану, має стартувати 14 вересня, буде проведена спільно з Білоруссю. За даними Москви, у "Заході-2017" візьмуть участь до 13 тисяч військовослужбовців – це кількість, за якої для моніторингу навчань мають бути запрошені спостерігачі ззовні.

НАТО дуже скептично ставиться до такої самовпевненої заяви [Росії про кількість учасників навчань, – ред.], оскільки оцінки, що ґрунтуються на відкритій інформації, вказують на те, що фактична чисельність військових може становити аж 100 тисяч осіб.

Тим не менш, Годжеса це не збентежило. "Це нормальна справа, наскільки нам відомо", – сказав він про російські навчання. "Ми завжди готові. Це те, що ми робимо. Ми готуємося. Нам не потрібно мати тисячу солдатів, які стояли б на кордоні і охороняли його".

Існує переважання національних правил, які змушують війська НАТО мати справу з надзвичайною бюрократією, аби отримати дозвіл на перетин кордонів.

Однак, якби йому і знадобилося швидко перемістити війська та їхнє обладнання, Годжес зіткнувся б із проблемами, які не мають нічого спільного із супротивниками, проте радше із союзниками. Він пояснив, що існує переважання національних правил, які змушують війська НАТО мати справу з надзвичайною бюрократією, аби отримати дозвіл на перетин кордонів.

Годжес не вірить у те, що це залишається проблемою в межах Шенгенської зони, до якої входить 22 із 28 держав Європейського Союзу і ще чотирьох інших європейських країн, які погодилися відмовитися від прикордонних формальностей заради людей, грошей і товарів. Проте ці правила не поширюються на військових.

"Тут, певно, набагато більше ніж 100 різних законів, які потрібно було б загалом змінити в різних країнах [щоб зробити можливим пересування військ НАТО, – ред.], зокрема, у Німеччині, Польщі, Литві та Румунії", – пояснив Годжес. Він зробив це однією зі своїх численних місій, аби закликати політичних лідерів до створення того, що він називає "військовою Шенгенською зоною". Це дозволить військовим об'єднаних збройних сил вільно пересуватися за межами кордону в рамках зони і швидко реагувати на зовнішні загрози.

КРИМСЬКИЙ ПРЕЦЕДЕНТ

Інший момент, який не можна не помітити або недооцінити, це те, що "Захід-2013" відбувся незадовго до того, як Росія захопила та приєднала до себе український Крим. Пізніше було зроблено висновок про те, що "Захід" фактично був розігрівом для вторгнення.

Годжес каже, що реальною проблемою є "нульова прозорість" Кремля. "За три роки я не зустрів жодного журналіста, який би висвітлював російські навчання, – жодного разу", – пояснив він. "І вона [прозорість, – ред.] дійсно знизила б тривогу. Отже, якби Росія була серйозною щодо стабільності і безпеки на своєму західному кордоні, вона б запрошувала туди журналістів, аби показати: "Агов, ми просто обороняємося".

Інший момент, який не можна не помітити або недооцінити, це те, що "Захід-2013" відбувся незадовго до того, як Росія захопила та приєднала до себе український Крим.

Натомість Годжес зазначив, що Росія відновила "Першу гвардійську танкову армію" часів Другої світової війни, яка налічувала 800 танків. "Це не оборонне утворення, – пояснив Годжес, – це формування існує з однієї причини: атакувати. Тому оскільки Росія це робить і при цьому не залишається прозорою, ви можете зрозуміти, чому країни стурбовані".

Тим не менш, Годжес сказав, що НАТО не планує будь-яким чином змінювати свою позицію під час тренувань. Лише один повітряно-десантний батальйон буде скерований на північ до Балтії як запобіжний захід на весь час російско-білоруських навчань.

"ГОТОВІ", АЛЕ ДО ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПЕРЕШКОД

Одна з речей, які найбільше шокують і про яку сказав Годжес, це те, що за нинішніх обставин він не впевнений, що регуляторна бюрократична тяганина буде подолана, навіть якби виникла криза, що спонукнула б НАТО розгорнути свої нові високошвидкісні головні сили, які завжди перебувають напоготові.

"Наприклад, у Німеччині лише Бундестаг [Німецький парламент] може оголосити [щось] кризовою ситуацією", – пояснив він. "Бундестагу доведеться діяти, аби змінити статус, щоб ми могли швидше переміщати боєприпаси або швидше переміщати війська, або ж отримати доступ до Deutsche Bahn", німецької залізничної системи, яка дозволить перевозити важке обладнання.

Інший момент, який не можна не помітити або недооцінити, це те, що "Захід-2013" відбувся незадовго до того, як Росія захопила та приєднала до себе український Крим.

Годжес вважає, що операціям НАТО слід надати доступ для переміщення своїх військ "протягом 48 годин", для чого на сьогодні немає жодного забезпечення. Він висловив розчарування через те, що це не відбудеться за його перебування на посту – він повинен вийти на пенсію у вересні. "Я, очевидно, не навів переконливих аргументів, щоб пояснити, чому це важливо", – сказав він.

Заглядаючи наперед, Годжес зазначив, що Міністр оборони Нідерландів Жанін Генніс-Пласхарт із колегами з НАТО офіційно висунула рекомендацію щодо цієї ситуації, тож він сподівається, що це нарешті почне діяти. Водночас він нагадує європейським урядам: президент Росії Володимир Путін не "обтяжений жодним із таких обмежень".

Текст оригіналу читайте на the Atlantic Council

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Повʼязані теми:

Наступна публікація